Fuub.Net - Webmaster Forumu

Merhaba arkadaşlar sosyofikir.com olarak bir çok kaliteli forum yöneticisi, moderatör ve yazar ile röportajlar  hazırladık. Bu sefer de herkesin yakından tanıdığı Fetih Akdoğan ile güzel bir röportaj geçirmeyi umuyorum. Kendisine ulaşmam hiç de zor olmadı. Çünkü gerçekten de çok mütevazi bir insan, isteğimize hemen yanıt verdi ve röportajı kabul etti. Umarım güzel bir röportaj olur. Sizlerde Fetih Akdoğan ve fuub yönetiminin düşüncelerini bir ağızdan daha iyi anlama fırsatını yakalamış olacaksınız. Bu tip röportaj yazılarımız devam edecek. Takipte kalın. :) 

Merhabalar ….. ; Öncelikle isminizi alabilr miyiz ? Neler yaparsınız ? Hobileriniz neler ?
Adım Fetih AKDOĞAN, Arayüz tasarımcısıyım. Zamanımın büyük bölümünü çağımızın hastalığı olan bilgisayar başında geçiririm. Geçimimi Grafik tasarım yaparak sağlıyorum. :)Türkiye’de internet size ne ifade ediyor ?
                                    
Teşekkür ederim bu güzel cevabınız için sırada biraz da forumlarla alakalı bir soru var. Türkiye’de bir çok forum  var.  Sizin forumunuzun diğer forum  sitelerinden farkı var mı ? Kaliteniz nedir ?

Fuub.NET hiç bir kar amacı gütmemektedir. İçerisinde yer alan reklamların tamamı Webtures'e aittir ve Webtures Fuub.NET'e güç veren Bilişim frmasıdır. Biz burada daha çok insanlara bir şeyler öğretmek istiyoruz, ticaret 2. planda kalıyor bunu yaparken de. Fuub.NET bir paylaşım platformu, ticarete pek fazla önem vermiyoruz.


Yani ticaret sizin için ikinci planda. Amacınız paylaşım konusunda insanlara, webmaster adaylarına çeşitli bilgiler sunmak ve onları geliştirmek. Peki siz diğer webmaster sitelerini bu yarışta nasıl görüyorsunuz. Herhangi takip ettiğiniz bir webmaster sitesi var mı ?

Tabii bizim kulvarımızda webmasterlara hitab eden köklü bir kaç tane forum var. Ancak bazılarında ticaret daha çok belirginleşirken bazılarında ise paylaşımdan çok w*rez içerik yer almakta. Şuan 15,000'e yaklaşan bir kitleye hitab ediyoruz. Amacımız yaş ayrımı yapmadan, bilgiyi arayan herkese en doğru yoldan yalın halde bilgiyi iletmek. Bunu da varolan mevcut üye kitlemiz ile başarmayı hedefliyoruz.
                               
Bu samimi cevabınız için teşekkür ederim. Eminim şuan röportajımızı okuyan okurlar sizinle ilgili daha çok bilgilye ulaşıyorlarıdır. Neyse bir başka sorumuza geçelim. “Interface Designer” Bu kelimeler tabiiki de size bir şeyler ifade ediyor sanırsam. Çünkü siz dizayn işi ile de ilgileniyorsunuz. Fetihakdogan.com adlı website sizin. Bir de sloganınız var. “Renkler her dili konuşur”.  Kısacası profesyonel UI tasarımcısı nedir ? 

 Profesyonel bir UI tasarıcısı nedir, ne iş yapar. Herkese göre değişir bu kavram, herkes işinde bir profesyonel sıfatı almak ister. Benim yaptığım iş Grafik tasarım olunca profesyonel sıfatını kaldırırım. Ancak UI yani User Interface olunca Profesyonel sıfatını kendime yakıştırıyorum. Profesyonel bir Kullanıcı arayüzü tasarlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok husus var.
 Header genişliği, orta alan, sektöre uygun renk seçimi, kurumsal kimlik kullanımı ve hatta kullanıcı göz hizası bile buna giriyor. Bu yüzden standardımızı hep en üst düzeyde tutup, profesyonel sıfatını getiriyoruz ismimizin başına.
                                                       
Teşekkürler cevabınız için. Türkiyede webmaster konusunda gelişmiş, işinin ehli kişiler olduğuna inanıyor musunuz ?

 Webmaster sıfatı kullanımı bence çok yanlış. İnsanlar profesyonel oldukları alanlar üzerinde kendilerine ünvan belirlemeli. Webmaster çok kapsamlı bir kelime. Seocu, Tasarımcı, Coder, Sosyal Medya ile ilgilenenler... Hepsi Webmaster kelimesinin içerisine giriyor ve kendini ispatlamış insanlar var tabii. Ancak göz önünde olmaktan kaçınıyor tabii bu tür kişiler. Gizli kahramanlar diyebiliriz onlar için.

Malum, Türkiye’de çok gelişmiş bir sosyal ağ profili var. Siz hangi sosyal ağları kullanıyorsunuz ? Sosyal medya sizde ne ifade ediyor ? Haber almak için kullanır mısınız ? Kısacası sosyal medyayı siz etkin olarak ne şekilde kullanıyorsunuz ?

Sosyal medyayı her insan gibi bende kullanıyorum ancak tabii sürekli bilgisayar karşısında olduğumuz için gereğinden fazla kullanmak durumunda kalıyoruz. Twitter ve Facebook kullanmaktayım ancak herhangi bir Blog yazmadım hiç bir zaman. Bir tek bunu başaramadım sanırım. :)

Fuub.Net’teki  bu rütbeye nasıl ulaştınız ?

Fuub.NET'e ilk girdiğimde ilgimi çekti ve 26-11-2011 tarihinde üye oldum. 4-5 ay içerisinde Moderatör rankına ulaştım. Sevmiştim ortamı ve bayağı zaman geçiriyordum. Daha sonra talihsiz bir olay ile forumdan ayrılmak zorunda kaldık. 3 ay kadar ayrı kaldım ve daha sonra yaklaşık 6 ay önce tekrar moderatör olarak geri döndüm. Bundan 3 ay önce co-admin olarka devam ediyordum. 1 Ay kadar co-adminlik yaptıktan sonra Forumun yönetimini tamamen alıp Admin sıfatı ile devam etme kararı aldı üst yönetimimiz. Şu anda forum ile ilgili her türlü sorun ile ben ilgilenmekteyim.

Teşekkür ederim cevabınız için şimdi de başka bir konuya geçeceğiz. Türkiyede webmasterlara oranla bir çok illegal internet korsanı da yetişiyor. Bunu nasıl görüyorsunuz. Yani aslında bu illegal internet korsanları  uğraşsa yaratıcı fikirler ortaya atamazlar mı webmaster  konularında? Yani biraz dolaylı bir soru oldu ama aklıma geldi bir an herkes de merak ediyordur. Yani bu potansiyele sahip  insanlar enerjilerini yararlı işler için de kullanamazlar mı ?

Bizim insanımız hacker kavramını bilmeden hacker olan bir millet. Hayatım boyunca çok internet cambazı tanıdım ama hiç bir hackerle tanıştın mı derseniz denk gelmedim. :) Çünkü Türkiye'de bu tip insanlar bulmak çok zor. Bu işi layığı ile yapanlarda zaten göz önünde olmayı sevmeyen insanlar şüphesiz ki. Yeterli bilgiye sahip olan kişiler legal işler yaparak, bilgilerini pazarlayamadıklarından illegal yollardan para kazanma peşine düşüyorlar ve ne yazık ki w*rez içeriğin kapısını aralıyorlar. Çok iyi yazılımcılarımız var ülkemizde ancak sıfırdan oturup bir şey yazmak istemiyor hiç kimse. Hazır olanı geliştirmek daha kolay olduğundan ona kafa yoruyorlar. En azından benim gözlemim bu şekilde.

Türkiye’de blog yazarlığını nasıl görüyorsunuz ?
Gelişmesi biraz da özgün Blog yazan insanların bir gelir elde etmesine bağlıyorum ben. Eskiden reklam ağları yoktu, özgün yazıyor diye kimse kimseye bir şey kazandırmıyordu. Google'ada seo yapmanın kimseye bir faydası yoktu. İnternet gelişti, insanlar bilinçlendi ve firmalar internete akın etmeye başladı. Özgün blog yazarları da bundan dolaylı yoldan da olsa payını aldı. Reklam ağları bloglara reklamlarını yerleştirmek için yarışır oldu neredeyse. Tanıdığım bir kaç kişi 8-10 adet blogunu aynı anda yönetiyor ve aylık 1200-1500$ arasında gelir elde etmeyi başarıyor. Bu rakam da Türkiye şartlarında askeri maaşın 2-2,5 katı diyebiliriz.


Her zaman internetten bahsetmeyelim. En sevdiğiniz müzik türü nedir ? Hangi kitapları okursunuz ?
Rap müzik dinlerim genel olarak, ritmi hızlı müzikleri severim ama Rock türü biraz ağır geliyor. Kitap konusunda ise en son Tamer ŞAHİN'in Hackerin Aklı olarak kaleme aldığı kitabı okudum. Biyografik kitapları okurum ancak boş zamanlarımı daha çok yurt dışındaki bir kaç tasarım sitesinde geçirmeyi severim. İşimi geliştirmeye özen gösteriyorum.

Klişe bir soru olacak belki ama okumak mı gezmek mi ?
 Benim için gezmek.

 Öncelikle bize bu değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Şimdi son sorumuz geliyor. Sosyofikir blog sitesini daha önce takip ettiniz mi ? Eğer siteyi ziyaret ederseniz sizden, kaliteli yorumlarınızı alabilir miyim Olumlu veya olumsuz değerlendirmenizi istiyoruz.
Sosyofikir.com'u ben tabii ki arayüzü üzerinden değerlendireceğim :) Text'e önem veren bir tema yapısı mevcut, grafikler minimum seviyede. Bu tarz çalışmaları pek sevmesem de hoş durmuş. En azından her şeyin yeri belli, yer paylaşımı çok güzel duruyor. Bundan sonra yazılarınızı da takip edeceğimden emin olabilirsiniz. :)


Buradan üyelerinize söylemek istedikleriniz var mı ?  Bu röportajımız fuub.net forumunda da yayınlanacaktır
Üyelerimiz yerine arkadaşlarımız dersek çok daha doğru olur. Çoğu ile abi-kardeş gibi olduk zaman içinde. Onlar sayesinde bu gün böyle bir konumdayım ve sizinle keyifli bir sohbet içerisindeyim. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Size de bu ince ve anlayışlı tavrınız için çok teşekkür ediyorum.


Röportajımıza katıldığınız için teşekkürler, gerçekten çok keyifliydi. :), bir de röportajımızı kabul ettiğiniz içinde ayrıca tekrar teşekkürler..

Ben teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar Atakan bey. :)
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

15 yorum var.

 1. Güzel Bir Röportaj Teşekürler

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Fuub net webmaster forumları içerisinde hatırı sayılır bir yerde,yöneticisinden görüşler almak güzel oldu.teşekkürler

   Sil
 3. tebrikler güzel bir röportaj yakalamışsınız.

  YanıtlaSil
 4. fuub üyesiyim her gün takip ediyorum ... başarılar

  YanıtlaSil
 5. fuub aslında çok iyi bir webmaster sitesidir

  YanıtlaSil
 6. Sosyal medya, hobiyken ciddi bir şekilde işiniz olabiliyor..Hatta internet alemi gibi bir deniz; imkanınız ve zamanınız varsa...

  YanıtlaSil
 7. selamlar çağımızın hastalıgı internet ve bilgisayar hep bir hastalık olmayabilir bazen bir geçim kaynağı bazende yeni bir eş, iş, eğenceli dostluklar kurma adresi olabilir.

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten süper bir röportaj olmuş :)

  YanıtlaSil
 9. Fuub.net sürekli takip ettiğim bir forum. kurucusu ile yaptığınız röportajda güzel olmuş...

  YanıtlaSil
 10. Fuub.net en azından diğer bir çok foruma göre çizgisini ve kalitesini korumuş korumaya da devam eden bir forum.Çok yakındır ki hitap ettiği kişi sayısı katlanacaktır.

  YanıtlaSil
 11. Fuub.net son dönemde biraz geri planda kalıyor gibi.

  YanıtlaSil
 12. Röportaj güzel olmuş keyifle okudum diğer forumların yöneticileri ilede bekliyoruz

  YanıtlaSil
 13. Fuub.net birazdaha geliştirilmeli bence teşekürler paylaşım için.

  YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.