Nedir Bu Mandela Etkisi ?


Bu son zamanlarda çok garip bir konudur geçiyor yazılarda, haberlerde.. Mandela etkisi. Sosyofikir olarak mandela etkisini sizin için araştırdık. Ve bakın nelere ulaştık..
Hugo ve Tolga Abi’nin programında bir olay olmuş. Oyunu kazanamayan bir genç canlı yayında küfür etmiş. Daha sonra bu küfür herkes tarafından duyulmuş görülmüş. Fakat Tolga abiye sorulduğunda “Böyle bir şey olmadı, kanıtlarsanız kanıtlayana bir araba alacağım”. demiş. Ve ilginç noktaya gelelim. Koskoca internet aleminde bir kişi bile bu olayı kanıtlayan programın geçmiş kayıtlarında o şekilde küfürlü bir duruma rast gelmemiş kimse kanıt sunamamış.
Dünyadaki insanların çoğunu etkileyen bu durum doğru bilinen hatta şahit olunan durum yada olayları aslında yanlış hatırlamamız durumunu açıklayamıyor.

Size doğru bildiğiniz yanlışları yada yanlış hatırladığımız ne kadar reklam, karakter, olay durum varsa resimlerle anlatmaya çalışacağım.
Mandela Etkisi, 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir gerçeklik yanılsaması durumudur. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında birçok kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. İşte bu tarz aslında A olarak bildiğimiz şeyin alakasız bir şekilde B ya da C olması durumuna verilen Mandela Etkisi adına günümüzde fazlasıyla örnek var.

 

 Gelelim örneklere;
Micky Mouse’ın aslında hiçbir zaman askısı olmamıştır. Ama hep pantalon askılı hatırlıyoruz değil mi ?

2- Monopoly’nin Maskotu Olan Zengin Adamda Hiçbir Zaman Mercek Yoktu

Yok artık diyeceğiniiz bir başka gerçekte tamamiyle yanlış biliniyor. Monoply oyununu hepimiz biliriz oradaki amcayı herkes hatırlar gözünde tek bir gözlük camı olan bir gözlük yok muydu ? Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba.. Ama bakın hiçbir yerde o gözlük yok yanlış bildiğimiz gerçeklere biri daha eklendi.

3- La vache qui rit’in Maskotu olan İneğin Burnunda Halka Hiç Olmadı!

Şu ineğin burnunuda bir halka yok muydu ?

4- Pikachu’nun Kuyruğunda Siyahlık Hiçbir Zaman Yoktu!

,
Buda bir çoğunuzu izlediğimiz çocukluğumuzun çizgi filmi pokemondaki pikachu karakterinin kuyruğunda bir siyahlık siyah şerit gibi bir şey vardı halbuki öyle değil.

5- KitKat Yazılışı hiçbir Zaman Kit-Kat Değildi!

Kitkat çikolatasını çoğumuz bilir peki şöyle değil miydi Kitkat’ın logosu Kit-Kat abi ben mi yanlış hatırlıyorum. Gerçekten ilginç
Sözlükten de bir kaç seçtiğim konu hakkındaki yorumla alakalı kısımla sizi baş başa bırakıyorum.
gerçekliği bağımsız bir doğru olarak değil, bir elektromanyetik dalga gibi propage olduktan, yayıldıktan sonraki izdüşümleri, yansımalarıyla sorgulamaya bir sebeptir mandela etkisi. çünkü burada verilen örnekler, çoklukla kitlesel olarak yanlış hatırlanan olaylardan oluşuyor buna karşın, yanlış hatırlanmadığına ‘inanılan’ olayların kitlelerin aklında nasıl yer ettiğine dair bir çalışma yok.


halbuki her olay, algılayandaki yansımasıyla hatırlanır. burada algılayanların neye göre gruplaştığı önemlidir, bu gruplaşma da n tane ise, olayın n adet yansıması, farklılaşmış formu var demektir. buradan da bir olayın n gerçekliği, o olay açısından n adet farklı dünyasının olduğu sonucuna varabiliriz.

entrynin kaynağı : https://eksisozluk.com/entry/63386574

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

One Comment

  1. Ben bu Hügo oyunundaki küfür hatırlıyorum çok net hatırlıyorum hatta anlatayım.

    Ramazan ayında idi İstanbul Aksara'da iftarımızı açmak için lokantada zamanı bekliyorduk bu arada servisler yapılıyordu o esnadada tam TV'nin karşısındaydım Hügo'yu izliyordum o sırada küfür etti çocuk Tolgada aa öyle şey denirmi kazanmakta var kaybetmekte diyerek böyle anlamlı güzel şeyler söyledi ve olayı kapattı. Ama küfür duydum yani.Seninde …. dediğini duydum. Hatta yanımda öz abim ve onun arkadaşıda vardı.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Dünya

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı