En Kötü Durumda Bile O Pes Etmedi. Stephen Hawking Kimdi ? Onu Hawking Yapan Şey Neydi ?


Stephen Hawking, o bir dahi ve onu maalesef kaybettik. Peki kimdi Stephen Hawking ? Onu Stephen Hawking yapan en önemli şeyler nelerdi ? Öncelikle kısaca hayatından başlayıp derinlere ineceğiz. Stephen 8 ocak 1942’de Galileo’nun tam 300. ölüm yıldönümünde doğdu. 8 yaşındayken Londradan 20 mil uzaklıktaki Alwansa okuluna gitti sonrasında da Oxford kolejine gitti. Bir gece gökyüzüne baktı ve gerçeği öğrenmek istedi. Gökyüzündeki yıldızlar ilgisini çok çekmişti. Bu yüzden kozmoloji okumak istedi. Evren bilimi üzerine okumak istiyordu. Kendini matematik ve fiziğe programlamıştı.  Ama Stephen o zamanlar kendini çok yalnız hissediyordu. Tek başınaydı. Çevresinde sosyallik yaşayabileceği bir ortam yoktu. Oda buna bir son vermek amacıyla kürek takımına girdi. Bu onun hayatındaki bazı başlangıçlarında sebebi oldu. Kürek takımında çelimsiz olduğundan ötürü onu dümenci yapmışlardı. Görevi sadece yön vermekti. Ve bu durum 21 yaşında yaşadığı bir hastalık ile birlikte daha kötüye gitti. Oturduğu yerden tüm dünyaya artık yön veriyordu. Ve bir hastalık teşhisi kondu. Hastalık çok kötü bir hastalık olan kas kontrolünü kaybetmekle alakalı bir hastalıktı. Als hastalığı. Bu hastalık belkide insanın başına gelebilecek en kötü hastalıklardan biriydi. Ama o yılmadı ve belkide bu hastalık onu Stephen Hawking yapan bir yere taşıyacaktı. Çünkü zaman artık onundu.  O kadar çok zamanı artıyordu ki düşünmesine, konuları derinlemesine incelemesine ve en önemlisi de okumasına ortam sağlanmış olmuştu. Artık araştıracaktı. Zamanın kısa tarihi isimli kitabı Sunday Times’ın en çok satanlar listesinde 237 hafta boyunca üst üste en üst sırada yer almıştır. Dünyanın sayılı insanlarından biriydi. Çocukları da unutmamıştı. Onlar içinde bilim, kozmoloji ve fizik adına kendi düzeylerinde anlaşılabilecek kitaplar yazıyordu. Onu bir an olsun ve onu çocuk gibi sevindiren zero gravity sayesinde hiç bu kadar mutlu olmamıştı. Bir an bile olsa yer çekimsiz bir ortamda uzayı ve yer çekiminin olmadığını deneyimledi. Evreni bir tanrının yarattığına asla inanmak istemedi.

8 Ocak 1942’de, Galileo nun tam 300’üncü ölüm yıl dönümünde doğdu.Doktorlar Als yani kas kontrollerini kaybetmesine neden olan hastalığın teşhisini koydu. Bu hastalığı belkide onu Hawking yapan nedenlerden biriydi.Zamanın kısa tarihi isimli kitabı ile rekorlar kırdı. Cambridge üniversitesinden Lucasian matematik profesörü ünvan ı aldı ve dünyanın sayılı insanlarından biri oldu. Big bang teori yani evrenin nasıl oluştuğu konusunda yıllarca araştırmalar yaptı fakat net bir sonuca asla varamadı. Evreni Tanrı nın yarattığına asla inanmak istemedi. bilim teknoloji alanında katkılar sağladı. Einstein lakaplı teorik fizikçi Hawking tesadüf o ki 14 mart 2018 de einstein ın doğduğu gün stephen hawking hayatını kaybetti. (Stephen Hawking belgeseli)

Einstein lakaplı Stephen Hawking Einstein’in doğduğu gün olan 14 Mart’ta hayatını kaybetti. Bu gerçekten de çok büyük bir tesadüf, hatta tesadüfler zinciri. Gerçekten de doğumu da önemli bir günde olan Hawkin’in ölümü de şüphesiz bir çok kişinin aklını karıştırmış olacaktı. Tüm dünyada adını sürekli duyduğumuz Deadlist sitesi Ocak ayında ölecek ünlüler arasında Stephen Hawkingi 45.sırada gösteriyordu.  2017 yılında da bir liste yapan bu site bir çok kişinin ölüm tarihini bulmuştu. Tabii bunlar sadece bir tahminden öteye geçemezdi.

Zaten var olan yollar üzerinden gelecek olan mükemmel bir teoriye inanmıyorum. Bizim yeni bir şeye ihtiyacımız var. Bunun ne olabileceğini tahmin edemeyiz ya da ne zaman bulacağımızı çünkü eğer bilseydik, çoktan bulmuştuk da! Bu 20 yıl içerisinde gelmeliydi, ancak belki de hiç bulamayacağız. / Stephen Hawking

Gerçekten çok farklı bir hayatı olan Stephen Hawking gerçekten bir dahi ve kendini çokiyi yetiştirmiş bir insan. O kadar problem arasında kendine bir yol buldu. Kendini bilime, uzaya, kozmoloji ve fiziğe adadı. O pes etmedi ve hayatını kaybettikten sonra da adından iyi şekilde söz ettirmeyi başardı.

İşte hayat böyle hayat bazen istediklerini sunmuyor insana. Ama en kötü durumda bile yola devam etmek, pes etmemek ne kadar asilce bir duruş gerçekten. Bir çok insan küçük problemler yüzünden intihara bile kalkışıyor. O ne yapsaydı ? O da mı intihar etseydi. ?Ama o en kötü durumu bile lehine, sadece kendi lehine değil tüm insanlık adına iyi ve en iyi bilgileri sunmaya adadı..

Işıklar içinde uyu Stephen !

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
2
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
1
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
1
Rahatladım
OHA OHA
2
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

0 Comments

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Amerika

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı