Uykusuzluğun Sebepleri, Sonuçları, Çözümleri

3 dakika


61
2 Yorum, 12 Paylaşım, 61 Beğeni

Merhaba uykusuzluk çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Öncelikle uykusuzluk konusundan muzdarip olduğumu söylemeliyim. Gerçekten de çok zor bir şeydir uyku problemi. Sabahlara kadar uyuyamazsınız. Saat 03.00 , saat 04.00.. Ama sizin gözünüze uyku bir türlü girmez. Peki bunun nedenleri nelerdir ?

İlk nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

  • En az 4 veya 5 gün boyunca uykusuzluk çekmek, akşamları geç yatmak, yabancı dizileri seyrederken zamanının nasıl geçtiğini anlayamamak vb.

Bu şekilde olduğu zaman 4, 5 gün sonra vücut sizin bu yaşamınızdaki uykusuzluğu normal olarak görecektir. Bu şekilde olduğu zamanda tabii ki vücut buna uyum sağlayacatır.

  • Alkol 

Alkol yine uykusuzluğun temel nedenlerindendir. Her zaman söylenildiği gibi bir kadeh içki içildikten sonra kişi daha fazla içmek ister. İçtikçe rahatlayavcağını sanır ama aksine insanı uykusuzluğa götürecek en önemli etkenlerden biridir.
Uzmanlar uykusuzluğun çeşitli sebepleri bulunduğunu belirterek, uyuyamayan ve uykusuzluk çekenlere yatakta boş yere beklememelerini, kitap, gazete veya dergi okumalarını öneriyorlar

Her zaman sorarlar 

Alkol almak uyumayı kolaylaştırır mı?


Alkol başlangıçta uykuya geçişi kolaylaştırabilir ama uykunun yapısını bozar. Özellikle de rüyalı uykuyu (REM) azalttığı için uykuyu böler, hatta gece yarısı sık sık uykunun bölünmesine yol açar. Sabah da çok kötü, dinlenememiş, uykuya doymamış bir halde uyanmaya sebep olur.


Dünyada birçok insan için uykusuzluğun en büyük sağlık problemlerinin başında geldiği bildirildi. Yorucu ve stresli geçen günün ardından uyuyamayan kişinin sosyal yaşamda da agresif ve başarısız olduğu belirtildi.

Uzmanlar, uykusuzluğun çeşitli nedenleri olduğunu belirterek, uyku sorunu çekenlere, boş yatakta beklemek yerine okumalarını tavsiye ediyorlar.

Günlük streslerin yanı sıra strese bağlı durumların da uykuyu bozduğunu ifade eden uzmanlar, “Yatağa girdikten sonra uyuyamamak aslında çok rastlanan bir durum. Bu durumlarda yatakta yarım saatten fazla kalmamak gerekir. Uyuyamayan kişi kitap okumak ya da televizyon izlemek gibi atraksiyonlar sergileyerek zihnini dağıtırsa uyumak daha kolay olur. Ilık bir duş ise vücudu rahatlatır ve olaya farklı bir boyut katar” diyor.

Sonuçları hiç istenmeyecek şekilde olabilir.

İlk olarak bir öğretim kurumunda okuyorsanız derslerinizden muhtemelen geri kalacaksınız demektir. Bu bir iki derken sizi gerçek bir tembelliğe alıştıracaktır. Biyolojik saatiniz farklılaşacak, sabahlar akşam, akşamlar sabah olacak. 
Uykusuzluk problemi çeken bir arkadaş anlatıyor.

“Sabah 07.30’a kadar uyuyamıyorum. Abi gerçekten asla uyuyamıyorum. Nasıl çözeceğim bu durumu ? Bundan sonra şimdi dersten çıkışta gideceğim ve uyuyacağım.”

Gördüğünüz gibi kişi sabahları ve öğlenleri uyurken akşamları uyuyamıyor. Bu da uykusuzluğun temel nedenlerinden biridir. 

Bir yerde çalışıyorsanız işinize edecektir. Herhangi bir şekilde işe veya okula gitseniz bile o gün verim alamayacağınızı belirtmeliyiz. 

Çözümlerine gelelim şimdi de:

Bitkisel çaylar uykuya dalmak için yararlı mı?
Yatıştırıcı özelliği olan bitkisel çaylar, miktarına dikkat etmek şartıyla kullanılabilir. Bunların en çok bilinenleri kediotu ve sarıkantaron. Akşam saatlerinde bir fincan bitki çayı içmek uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.

Uykusuzluk çeken herkes uyku laboratuvarında değerlendirilmeli mi?
Hayır. Öncelikle uykusuzluk şikâyeti olan kişiyle görüşme yapılır. Bu görüşme bize hastanın durumuyla ilgili önemli bilgiler verir. Genellikle bu görüşme sonucunda uyku laboratuvarına gerek kalmadan problem anlaşılır ve tedaviye başlanır. Fakat bazı kişiler aylardır, hatta yıllardır hiç uyumadıklarını söyler. Bu tür uykusuzluk şikâyetinde uyku laboratuvarında inceleme yapmak şart. Uykuları kesintiye uğrayanlarda da uykuyu bölen durumun ne olduğunu laboratuvarda görmek gerekir. 
İlaç tedavisi de kullanılıyor ama ben ilaçların hiç bir zaman gerçekten de uykusuzluğu azalttığını dusunmuyorum. Çünkü siz farkında bile olmadan ilaçlar sizi kendine baplayabilir. Aman dikkat.
Yararlanılan Kaynak
http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=5409

  

İlgili Aramalar: Uykusuzluk nedenleri, Uykusuzluk çözümleri, Uykusuzluk sonuçları, uykusuzluk tedavisi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
2 Yorum, 12 Paylaşım, 61 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Güldüm Güldüm
3
Güldüm
İnanılmaz İnanılmaz
3
İnanılmaz
Kızdım Kızdım
2
Kızdım
Oha Oha
1
Oha
sosyofikir
Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz. admin@sosyofikir.com

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. uyamak için vücudun yorulması gerek çok yogun çalışmakara giriyodum trafik stres ağır hasta karyolalarrı taşıyodum 5 senedir işe ara verince uyuyamıyorum bende spor yaparak vucudumu yoruyorum

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın