Özel Ders Almada En Kolay Yöntemler

Özel ders almak, herkesin farklı alanlarda ihtiyaç duyduğu bir durumdur. Çoğunlukla dil eğitimi üzerine özel ders alınmak istese de kişiler eksik oldukları her konuda özel ders alabilirler. Türkiye genelinde en çok özel ders alınan alanlar İngilizce, Almanca, Matematiktir. Eksik olunan konular da çoğunlukla dil ve sayısal branşlardadır.
Özel ders almak kişiye göre değişen tekniklere bağlıdır. Kimi öğretmenler özel dersi konu merkezli verirken kimileri soru üzerinden verirler. Bazen sizin evinizde özel ders verilirken bazen kütüphaneler tercih edilmektedir. Bunun yanında kimi zaman geleneksel özel ders anlayışı devam ederken kimi zaman Preply.com gibi online özel eğitim şekilleri tercih edilmektedir.


Geleneksel Özel Ders Anlayışı Nedir?

Geleneksel özel ders anlayışı oldukça uzun süredir devam eden eğitim anlayışıdır. Öğrenci, öğretmenin evine gider veyahut öğretmen öğrencinin evine gider en az bir saat ders anlatılır. Bu şekilde haftanın belli günlerinde özel eğitim programı oluşturulur. Öğrenci öğretmene ve kendine göre bu plana uyum sağlamak zorundadır. Aksi halde ders programında kaymalar ortaya çıkabilmektedir. Bilhassa belli bir sınav süreci söz konusu ise geleneksel özel ders anlayışı daha çok tercih edilmektedir.
Liseye ve üniversiteye giriş sınavları, özel derslerin en yoğun olduğu dönemlerdir. Bunun yanında kişinin kendini geliştirebilmek için özel yabancı dil dersleri aldığı dönemler de oluşabilmektedir.

Birkaç Kişilik, Grup Özel Dersi Nedir?

Özel ders denildiğinde akla gelen en temel kavram ücrettir. Başarı kazandırmasının yanı sıra ders alacak kişiyi de parayı ödeyen aileyi de zor durumda bırakan bir ücrete sahip olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, kişinin alternatif özel ders üretmesi gerekebilir. Bir süredir artan ve özellikle sayısal dersler için kullanılan grup özel dersleri ücret paylaşımı için oldukça faydalıdır.
Kişiler bir araya gelerek hem bilgiyi öğrenebilmekte hem de öğrendikleri bilginin ücretini beraber ödemektedirler. Bu şekilde saatine yüzlerce lira ödenen derslerin maddi külfeti ortadan kaldırılmaktadır.
Grupla özel dersler, sayısal dersler için veyahut dil eğitimleri için tercih edilebilmektedir fakat gruptan kasıt sınıf ortamının oluşturulması değildir. En fazla 3 kişiden oluşan bu gruplar, dil eğitiminde diyalog kurmak açısından önemli olabilmektedir. Yalnız ders almayı seven veyahut birkaç kişinin yanında yeterince odaklanamayan kişiler için grup özel dersi avantajlı değildir.

Online Özel Ders Nedir?

Son dönemlerin en çok tercih edilen özel ders çeşidi online özel derstir. Öğrencilerin daha çok geleneksel özel ders anlayışından uzak kalmak istedikleri zaman tercih ettikleri bir özel ders türüdür. İnternete bağlı olarak bilgisayar üzerinden verilen bu özel dersler, kişinin ekrandan kulaklıkla duyup mikrofonla katıldığı derslerdir.
Öğretmen, dünyanın neresinde olursa olsun internete bağlı olduğunuz sürece size yetişebilecektir. Bu süreçte bilmeniz gereken en önemli şey online eğitimin en aktif özel dersleri içerdiğidir. Son dönemlerde bu denli tercih edilmesinin nedeni de budur. Hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin herhangi bir zamana, mekâna bağlı kalmadan rahatlıkla ders işleyebildikleri bir sistemdir.

Online Özel Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Online özel eğitim denildiğinde akla ilk olarak ücret gelmektedir. Özel ders kavramı toplum üzerinde büyük bir baskı yaratmaktadır. Bunun temel nedeni kişilerin geleneksel özel ders alıp öğretmenlere yüzlerce lira vermesidir.
Online özel eğitimde durum pek de öyle değildir. Kişiler yalnızca birkaç dolara diledikleri dersi alabilirler. Bunun yanında ödenecek miktar adrese göre değişiklik göstermektedir. Kaliteli ve donanımlı bir adreste ders saatine verilen ücretle baştan savma bir adreste verilen ücret aynı olmayacaktır. Bu gibi durumlarda siteleri araştırıp en yetkin olana öncelik tanınmalıdır.
Online özel dersin bir diğer avantajı sizi evinize sıkıştırmamasıdır. İnternete bağlı olduğunuz kafe, restoran, çay bahçesi, kütüphane gibi pek çok alanda özel ders alabilirsiniz.

Online Özel Derste Öğretmenler Nasıl Seçilir?

Online özel ders denildiğinde akla gelen bir başka soru öğretmenlerdir. Neye göre nasıl öğretmen seçildiği merak edilmektedir. Online özel ders alırken sitenin kapasitesine bağlı olarak öğretmen seçersiniz. Hangi alandan kaç tane öğretmen varsa onlar arasından size en çok hitap edeni tercih edersiniz. Daha sonra öğretmenle iletişime geçerek ders programı hazırlarsınız. Hazırladığınız programa bağlı olarak ders alabilir, günlere göre paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Online Özel Ders Birebir mi Grupla mı yapılır?

Online özel dersin bir başka seçeneği ise kişi tercihi sunmasıdır. Çoğunlukla birebir özel dersler tercih edilmiş olsa da siteye bağlı olarak grup dersleri de sunulmaktadır. Daha çok yabancı dil için alınan özel derslerde birebir eğitim verilse de grupla pekiştirmeler yapılmaktadır. Konferans şeklinde yapılan grup derslerine katılabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu şekilde hem eğitimi çok yönlü alır hem de dünyanın pek çok noktasından katılımcıyla tanışabilirsiniz.

En İyi Online Özel Eğitim Sitesi Hangisidir?

Online özel ders denildiğinde akla gelen en kapsamlı site Preply.com’dur. Sitede tercih edebileceğiniz her tarzda eğitimi bulabilmeniz mümkündür. 70 binden fazla öğrenciye sahip olan adreste dünyanın her yerinden katılımcı bulunmaktadır. Bunun yanında öğrencilerin tercih edebileceği 25 binden fazla öğretmen donanımına sahip bir sitedir. Be denli geniş kadroya sahip olması, sitenin Türkiye ve dünyada çokça tercih edilmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik sitede ders saatine yalnızca 2 dolardan başlayan ücretler ödenmektedir.

Preply bloğundan ilginç yazılardan seçmeler: İngilizce’de » I want» demek için farklı yollar
Paylaşın:

Atakan Uzunallı

ATAKAN UZUNALLLI

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.