Farklı Apartman Cephesi Görselleri

1 dakika


47
10 Paylaşım, 47 Beğeni

Mimaride

Yapıların dış cepheleri, mimari değişim süreci içinde insan gelişimi ve teknolojik yeniliklerden en çok etkilenen öğelerden biri. Sezer, giydirme cephe konusundaki teknik bilgilerin yanı sıra, Türkiye ve diğer ülkelerdeki giydirme cephe sisteminin gelişimini örnekleyen yapıları ele alıyor.

Mimari yapılaşma süreci, tarihsel süreç içinde insan gelişimine paralel bir gelişim göstermiş, günün teknolojik getirileri kullanılarak, her dönem kendi içinde yeni bir uygulama tekniği, yeni bir malzeme, yeni bir sistem arayışı içine girmiştir. Mimarinin değişim süreci içinde günümüz mimarlığına gelinceye kadar, bu gelişim ve değişimden en çok etkilenen öğelerden biri de yapıların dış cepheleri olmuştur. Le Corbusier mimarlığın tarihi için: “Bu, pencerenin mücadelesinin öyküsüdür” diye bir tanımlama yapmıştır. 20. yüzyıl mimarisi, bu düşünceyi onaylarcasına, bina cephelerinde opak yüzey oranlarının azalması ve saydam yüzeylerin genişlediği yeni mimari akımlar ve yeni cephelerle karşımıza çıkmaktadır. Endüstri Devrimi ile ortaya çıkan üretim ve mühendislik alanlarındaki buluşlar sayesinde gelişen yapım sistemleri sonucu, bina cephelerinde daha özgür pencere boşluklarının açılmasına olanak sağlanmış, böylece pencerelerden beklenen işlevler de boyut değiştirmiştir.

Mimaride Cephe Kavramı

Binaların ve yapıların dış cepheleri mimari değişim süreçleri içerisinde insalıkla birlikte gelişen ve yeni teknolojiye uyum sağlayan bir sistemdir. Örneğin bildiğimiz en eski malzemelerden biri olan cam, günümüz mimarisinde sağır duvarlardan daha çok kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte cam kullanımı yüzdesi de her geçen gün artıyor. Üst seviye cam kullanarak cephede ısı geçirgenliği sorunu ortadan kalkınca çok kullanışlı oluyor.

Mimari İletişim Kavramı Ve Cephe Arasındaki İlişki

Günümüzde mimari sadece bir barınma ihtiyacı giderici olarak kullanılmıyor. Bunun yanı sıra bir iletişim dili olarakta kullanılıyor. Binaların cepheleri kendi aralarında iletişim içerisinde bulunuyorlar. Bazı binalar şehirlere ve ülkelere prestij sağlamaktadır.

 

Aşağıda sizler için hazırlanmış bir apartman cephe cephe modelleri var. Galerimize göz atabilirsiniz.

 

Apartman cepheleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

47
10 Paylaşım, 47 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Kızdım Kızdım
3
Kızdım
Oha Oha
2
Oha
sosyofikir
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz. admin@sosyofikir.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın