Kitaplara bile konu olmuştur Osmanlıdaki cariyelerin güzelliği. Hürrem Sultanın güzelliği. Kanuni'nin Hürremi ne kadar çok sevdiği ve beğendiği.. Dillere destan bir imparatorluğun cariyeleri nasıl bu kadar güzel kalıyorlardı.  Bunu neye borçluydular ?


İlk olarak en önemli etken cilt sağlığı idi. Bunu çok güzel bir şekilde yapıyorlardı. En çok kil kullanmşlar. Kil ve suyu bir arada bekletip sonra suyu süzerlermiş. Bu su hem saçı hem de deriyi beslermiş.
.

Keselenmek : Yani bugünlerde herkesin konuştuğu peeling aslında yıllar önce Osmanlıda kullanılıyormuş Yani doğal vücut peelingi. 

Sabun : Temizliğin vazgeçilmez unsururudur. Sabunlar iki çeşit kokuya ayrılırmış.  Gül veya meyve kokuları ile bezenmiş bu kaliteli sabunlar kullanılmış.

Saçları yine en büyük etkenlerden. Saçları Yumuşatmak: Saçlar sabunla yıkandığı zaman sertleşir. Bunun için yumuşatıcı olarak hatmi ve ebegümeci kullanmışlar.


Cilt yağları da ayrı bir etkendir. Keselenmeyi daha önce de belirtmiştik. Keseden sonra ölü cilt atılır. Bundan hemen sonra cilt kurulaşır. Bu yüzden deriye ince bir tabaka yağ dökülürdü.

 

El ve ayak bakımı da çok önemliydi. Onun için de zeytinyağı kullanılırdı.

Gül suyu müslümanlıkta çok önemli bir şeydir. Yüzlerine gül suyu sürerek gençleşirlemiş cariyeler.

Koku: Osmanlı sarayında kokular çok önemliydi. Hatta hekimler kokuyla tedavi bile yapıyordu. Değişik kokuların insanları ruhen ve bedenen nasıl tedavi edeceğini çok iyi bilinirdi. 


Ayrıca limonda kullanılıyormuş cildin beyazlamıası ve temizlenmesi için.

Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

4 yorum var.

 1. güzel makale olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Çok faydalı bilgiler, geçmişten günümüze ışık tutan öneriler.

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı bilgiler, geçmişten günümüze ışık tutan öneriler.

  YanıtlaSil
 4. " Padişah bu yazıyı beğendi." :D

  YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.