Telefon Tercihleri Kullanıcıları Zorlamaya Başladı!


Teknoloji dünyasının en popüler ürünlerinden olan akıllı telefonlar, son birkaç yıldır büyük bir değişim geçirmeye başladı ve bu değişim sürecine, dünyanın birçok farklı noktasında da yeni isimler katılmaya başladı. Yepyeni bir sektör haline gelmeye başlaması yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe dayalı olan akıllı telefon, en nihayetinde günümüzün en popüler teknolojik ürünleri arasında yer alıyor.

Tüketiciler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanan ve bu ilginin satış miktarlarında da kendini göstermeye başlaması, birçok farklı ismin de telefon üretim sürecine dahil olmaya başlamasına vesile oldu. Bu sürecin ardından içinde bulunduğumuz dönem itibariyle kullanıcıların dikkatini daha çok çekmek isteyen ve global satış yüzdelerini artırmak isteyen üreticiler, başta akıllı telefonların tasarımları olmak üzere birçok farklı noktada farklılaşmanın yolunu arar oldular. En nihayetinde birçok farklı tasarım, özellik ve donanımsal yapıları ile birbirinden farklı markanın birçok yeni ürünü raflarda yer almaya başladı.


Söz konusu olan bu değişim sürecinin başlaması ile beraber de özellikle son yıllarda tüketiciler telefon tercihleri yaparken ciddi anlamda zorlanmaya başladılar. Hem kısa döneme kadar inen yeni cihazların lanse edilmesi hem de tasarım ve donanım tarafından iddialı ürünlerin kıyasıya rekabete girişmesi, kullanıcıların bu tercih zorluğunu daha da ileri bir noktaya taşımış oldu.

Bu süreçte Apple, Samsung ve LG gibi teknoloji dünyasının öncü isimleri varlığını sürdürürken, Xiaomi, OnePlus, Meizu ve Huawei gibi Çinli isimlerin de global arenada kendilerini göstermeye başlaması ve rekabet konusunda ciddi bir atılım gerçekleştirmesi, kullanıcıların mevcut olan tercih sorunlarını daha da büyük bir çıkmaza sokmuş oldu. Nitekim sektörde kullanıcı elde etmek isteyen akıllı telefon üretici firmalar, yeni telefonlarında çok daha yenilikçi bir strateji izleme yolunu tercih etmeye başladılar.

En büyük zorluk, tasarım farklılıkları ile belirgin oluyor!

Son birkaç yıldır teknoloji dünyasını internet üzerinden takip eden kullanıcıların, en çok rağbet gösterdikleri yazılı ve video içerikler arasında telefon incelemeleri yer alır oldu. Elbette ki en çok rağbet gören içeriklerin başında akıllı telefon incelemeleri konusunun yer almasında, tüketicilerin tercih yapmakta ciddi anlamda zorluk yaşaması yer alıyor.


Daha önceleri akıllı telefon dünyasında ismi en çok geçen ismin Apple ve iPhone olmasını takip eden kısa vade içerisinde başta Samsung olmak üzere birçok teknoloji devi, Apple’ın karşısında ciddi bir rekabet sergilemeye başladı. Bu süreçte kullanıcılar, daha çok donanım ve yazılım detaylarına dikkat ederek tercihlerini yapıyorlardı. Apple’ın iOS mobil işletim sürümünün de hem kullanıcı dostu yapısı hem de donanım ve yazılım birlikteliğinden doğan çok yönlü işlevselliği ile birçok kullanıcı, tercihini kolaylıkla Apple’ın iPhone modelleri tarafından yapmaktaydı.

Bu süreçte Google tarafından desteklenen Android mobil işletim sisteminin de çok ciddi bir yol kat etmesi ile beraber kullanıcılar, iOS ve Android tercihinden çok daha fazlasını aramaya başladılar. Dada sonraları kamera ve işlemci gibi özelliklere dayalı seçimler kendini göstermeye başladı. Zira akıllı telefonların gelişim sürecinde donanımsal anlamda çok ciddi sıçramalar kendini göstermekteydi.

Günümüze gelindiği vakit ise Apple, Samsung, LG, Huawei, Xiaomi, Motorola ve Meuzi gibi firmaların telefonları, donanımsal anlamda ciddi benzerlik göstermeye başladı. Her ne kadar kamera, işlemci ve grafik birimi tarafında halen daha Apple’ın iPhone modelleri ciddi bir üstünlük sağlıyor olsa da günlük kullanımlar hesaba katıldığında, güncel telefonların birçoğu kullanıcısını donanımsal anlamda zora sokmayacak noktaya ulaştı.

En nihayetinde ise günümüzde kullanıcılar, sadece iOS ve Android işletim sistemi tercihi kararından farklı olarak, en büyük etmenler arasında olan tasarım tarafına da önem vermeye başladı. Bu noktada da Google’ın akıllı telefon modelleri piyasada yer almaya başladı ve tasarım rekabetinde ciddi bir süreç başlamış oldu.

Akıllı telefon tasarımları, firmalar arasındaki en büyük rekabet alanı olmaya başladı!

Son birkaç yıldır başta akıllı telefon modelleri olmak üzere mobil cihazlar için en büyük tasarım atılımı, çerçevesize yakın tasarım anlayışı ile ortaya çıktı. Bu süreçte üretici firmalar, akıllı telefonlarının ekran boyutlarını artırarak, cihazların kasa oranını düşürürken ekran boyutunu artırmayı başarmış oldular. Kullanıcılar tarafından yoğun talep göre büyük ekranlı telefonlar da nitekim büyük cihazlardan haz etmeyen kullanıcılar için de satın alınabilir seviyeye ulaştılar.

Bununla beraber estetik açıdan da ciddi bir farklılık sunmaya başlayan çerçevesize yakın akıllı telefon anlayışı, Samsung’un Galaxy S6 modelleri ile birlikte sektörde başlangıç yapmış oldu. İlk etapta kavisli erkan ile yola çıkan Samsung’u Apple, Xiaomi ve LG gibi firmalar da takip etmeye başladı.En nihayetinde de tasarım anlamında da birbirine benzemeye başlayan akıllı telefonların tercihinde kullanıcılar, tek bir paket içerisinde en iyi deneyimi sunan modelleri tercih etmenin yolunu aramaya başladılar. Bu süreçte de elbette ki akıllı telefon incelemelerine olan rağbet, zirve seviyelere kadar ilerlemiş oldu.

Tüm bunların dışında şu an için fiyatlandırma politikası bir kenara bırakılırsa kullanıcıların telefon tercihi konusundaki en büyük sorunsalı, iOS işletim sistemi tercihi ve Android işletim sistemi tercihi üzerinde kalmış kalıyor.

iOS tarafında tek seçeneğin iPhone modelleri olduğu hesaba katıldığında, asıl büyük karmaşa Android işletim sistemi taşıyan akıllı telefon modellerinde oluşuyor. Çinli firmalarında çok ciddi telefon modelleri ile global pazarda yer almaya başlaması, Android tarafındaki rekabeti büyük oranda etkilemeyi başardı.


Özet olarak belirtmek gerekiyor ki akıllı telefon dünyasındaki üretici firmaların telefon modelleri, birçok açıdan birbiri ile benzer bir yaklaşım sunmaya başladı. Bu süreçte kullanıcılar, başta güvenlik kaygıları olmak üzere birçok açıdan iOS ve Android işletim sistemi tercihlerini yapmaya başlamış olacak. Lakin pazar araştırmalarından elde edilen bilgilere göre kullanıcıların telefon tercihleri, birbirine benzeyen ve artan fiyatlara sahip modellerden dolayı, giderek daha da zor bir hale gelmeye devam edecek gibi görünüyor.
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.