ANİME NEDİR:

Anime Japonların yaptığı tarzdaki ve üsluptaki animasyon tarzı ve stiline denir. Japoncada ki yazılış biçimi katkana ile  アニメ bu şekilde yazılır. Katakana ile yazılmasaının nedeni kelimenin asıl kökenin yabancı olmasından kaynaklıdır. Anime, Animeshon アニメーション kelimesinin kısaltılmış hali olup manası ise animasyon demektir. Animasyonun Türkçe manası ise canlandırma olarak geçer. Animeshon kelimesinin kısaltılma amacı söylemesinin uzun ve zor olmasıdır.  Günümüzde yanlış bilgiler yüzünden bir çok kişi animeleri çizgi film olarak bilsede bu yanlış bir hitap biçimidir. Çizgi filmde Animasyonun bir alt türüdür, tıpkı kukla animasyonları ve CGI animasyonları gibi. Zaten çizgi film olarak tabir ettiğimiz animasyon türünün Japoncadaki karşılığı カートゥーン yani Kātoūn’dur. Bu Kātoūn kelimesi ise İngilizcedeki karşılığı Cartoon’dur. Birbirlerinden farklı canlandırma sanatları yani animasyonlardır. Bi diğer yanlış bilgi ise Animelerin gözlerinin büyük boylarının uzun olmasını, Japonların kısa boylu küçük gözlü olmalarına bağlasalar da nedeni bu şekilde değildir. Zaten Animeler zamanında çağdaş Animenin öncüsü olarak kabul edilen Osamu Tezuka'nın 8 mm kamerasıyla Walt Disney de yapılan animasyon stillerine özenerek yaptığı çalışmalarla ortaya çıkmaya başlamıştır. Karakterlerin uzun boylu olması Estetik görünüme verilen önem, gözlerinin büyük olması da karakterin duygu düşünce ve mimiklerini çok daha iyi yansıtabilmesinden dolayıdır. Tabii ki de ilk çıkan Animlerle şu an bildiğimiz Anime kavramıyla çok farklıdır. İlk çıkan Animeler de daha çok Disney'in yaptığı tarzda hayvan şeklindeki karakterlerden oluşturuluyordu.

Örnek Olarak Imokawa Mukuzo: Chuugaeri no Maki   Animesinden 2 tane görsel       

 1917 yılı yapımı  :İlk Renkli anime:  Hakujaden'den iki görsel       1958 Yılı yapımı
 

ve son olarak Günümüz zamanından

 Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai.  2011 yılı yapımı:

Animeler içlerinde bir çok farklı tür bulundurabilmesi nedeni ile çocuk izleyicilerden yetişkin izleyicilere kadar bir çok hitap ettiği kesim vardır.


Peki Nedir Bu ANİME TÜRLERİ:

Anime türleri izlediğimiz dizi ve filmlerdeki olan her türe hatta daha fazlasına sahiptir. Bilmemiz gereken anime Türleri:
Shounen: En popüler anime türüdür. Genel Teması Arkadaşlık, Sıkı Çalışma ve Başarı üçlemesidir. Yaş kitlesi 12-22 yaş arasındaki erkek kitledir ancak erkek haricinde de bir çok takipçisi olan bayan izleyici kitlesine de sahiptir.
En popüler bir kaç Shounen Animesi:
Naruto, One Piece, Bleach,Gintama, Fairy Tail, Fullmetal Alchemist.
Seinen: Sounen animesinin bir üst türüdür. Shounen animesinin aksine karanlık temalar ve hayatın acımasız gerçekleri tadında bir ikilemesi vardır. Bu Animeler genellikle 22-35 yaş arasındaki erkek kitlesini hedef alır ve en popüler Anime türlerinden biridir. Bu türün efsane yapımları vardır bu yapımlar:

Neon Genesis Evangelion, NHK ni Youkoso!, Mushishi, Berserk, Black Lagoon, Cowboy Bebop, Darker than Black, Ghost in the Shell, Hellsing Ultimate, Monster, Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Tsuioku-hen (OAV) ve Serial Experiments Lain'dir

Ecchi: İçinde aşırıya kaçmayacak kadar cinselliğin ve çoğu zaman komedinin birleştiği animelerdir. En popüler Anime türlerindendir. Hedef aldığı izleyici kitlesi %95 oranında erkek izleyicilerdir. Bu türde çok büyük bir oranda açıklık teması bayan karakterler üzerinden kullanılır ve içinde bol miktarda fan service (fan service, izleyen kişi sayısını arttırmak amaçlı yapılan +17 temasıdır.) bulundurur. Genel olarak Shounen animesinin alt türü olarak yayınlanır. Ecchi Animelerin de açık sahneler olacak diye bir şart yoktur, bu tür içinde hiç açık sahneler barındırmadan sadece içinde geçen diyaloglarla da Ecchi kategorisine girebilen Animeler de vardır. Yaş sınırı +17'dir.

En Popüler Ecchi Animeleri:
School Days, Highschool DxD, Highschool of the Dead, Rosario Vampire, To Love-Ru, Sora No Otoshimono, Kampfer ve Kore wa Zombie Desu ka'dır
Harem : Bir erkek karakterin arkasından, birden fazla bayan karakterin peşinden koşturduğu anime türüdür. Genel olarak türünde Ecchi de içerir ama Ecchi içermeyen de bir çok yapımı vardır. Shounen Animesinin bir alt türüdür.

En Popüler Harem Animeleri:
Date a Live, to Love ru, Nagasarete Airantou, Hentai Ouji to Warawanai Neko  (HENTAİ DEĞİLDİR), Nisekoi, Boku wa Tomodachi ga Sukunai ve The World God Only Knows'dır.

Ters Harem: Haremin tam tersidir. Bir bayan karakterin peşinden bir çok karakterin koştuğu anime türüdür.
En ünlü Animeleri:
Ouran Highschool Host Club, Vanpire Knight ve Akatsuki no Yona'dır
Hentai: Kelime manasıyla Sapık demektir. yetişkin  içerikli anime türüdür. Bu Animenin de bir çok alt türü vardır.
Shoujo: Genel olarak bayan izleyicilere hitap eden bir anime türüdür. İçinde ağır bir şekilde romantizm içerir ancak açık sahneleri bulundurmaz.  Yaş kitlesi 12-22 yaş arasındakilerdir.
En Popüler Shoujo Animeleri:
Kimi ni Todoke ve Lovely Complex'tir

Josei: Shoujo Anime Türünün bir üst türüdür. Shoujo animeleri 12-22 yaş kitlesini hedeflerken Joseiler  22- 35 yaş arasındaki kitleyi hedef alır. Ancak Shoujonun aksine içinde hafiften açık temaları da bulundurur. Bu türün en popüler animesi Nana'dır.

Mecha: Popüler Anime türlerindendir. İçinde dev robotların olduğu Animelerdir. Shounende de Seinen türlerinde de oldukça sık kullanılmaktadır.
Popüler Mechalar:
Tengen Toppa Gurren Lagann, Eureka Seven, Gundam, Evangelion, Code Geass ve Full Metal Panic'dir.

Mahou Shoujo: Daha çok Moe sektörüne çalışan bir anime türüdür. Bu türde bayan karakterler büyücü kızlara dönüşüp dünyayı kötülüklerden korurlar.  Hedef kitlesi erkek izleyicilerdir.
En ünlü Serileri:
Mahou Shoujo MadokaMagica, Bishoujo Senshi Sailor Moon (Sailor Moon), Ojamajo Doremi, Shugo Chara! ve Cardcaptor Sakura'dır.

Tokusatsu: Bunun çok fazla bir anime türü örneği yoktur. Mahou Shoujonun ters türüdür. Bu tarz Animeler de erkek karakterler teknolojik zırhlar giyerek kötülüklere karşı Savaşırlar. Power Rangers daki gibi. İzleyici kitlesi gene erkeklerdir.
Popüler Tokusatsu Animeler:
Sacred Seven, Saint Seiya ve Accel World'dür.

Genel Anime türleri bunlardır. Bunun dışında çok önemli ve her Anime de istisnasız bulunan Anime karakter tiplemeleri vardır.
Bunlar:
Moe, Tsundere, Yandere, Kuudere, Dandere, Meganekko, Dojikko ve Loli'dir. Bu özellikler %98 oranında bayan karakterlerde kullanılır.

Moe: Japoncada bile bir kelime manası olmadığından dolayı anlaşılması en zor tipleme ve Aynı zamanda Anime Karakter Türüdür.
Bu karakter tipleri olmasa da iç karakter tipleri sevimli ve gördüğünüzde insanın içinde onu korumasına dair his oluşturan sakar ve masum karakterlerdir.
Tsundere: Tsundere tatlı sert manasına gelen bir kelimedir.  Bu karakteristik özelliğe sahip olan karakterler. Başta sevdiği birisine karşı sert sonradan ona karşı yumuşayan bir özelliğe sahiptir.
Yandere: Akli dengesi pek yerinde olmayan ve sevdiklerini takıntı yapan karakter tiplemesidir. Bu karakterler sevdikleri kişiyi ona zarar gelmemesi için etrafındaki kişileri veya kişinin direk kendisini bile öldürebilecek tarzda yapıları vardır.
Kuudere:  Genel olarak sessiz takılan ama önemli yerlerde konuşan ve konuşmasıyla da söze son noktayı koyan karakter tiplemeleridir.
Dandere: Kuudere'ye oldukça benzer karakterlerdir. Fark olarak konuşmayı tercih etmezler Sessiz sakin ve masum karakterlerdir. Genel olarak sürekli kitap okurlar.
Meganekko: Gözlük kullanan bayan karakterlerdir.
Dojikko: Moe özelliklerini taşıyan bir karakterdir. Ancak Moe'den daha sakar karakterlerdir.
Loli: 7 - 16 yaş arası görünen çocuk görünümlü anime karakterlerine denir.
Anime Ne Değildir?
Anime Japonya da yapılan bir ANİMASYON türüdür çizgi film değildir.   Zaten Anime de Fransızca kökenli animasyon kelimesine gelen bir kelimeden Japonların diline geçmiştir.  Çizgi film ise zaman içinde türleşerek animasyonun farklı bir türü olmuştur, bunu zaten görsellerine ve animasyon üslup tarzlarına baktığımızda rahatlıkla görebilmekteyiz. Anime ve çizgi film bir birinden farklı iki animasyon türüdür. Zaten yazının başındaki kısımda da yazılışından tutun anlam farklılıklarına kadar ki olan kısımları yazmaktadır. 

1960 ve Öncesi Japon Animasyon Filmleri

       Japon animasyonu, Fransa ve Amerika'da yapılan animasyonların  keşfedilmesiyle beraber yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış ve filmlere değişik ve daha farklı bir hava verebildiğinden dolayı Japonların ilgisini üzerinde toplayıp 20. yüzyılda popülerleşmeye başlamıştı.
       Japonlar, filmlerinde oynatmak için yeterli miktarda aktörleri, paraları ve araçları yoktu; ama animasyonda aktör sıkıntısı olmadığından ve bütçesi de oldukça düşük olduğundan dolayı kağıtlara çizilerek yapılan bu sanat dalına yoğunlaşıldı. İlk japon animasyonu 1917 yılında Junichi Kouchi tarafından yapılan "Hanawa Hekonai Kappa Matsuri" adlı eseri olmuştur. Komedi türünde hazırlanılan bu animasyon Japonya'da yayınlanan ilk Japon animasyonu olmuştur aynı zamanda "Hanawa Hekonai Kappa Matsuri" gibi "Nakamura Katana"da 1917 de gene aynı kişi tarafından yapılmıştır. Bu animasyonlar yaklaşık iki dakika süren ve sessiz animasyonlardı. Bundan bir sene sonra yani 1918'de yine siyah beyaz olan "Urashima Taro" adlı Japon animasyonu yayınlanmıştır. 1917'de genelde çocuklara hitap etmek üzere "Imokawa Mukuzo: Chuugaeri no Maki" ve "Imokawa Mukuzo: Genkanban" no Maki gibi iki dakikaya yakın uzunlukta animasyonlar yayınlandı. Bu animasyonların, büyüğünden küçüğüne, bir çok Japon izleyiciyi çektiği anlaşılınca, yapımlara biraz daha farklı türler eklemenin uygun olacağı düşünüldü.
       Yapılan animasyonlarda tarihi öğeler daha ön plana çıkacak şekilde hazırlanıp insanların beğenisine sunuldu. 1933 ve bundan on iki yıl kadar sonra da "Chikara to Onna no Yo no Naka" 1945'lerde yayınlandı. İçinde biraz daha aksiyon teması işlenmiş olan "Momotarou: Umi no Shinpei" animasyon filmleri gibi.  Osama Tezuka da bir zamanlar yaptığı çizgi romanların, daha sonra, sekiz mm'lik kamerasıyla animasyon çekimlerini yaparak günümüzdeki anime teması olayını yakalamış ve animenin öncüsü olmuştur.
       İlk renkli anime de 1958 yılında yapılan "Hakujuden" adlı animedir. Bu anime, Masatake Kita, Yasuji Mori, Daikichirou Kusume ve Okuyama Reiko adlı kişilerden oluşan bir ekip tarafından yapılmıştır, akabinde, 1960 yılında çıkmış olan "Saiyuuki" isimli animede Walt Disney ve Max Flischer'ın etkileri görülür. Bu isimler aynı zamanda Japon animasyonunun öncüsü olmuştur.

  
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

1 yorum var.

  1. En güzel animeler 98 ile 2010 arasındaydı. Şimdiki animelere bak birde.. Eskiden yaz ayında bile en faza bir iki tane ecchi çıkardı. Şimdi adamlar kışın ortasında 20 tane echhi anime çıkarıyorlar.. Bir anime sektörü kalmıştu bozulmayan, onu da bozdular

    YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.