Öncelikle bu videoyu izlemenizi rica ediyorum arkadaşlar. Bu videoda Diego Garcia teorisinle alakalı bir video.


Sevgili sosyofikir okuyucuları sizlerle kaybolan uçak ile ilgili bilgileri, teorileri, görüşleri paylaşmaya devam ediyoruz.

Günlerdir kafalarımızı kurcalayan bu önemli soruyu düşünmeye devam ediyoruz. Koskoca Amerika neden bir uçağı bulamıyor. Çünkü bizim bildiğimiz Amerika nefes alışımızı kontrol edebilecek bir güce sahip. İşte bu noktada acaba diye bir düşünceye dalıyoruz. Acaba Amerika planlı olarak bu işi hazırladı. Yani eğer kaçırılma ise bile basit bir kaçırılma olayı olmadığı apaçık ortada. Eğer kaçırıldıysa uçak önceden planlanmış olarak yakıtı ve gideceği rota belirlenmiş olamaz mı ? Belkide bu uçaktaki kişilerden bazıları Çin veya Malezya gibi ülkelerin önde gelen önemli bilgiler taşıyan insanlarıydı. Bugün açıklanan bilgilere göre bu rota üzerinde bilin bakalım ne varmış ?  Diego Garcia.  İşte Amerika acaba uçağı önce buraya indirerek istediği ne varsa alıp daha sonrasında da uçağı bir yerde düşmüş gibi gösteremez mi ? Ya da o üste herkesi imha etme şansı da var. İşte bilinmeyen bu uçak kazası kafa karıştırıcı olarak düşündürmeye devam ediyor. 

Eldeki veriler uçağın güney çin denizince veya malakka boğazında olmayacağını düşündürüyor. Nitekim zaten araştırmalar Hint okyanusuna doğru kaydırıldı. Acaba yanlış yerdemi aramalar yapılıyor diye düşünen arkadaşlar için söyleyebileceğimiz bazı şeyler var. Eğer gerçekten uçak denize mükemmel bir iniş yaptıysa ki bu gerçekten kolay değil. Arkadaşlar bazı arkadaşlardan aldığım duyumlar zamanında bu şekilde inişlerin olabileceği konusunda idi. Fakat şöyle bir durum var normal bir sudan bahsetmiyoruz. Durgun bir su değil. Bir okyanus. Diyelim ki indi. Sonrasında bu kadar zaman haber alınamaması durumunda zaten yolcuların hepsi ölmüş olmalı su ve yiyecek konusunda yaşadıkları sıkıntı nedeniyle.


Zamanında hiç mi motoru durum yere güzelce inen uçaklar olmadı ? Oldu tabii ki de ama karaya inmediğini düşünüyorsanız Okyanusta hayatta kalmaları gerçekten zor. Arkadaşlar 15 Ocaktaki New York Uçak kazasısını hatırlayalım. Bu konuda çeşitli spekülatif konuşmalar oldu. Fakat o kaza Hudson Nehrinde oldu. Yani Hudson nehri sakin akan bir nehirdir. Ama şuan konuştuğumuz konu bir okyanus. O yüzden Hudson Vakası ile lütfen bu olayı karıştırmayalım bence denize inmeleri o kadar kolay değil. Diyelim ki indiler bu insanlardan herhangi bir tanesi bile mi su yüzeyinde kalmadı. Ki yolcular hayatlarını kaybettilerse..


 Ekşi Sözlükten çok takip ettiğim bir yazar olan Wormik adlı arkadaşımızın görüşlerini aynen aktarıyorum. 


"uçak sistemleri bilgisi olan birilerinin yapmış olduğuna kanaat getirdiğim kaybolma olayıdır. bu kişi(ler) pilot, mühendis veya teknisyen (bundan sonra pmt diyeceğim) olabilir.

koskoca uçak nasıl kaybolur diyorsunuz değil mi, mümkün aslında,

daha önce bir kaç kere yazılmıştır ancak yazacaklarımın anlaşılabilmesi için açıklamam gereken şeyler var,

uçaklarda transponder denen bir cihaz vardır, bu cihaz yolcu uçaklarında genelde iki adettir, bu alet uçağın kimliğini, yüksekliğini ve pozisyonunu yerdeki hava trafik kontrolüne bildirir. bu iki sistem kapanırsa uçak yerden ancak konvansiyonel radarlar ile (askeri radar) görünebilir, ve bu iki sistemi kapatmak mümkündür, pilotlar veya uçağı ve sistemlerini bilen bir mühendis veya teknisyen de yapabilir.

uçaktaki tranponder sistemi, yerdeki askeri radarlardan çok daha net bilgi verdiğinden, askeri radarlarda uçağın ekranda bir görüntüsü belirir ancak ne olduğu anlaşılamayabilir veya umursanmamış da olabilir, çünkü bazı hava olayları ve kuş sürüleri de askeri radarlara takılırlar.

diğer konu elt (acil durum yer belirleme cihazı), her bir elt uçağa özel kimlik bilgisi taşır, eğer testleri düzgün ve düzenli yapılıyorsa ve içindeki g-switch denilen çarpma anında sinyal göndermesine yarayan switch çalışıyorsa, uçak düşseydi bizim bu sinyali almamız gerekirdi. havayollarında elt testleri yapılırken belli bir zaman dilimi içinde yapılmasına dikkat edilir, bu zaman dilimi dışında alınan sinyaller gerçek kabul edilir ve hemen havayolu ile irtibata geçilir. şimdi bu elt cihazı kapatılabilir mi? kokpitten kapatılabilen bir cihaz değildir, ancak uçağın yolcu kabininden üstteki paneller açılarak cihaz üzerinden direkt olarak kapatılabilir. (neden kapatma seçeneği var ki bu cihazda derseniz, kargo ile yollarken araçlar arası atılıp tutulursa sinyal vermesin diye)

şimdi bu elt cihazından bazı uçaklar yukarda anlattığım tipte olanlar vardır, bazı uçaklarda ise su ile temas ettiğinde sinyal yayacak şekilde olanlar vardır. uçak suya düşseydi bunlardan da sinyal gelecekti. uçak suya da düşmedi yüzüyor diyelim, bu da mümkün, su elt cihazına ulaşmadığından sinyal alamıyor olabiliriz, uçak kapıları bir şekilde kapalı ve su yüzeyinde ise su içeriye ulaşamayacaktır, veya ulaşması çok zaman alacaktır, ama bu çok düşük bir olasılık.

diğer sistemler, bir tanesi ses kayıt cihazı, bir tanesi uçuş veri kayıt cihazı, bu ikisi karakutu olacak bilinir ve ikisi de suyla temas ettiğinde yerini belli edecek sinyaller yayarlar. bu sinyaller elt sinyalleri kadar güçlü değildir, ancak varsayılır ki uçağın yaklaşık pozisyonu biliniyorsa, bu cihazlar bir hafta ila bir ay arasında sinyal yayarlar ve yerleri bulunabilir. bu da olmadı, bu sinyaller bulunamadı bu olayda.

bitmedi, uçakta havayollarının tercihi olarak acars denilen uçaktan hangi veriyi istiyorsanız alabileceğiniz bir sistem vardır. bu sistem zorunlu değildir, opsiyoneldir, lakin malezya havayollarında varmış. bu sistem kapatılabilir mi? evet, "pmt" bu sistemi ilgili sigortasını çekerek kokpitten kapatabilir. ek bilgi, acars istenirse hem yer hem uydu sistemleri ile çalışabilir. opsiyonel bir sistem olduğundan bunların hepsi maliyettir ancak malezya havayollarının acars'ı veya başka bir sistemi uydu (inmarsat) ile de veri alışverişi yapıyormuş ve bu uydulardan uçak radardan kaybolduğundan çok sonra bile sinyal geldiği teyit edilmiş. acars'ı kapattıklarını varsayarsak "pmt"nin farketmediği başka bir sistem uydu ile görüşmüş olabilir.

yine "pmt", uçaktaki yolcuların hepsini uçağı servis tavanından (777 için 43,100 feet, ancak biraz daha yükseğe de çıkabilir, hata payı olabilir) uçurarak veya basınçlama sistemleri ile oynayarak herkesi bayıltabilir. basınç düştüğünde başüstü dolaplarından otomatik olarak inen maskeler var ya, onların inmesi gerekir değil mi? öyle ancak bu maskelerin sistemlerinin de bir sigortası vardır ve kokpitten kapatılabilir. kendileri nasıl bayılmadılar derseniz, kendilerinin ayrı bir oksijen kaynakları kokpitte var.

uzun lafın kısası kokpittekiler yer radarlarına müdahale edemezler ancak belli rotalardan geçerek yukarıda saydıklarımı yaparak yer radarlarına da yakalanmadan uçağı bir yerlere indirmiş olabilmeleri çok mümkün.

kalan diğer seçenek ise anlattığım bütün sistemleri kapatarak nerede olduğunu bilemediğimiz ama uzunca bir süre sonra bir şekilde ortaya çıkabilecek bir yerde uçak düşmüş/düşürülmüş olabilir."
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

34 yorum var.

 1. Güzel bir paylaşım. İşin içinde bir bit yeniği olduğu aşikar.

  YanıtlaSil
 2. bilgi için sağolun takipteyim

  YanıtlaSil
 3. Hudson vakası ile bu olayı karşılaştırmak en büyük yanlıştır.

  YanıtlaSil
 4. Çok ilginç bir komple teorisi olmuş ama sanırım bu uçak bulundu

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel anlatmışsınız.

  YanıtlaSil
 6. Uçağı kaçırdılarmı naptılar hiç iz bile bulunmadı son 3 günü var sinyalde kesilicekmiş

  YanıtlaSil
 7. bulundu galiba çok ilginç ama

  YanıtlaSil
 8. sonuna kadar okudum sürükleyici :)

  YanıtlaSil
 9. harika hepsini okudum çok sürükleyici paylaşımınız için çok teşekkür ederim hocam

  YanıtlaSil
 10. Güzel yazı olmuş eline sağlık

  YanıtlaSil
 11. Bu kadar çok haberalma yöntemi varken. Bulunamamış olması ilginç değil midir arkadaşlar.

  YanıtlaSil
 12. Yerdeki karıncanın kalp atışlarını bile dinleyebiliyoruz diyen amerikaya ne oldu?

  YanıtlaSil
 13. Bunların medyada yayınlamayıp buralardan takip etmek ve bilgi edinmek güzel. Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. müthiş bir şey ya gerçekten harika beğeni ile okudum sağol dostum

  YanıtlaSil
 15. bir hikaye bu kadarmı sürükleyici olur emeğinize sağlık gerçekten çok güzel

  YanıtlaSil
 16. okumaktan keyif aldığım dostum çok sağol harika bir paylaşımda bulunmuşsun

  YanıtlaSil
 17. Allah yardımcıları olsun

  YanıtlaSil
 18. Elinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 19. paylaşımınız çok sürükleyici harika bir yazı sağol dostum

  YanıtlaSil
 20. Gayet ilginç bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 21. Bu gerçek mi ya çok ilginç

  YanıtlaSil
 22. denizin ortasında bermuda şeytan üçgeni varmış o çekmiş olamazmı

  YanıtlaSil
 23. İnanılmaz güzel bir hikaye teşekkürler.

  YanıtlaSil
 24. hikayeler muazzam güzel çok beğendim emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 25. denizin ortasında bermuda şeytan üçgeni varmış o çekmiş olamazm

  YanıtlaSil
 26. uçakta 6 tane bilim adamı vardı hologram teknolojisinde çığır açacak bilgiye sahiplerdi 6 kişiyi almak için Diego Garcia ya indirildi kalanlar tekrar uçağa bindirilip yok edilidi.

  YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.