Cümle Çeviri Sitesi: IngilizceTurkce.Gen.Tr
Çeviri, bir dilin bu alanda uzman kişi ya da kişiler tarafından başka bir dile aktarılmasıdır. Bu tanım, çevirinin biraz daha eski yıllardaki tanımı olarak kabul edilir. Günümüzde bilgisayar program ve uygulamalarının dil çevirisinde kullanılmaya başlaması, çevirinin reel tanımını biraz değiştirmiştir. Modern çağın tanımıyla çeviri, bir dile ait sözcük ve cümlelerin kişisel ve grup çabasıyla ya da bilgisayar program ve uygulamalarının yardımıyla başka bir dile çevrilmesidir. Bilgisayar ve teknoloji çağında yaşıyor olmamız, burada çevirinin tanımında meydana gelen değişim adına en önemli etkendir.


Çeviri denilince birçok kişinin aklına İngilizce çeviri gelmektedir. İngilizce, evrensel dil olarak kabul edildiğinden dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İngilizcenin evrensellik ve yaygınlık açısından ilk sırada yer alması, İngilizce çevirilerin sayıca daha çok olmasına neden olmuştur. İngilizce, ihtiyaca yönelik olarak farklı dillere çevrilebilir. İngilizce Türkçe çevirileri, en çok karşılaşılan çeviri türleri arasında yer alır.
İngilizce Türkçe çevirideki temel amaç, İngilizce sözcük ve cümlelerin Türkçe karşılığını doğru şekilde bulabilmektir. İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce çeviri için birbirinden farklı teknikler kullanılabilirken bunlar arasında en çok tercih edilenlerden birisi Google çeviri yani Google Translate uygulamasıdır. Google çeviri uygulaması, internet ortamındaki en anlaşılır çeviri programlarının başında yer alır. Üstelik Google çeviri uygulaması ile İngilizce Türkçe çevirisi dışında başka çeviriler de yapabilirsiniz. Dünyada konuşma ve yazı dili şeklinde kullanılan tüm dilleri Google çeviri (Google Translate) aracı yardımıyla birbirlerine dönüştürebilirsiniz.
Google çeviri, aynı zamanda dünyada en çok kullanılan çeviri aracı olarak tabir edilmektedir. Şüphesiz ki burada Google’ın kullanımının ciddi bir etkisi söz konusu. Ayrıca insanlar, Google tarafından tasarlanan uygulama ve programlara daha güvenle bakıyor. Bu da insanların kafasında Google çeviri aracıyla yapılan çevirilerin %100 doğru olduğu algısı yaratıyor. Google çeviri aracını kullanarak yaptığınız çevirilerde bile daima bir hata payı söz konusudur.

Bilgisayar sistemlerinde yaşanabilecek bu hataları çözmek için söz konusu çeviri araçlarıyla beraber sözlüklerden de faydalanabilirsiniz. İngilizce sözlüklerden yardım alarak İngilizce Türkçe çevirisi yapmanız oldukça kolay olacaktır.

Google çeviri üzerinden gerçekleştirdiğiniz çevirileri İngilizce sözlük yardımıyla yeniden gözden geçirebilirsiniz. Standart İngilizce sözlükler tek bir yöne çeviri de yapabilirler. Örneğin; İngilizce sözlük denince ülkemizde ilk olarak İngilizceden Türkçeye, Türkçeden de İngilizceye çeviri yapılacağı gelir. Oysa İngilizce Türkçe sözlük dediğimizde durum biraz daha farklıdır. İngilizce Türkçe sözlüklerinin amacı İngilizce sözcüklerin Türkçe karşılığını bulmaktan ibarettir. Dolayısıyla sadece İngilizceden Türkçeye yapacağınız çeviriler için İngilizce Türkçe sözlük kullanmanız yeterli olurken; Türkçeden İngilizceye de çeviri yapacaksanız İngilizce sözlük kullanmanız gerekecektir.

Çeviri, çok eski uygarlıklardan günümüze kadar gelen bir yöntem olduğundan yıllara bağlı değişimlerde çeviri yöntemlerin de değiştiğini biliyoruz. Günümüzde daha çok cümle çevirisi yapıldığından söz edebiliriz. Televizyon ve radyolarda sıkça rastlanan bir durum olan tercüman kullanımında da genelde cümle çeviri yöntemi kullanılır. İlk olarak asıl konuşmacı gerekli açıklamaları yapar ve sıra tercümana gelir.


Tercüman, cümle çevirisi yoluyla konuşmacının söylediklerini diğer dillerden birine çevirir. Ardından aynı dille konuşmacıya sorulan soruları konuşmacının diline çevirmek de yine tercümanın görevidir. Bilgisayar destekli program ve uygulamalarla cümle çeviri yapmak daha kolay bir iştir. İlgili program ve uygulamaların çeviri kısmına çevireceğiniz cümleyi eklemeniz ve çeviri butonu ya da ibaresini kullanmanız, cümle çevirinizi tamamlamak için yeterli olacaktır. Ayrıca cümle çevirisi sonrasında da sözlük yardımıyla çevirilerinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Böylece yaptığınız işlemden daha emin olabilirsiniz. 
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.