Mimarlık Nedir ? Mimar Olmak İçin Nedenler :)

4 dakika


60
1 Yorum, 16 Paylaşım, 60 Beğeni

Mimarlık, hem zor hem çok güzel bir meslek olarak her zaman önemli meslekler arasında yer almıştır. Ben de bu dönem Mimarlık Fakültesi Mezunu olacağım.  Daha önceki yazımda sizlere 20 Haziran’da mezuniyet törenim olduğundan bahsetmiştim. Sizler için kaliteli ve yararlı bir yazı dizisi oluşturmayı hedefliyorum. Bu yazı dizisi Mimarlık, mimar olmak, mimarlığın zor tarafları, artıları ve eksileri ile sizlere sunacağım.

Dünya’da bir çok ünlü mimar vardır. Bunlardan en ünlüleri Brad Pitt, Barrack Obama’dır . Şimdiki bölümde mimarlığın sanatsallığını dile getireceğim.  Mimarlık hem çizgi tasarlama hem de tasarım oluşturma temelli bir meslektir. Sanatsal  yetenekler olsun ya da olmasın, mesleğin kendi iç aurası sizlere bunu hedeflettiriyor.

ÖZGÜRLÜK

 

Özgür davranışları çok mu seviyorsunuz ? Çılgın fikirleriniz mi var o zaman size bir tüyo. Özgür davranışların ve acaipliğin daha fazla yakıştığı bir meslek dalı göremezsiniz mimarlık dışında. Siz tamamen özgürsünüz. Kaleminiz, çizginiz ve en önemlisi de tasarımlarınız.

YAŞAM TARZI

Mimar olmak istiyorsanız en gün boyu çalışayım akşam da evime gelip TV seyredeyim yada takılayım diyebileceğiniz bir meslek değildir. Sürekli özveri ve çalışma ortamı isteyebilir. Çok uzun süreler bilgisayar başında çizim yapmanız gerekebilir. Yaşam tarzınıda buna göre şekillenir. Bazen günler gece olur geceler de gündüz. Ama her şeyin sonunda yaşam tarzınızı siz belirlersiniz. Kendiniz olursunuz. Özgün siz her zaman tarzınızı yansıtır.

ÇEŞİTLİLİK

 

Eğitimin konusundan sizlere daha öncede bahsetmiştim. Analitik düşünce veya sadece sanatsal düşünce yeterli değildir. Bunları harmanlayabilen bir yapı ve sosyal, sanatsal ve sayısal bilgilerin bir arada sentezlendiği ve bu sentezin bir çizime, imaja dönüştüğü ortamlardan bahsediyoruz. Mimari eğitimde sadece sosyal  yada sadece sayısal bir eğitim almazsınız. Her konu da en azından fikriniz olmalı. Çok okumalı, gezmeli ve keşfetmelisiniz.

GÜZEL YAZI

Kendinize ait bir yazınız olur. Hocalarımız tahtaya, bize ödev verirken çok farklı ve kendilerine has bir tarzı olan yazı stili kullanırlar. Yani aslında her mimarın kendine ait bir yazısı ve stili olmalıdır. Mimarlık sadece bina tasarlamak değildir. Kendinizi tam anlamıyla bir tasarımcı olarak görmelisiniz. Mimarlık sizin için tasarım dünyasının bir parçası olmanızı gerektirir.

SAYGI

 

Mimarlıkta saygı çok önemlidir. Projeler çizilir ve sonunda eleştiri aşamasına gelinir. İşte bu aşamada üslup ve konuşma tarzı çok önemlidir. Bir kişiyi, bir projeyi eleştirebilirsiniz. Ancak bunların bazı sınırları vardır. Bazı insanlar eleştiri yaparken gerçekten de eleştiri sınırlarını zorluyorlar. Mimarlıkta dabu şekilde olumsuz ve yıkıcı eleştirilerle karşılaşabilirsiniz. Ama siz yapıcı olan eleştirileri dikkate alın ve projenizi nasıl geliştirmek istediğinizi ortaya koyun.

ÇALIŞMA SÜRESİNİN UZUNLUĞU

 

Biz mimarlar çok çalışırız. Mimar anne ve babası eğer öğrenci ile ayın evde kalıyorsa muhtemelen uykusuzluğu ve zaman zaman çaresizliği, araştırmayı , bazen günlük 20 saati geçen çalışmaları unutmamalıdır.  Unutmayın iyi bir proje çok uzun bir çalışma sürecinin ve özverinin sonucunda ortaya çıkar. Sizler de eğer mimar olmak istiyorsanız, özveri ile çalışmaya karar vermelisiniz.

KENDİ KENDİNİN PATRONU OL!

Mimar oldunuz. Şimdi ne yapacaksınız ? İş konusunda mimarlık siiz farklı kollarda çalışma konusunda yönlendirebilir. Bir ofiste veya inşaat firmasında çalışabilirsiniz. Şantiye de şantiye sorumlusu olabilirsiniz. Veya kendi ofisinizi de açabilirsiniz. Bu gerçekten de çok güzel ve çok seçenekli bir meslek olduğundan dolayı mimarlığı yine eşsiz bir meslek yapıyor.

 

Eğer sizinde mimarlık ile ilgili sorularınız varsa lütfen bu yazı altına yazınız. Ben de en yakın zamanda cevaplandıracağım. Unutmayın hedefinizi siz belirliyorsunuz. Olmak istediğiniz meslek belkide tasarımcı bir mimar olmaktır. Daha önce de mimarlık konusunda yazı yazmıştım. Sizleri Mimarlık Fakültesinden Yenal Akgün hocamla yaptığım bir röportaja yönlendirmek istiyorum.  Röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60
1 Yorum, 16 Paylaşım, 60 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Güldüm Güldüm
3
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
4
İnanılmaz
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Oha Oha
1
Oha
sosyofikir
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz. admin@sosyofikir.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın