Kalp Krizi Riskinizi Kolayca Öğrenin!


Günümüzün en önemli hastalıklarından olan ve kişinin yaşam kaybına yol açabilen rahatsızlıkların başında kuşkusuz kalp krizi gelir. Koroner arter damarlarının kapanmasına bağlı olarak kalp kapakçıklarına yeteri kadar oksijen ulaşmaması kriz oluşumunu tetikleyen oluşumlardan birisidir.  Stres, sigara, alkol kullanımı, fiziksel yönde hareketsizlik ve yağ ağırlıklı beslenme gibi pek çok faktör kalp krizinin oluşumunda etkilidir.
Ölümcül risk taşıdığı için mutlaka öncesinden birtakım tedbirlerin alınması gerekir. Yani hastada birkaç belirti gözleniyorsa veya diğer hastalıklarına bağlı olarak kalp rahatsızlıklarının oluşabilmesi söz konusuysa mutlaka hekim kontrolü altında olmakta fayda vardır. Çünkü kalp krizi riski hesaplaması sayesinde doktorunuz hastalığınızın var olup olmayacağını kolayca tespit edebilir. Eğer oluşabilme riski görürse erken tanı ile kontrol altında olmanızı ve hastalığın etkisinden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Memorial Hastanesi Kardiyoloji uzmanlarının hazırladığı Kalp krizi riski nasıl hesaplanır? tablosu ile siz de kalp krizi riskinizi tespit edebilirsiniz.

Kalp Krizi Riski Nasıl Tespit Edilir?

Tıp alanında son yıllarda "sağlık riski yönetimi" adı altında ortaya atılan bazı çalışmalar vardır. Çünkü gelişen bilimsel çalışmalar sayesinde hastalıkların görülme olasılıkları veya etkileri daha düzeye indirgenir. Sağlık alanında sıklıkla yönetilen bu çalışmalardan birisi de kalp krizi hesaplayıcılarıdır.Kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini kolayca hesaplayabilen bu test, daha çok anket tipinde gerçekleştirilir.  Öncelikle teste başlayan kişiden beden kitle endeksini ve yaşını girmesi istenilir. Çünkü kilo/boy ölçüleri kalp damar hastalıkları üzerinde etkili olan en önemli kriterlerdendir. Beden kitle endeksi arttıkça kalp krizi görülme riski de doğrudan artış gösterir.
Ayrıca ailedeki ebeveynlerde ve diğer birinci dereceden akrabalarda  kalp krizi geçirmişse bu durumu da mutlaka teste eklemenizde fayda vardır. Ailede birinci dereceden akrabalarda kalp hastalığı söz konusu ise riskiniz doğrudan artacaktır. Özellikle 50 yaş altı erkeklerde ve 55 yaş altı kadınlarda görülüyorsa kalp krizi riski daha ciddi bir boyuta taşınır. Hipertansiyon, şeker hastalığı, stres, hareketsiz yaşam, yaş ve sigara kullanımı ise kalp krizi riskinizi artıran diğer hususlar arasındandır.

Test Sonucu Nasıl Değerlendirilir?


Kalp krizi testinizi tamamladınız! Şimdi sıra test sonucunu yorumlamaya geldi. Çıkan sonuç 13'den az düzeyde ise kalp krizi riskiniz yok denecek kadar azdır. 14-30 arasında seyrediyorsa  orta seviyeli kalp hastası olduğunuz söylenebilir. 31 ve üzeri bir puan çıkıyorsa risk yüksektir. Mutlaka bir hekime başvurup kendinize uygun sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz doğru olacaktır. 
Paylaşın:

Atakan Uzunallı

ATAKAN UZUNALLLI

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.