Akne Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Akne; genellikle ergenlik çağında ortaya çıkan ve 30’lu yaşlara kadar devam edebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Yüz, alın, göğüs ve sırt bölgesinde bazen de saç diplerinde ortaya çıkabilmektedir. Çoğu iltihaplı, irinlidir. Bazıları ağrılı seyreder. Bu yüzden el ile sıkmamak, oynamamak cildin diğer bölgelerine dağılmalarını önlemek sebebiyle gereklidir. Aksi taktirde kalıcı hasarlar bırakabilir ve psikoloji üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Akne, cildin fazla sebum üretmesi sonucunda, yağlı ciltlerde daha fazla çıkabilmektedir. Bayan ve erkeklerdeki hormon değişikliği de sebeplerden biridir. Dilerseniz http://bakimfirsati.com/akne-ve-sivilce-urunleri adresindeki ürünlerden birisini tedarik ederek gözle görülebilir sonuçlar elde edebilmeniz mümkün.
Akne Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Akne’nin diğer adıyla iltihaplı sivilcenin tedavisi için; cildin yeterince temiz tutulması, günlük losyonlar ve cilde özel sabun ile yıkanmalıdır.
  • Stresten, gerginlikten uzak durulmalı,
  • Terlemenin sivilceyi(akneyi) artırıcı etkisi vardır. Terledikçe vücuttaki bakteriler çoğalıp, sivilce oluşumu artacaktır. Bunun için terleyen bölgenin temizlenmesi gerekir.
  • Bayanların yapmış olduğu makyajın günlük cildin pH’ına uygun temizleyici ile temizlenmesi gerekir. Temizlenmemiş bir ciltte gözenekler tıkalıdır, bu da aknenin artışına sebep olmaktadır.
  • Hava kirliliği, yorgunluk, günlük iş telaşı gibi etkenler
  • Beslenmeye özen gösterilmeli, fast food, yağlı, tatlı besinler tüketilmemelidir.
  • Fazla yağlı, tatlı besinler tüketilmemelidir.
  • Uyku düzensizliği de bir etkendir. Düzenli ve sağlıklı bir uyku ön planda tutulmalı,
  • Evde uygulanan belirli vitamin kürleri, kil maskesi, buhar banyosu gibi doğal çözümler cildin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sigara ve asitli içeceklerden uzak durulmalı,
Ayrıca akne sorunu daha çok ilerlemeden bir uzmana kontrol olunması, iyi bir tetkik ve kan değerlerine bakılarak doğru tedavi uygulanmalıdır. Tedavi uygulanırken kısa sürede çözüm beklenmemelidir, sabırla olunmalıdır. Doktor her ay seyrini kontrol eder ve tedavinin gidişatını belirler. Doktor kontrolü dışında herhangi bir uygulama yapmayınız.

Makale: Dermokozmetik
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.