Hobileriniz nelerdir? Bu soruyla defalarca karşılaşmışızdır. Hatta belki ilk başlarda  nasıl cevaplayacağımızı bilemeyip sonrasında her formda aynılarını ezberden yazmışızdır. Anketlerde, iş başvurusu için, yüksek lisans için aklınıza gelecek birçok alan için hazırladığımız özgeçmişimiz de bu soruyla karşılaşınca boş kalmasın diye hayatında okuduğu kitap sayısı tartışmalı olanımız kitap okumak (kitap okumak hobi midir? sorusunu akıllara getirir), ayda yılda bir sinemaya gidenimizin sinemaya gitmek, yazdan yaza plajda yüzenimizin yüzmek, selfieden başka fotoğraf çekmeyenimizin fotoğraf çekmek yazdığı bu soruya bir şey bulamayıp, ‘hobim yok’ yazanını da biliyorum. Ben değil bir arkadaş yahu! Tamam tamam ben.
Okuldan dershaneye, sınavdan sınava koşarak yetişmiş bir nesil için bir hobiye sahip olmamak değil olmak bizlere ilginç geliyor aslında değil mi? Hobi sahibi ve buna düzenli zaman ayıran insanlara gıpta ettiğim zamanlarda karşılaştım Origami ile. Kağıtla başka neler yapılabilir ki dediğimde ise Quilling çıktı karşıma.

Bir kağıt alsak bununla ne yapabiliriz diye sorsak ilk olarak yazı yazarız cevabı gelir cevaplarımızı hayal gücümüze bağlı çeşitlendirebiliriz. Origami ve Qulling ile ilgilenenler ise kağıttan sanat yapıyor adeta.
Çocukken okulda, el işi kağıdıyla kedi merdiveni yapmayanımız, kayık yapıp suda yüzdürmeyenimiz bunları sevmeyenimiz yoktur. O rengarenk kağıtları alır birbiri üzerine atar bitirince gramofon gibi açar yan yana rengarenk dizerdik. Kağıtlardan kayıklar yapar odanın ortasında su dolu leğende üstümüzü başımızı ıslatıp yüzdürürdük. Bir ara kendime mavi kağıttan bir kedi merdiveni küpe yapmıştım kulağıma takamayınca da ucunu kulağımdaki küpeye bantlayıp tüm gün cebimde gezdirdiğim bantla sağlamlaştırmıştım ta ki yırtılana dek.

Ya da kağıtlarla figürler yapmayı çizgi filmler de görmüşüzdür. Bir bölümde SüngerBob, kağıdı çiğneyip ağzından kağıttan kuş çıkarıyordu. Çizgi film bittikten sonra kardeşimin ağzından zorla kağıt çıkardığımızı hatırlıyorum. Çocuklar bu yaratıcı zekalarına faydalı olan sanatla belki de ilk çizgi filmler de karşılaşıyor.

Japonlara ait olduğunu bildiğimiz Origami. Origami kağıttan görsel figürler oluşturan bir sanat. Bir kağıttan neler yapılabilir sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri aslında. Hayvan figürleri, çiçek figürleri, hatta motosiklet bile yapılabilir. Türkçesi kağıt katlama diyebiliriz. Makas, yapıştırıcı kullanmadan kağıtlara şekiller vererek figürler oluşturma sanatı. Klasik origami tek parça kağıttan yapılırken günümüzde birkaç kağıt bir arada kullanılarak türleri çeşitlendirilmiş hatta kağıtlar kesilerek kullanılmaya başlanmış ve yeni bir türü oluşmuştur, Kirigami.  

Günümüzde Origami hem eğlenceli hem bir şeyler üretme hazzını yaşattığı için her yaştan insanın ilgisini çekmektedir. Bireylere yönelik atölyeleri yapılmakta, şirketlerde, gelişim seminerlerinde verilen eğitimlerin atölye kısmını oluşturmakta, çocukların psikomotor, şematik kazanımlarına katkı sağladığından çocuklar için hazırlanan kurslarda, yetişkinler için dikkat yoğunlaştırma çalışmalarında kullanılmaktadır.  
Özellikle çocuklarda, geometri bilgisi kullanımı ve üç boyutlu düşünme yeteneği gerektirmesi nedeniyle matematiksel zekanın gelişimine katkı sağlayacak bu sanat tekrar eden eylemlerle şematik algıyı destekleme, verilen yönergeleri dinleyip sırasıyla uygulama açısından dilsel zekayı, öğrenme, dikkat süreçlerini, ve psikomotor becerileri geliştiren hem eğlenceli hem öğretici bir aktivite. Ayrıca çocuk için kağıttan yaptığı bir figür yaratıcı zekasına sağladığı katkı dışında bir şeyler üretmiş olma hazzını da yaşatacaktır.
Zeka gelişimi çocuk yaşlarda daha hızlıdır fakat durum yetişkinler için de farklı değil aslında yaratıcı zekanın geliştirilebilir olduğu düşünülürse yetişkinler de yaratıcı zeka, akıl yürütme, dikkat yoğunlaştırma, algı, öğrenme süreçleri açısından faydalı bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

Pahalı ve çok malzeme gerektirmeyen bu sanatı kursuna giderek öğrenebileceğiniz gibi kendiniz de öğrenebilir, uygulayabilirsiniz. Zamanınız varsa alacağınız birkaç renkli kağıtla internet üzerinden ya da kitaplardan öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. Emin olun başlarda zorlanacak yaptığınız figürleri beğenmeyeceksiniz fakat biraz sabır ve azim sonrasında çok güzel figürler çıkaracak hatta yaptığınız figürleri insanlarla paylaşmak isteyecek arkadaşlarınıza hediye edeceksiniz. Hatta kim bilir belki bu konuda kendinizi geliştirdikten sonra kendi atölyenizi bile düzenleyebilirsiniz.

Yine kağıtla yapılan bir sanat olan Quilling’i belki duymuşsunuzdur. Kağıt kıvırma sanatı, Anadolu’da yapılan telkâriye benzetebiliriz. Kağıtla yapılan telkâri gibi düşünebiliriz. Quilling kağıt şeritler iğne etrafına sarılarak hazırlanıyor. Çeşitli temel şekilleri öğrenildikten sonra şekiller bir araya getirilerek büyüklü küçüklü figürler yapılıyor. İlk olarak Avrupa’da başlayan bu sanat zamanla yayılmış. Çok sabır gerektiren bu sanat, benim gibi sabırsızlıktan muzdarip olanlarınız için faydalı olabilir. Belki başlarda sıkılacak çabuk bitmesi için hızlı hızlı yapıp formunu kaybeden şekillerle karşılaşabilirsiniz ama sonrasında sabırlı olursanız -ki bunu başarırsanız zaten bu sanat estetik figürler yapmak dışında size başka bir açıdan daha faydalı olmuş demektir- çok güzel figürler yapabilirsiniz.


Boş zamanlarınızı zihinsel olarak kendinizi geliştirebileceğiniz, öğrenme, algı, dikkat, sabır süreçlerinize katkı sağlayacak, bir şeyler üretmiş olma hazzını yaşatan bu faydalı, rahatlatıcı, zevkli ve yaratıcı aktivitelerle değerlendirebilirsiniz. 
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

2 yorum var.

  1. Teşekkürler, çok faydalı bir yazı olmuş. Takipteyiz Başak hanım. Sevgiler..

    YanıtlaSil
  2. Quilling biz de ise kağıt kıvırma sanatı dışında kağıt telkari olarak da adlandırılıyor. Galiba yetenekten çok sabır gerektiren bir sanat. Başlangıçta zorlansanız da eliniz alıştıkça otomatiğe bağlarsınız. Heveslenip de uğraşmaya başladığım ilk iki saat ömrümün çürüdüğünü hissetmedim dersem yalan olur. Ama yavaş yavaş pratik kazandıkça da bir aydınlanma hali gelmedi değil hani.

    YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.