BM böcek yemeyi önerdi insanlığa. Nedeni açlıkla mücadele imiş.
Birleşmiş Milletlere bağlı Gıda ve Tarım Örgütü; çekirge ve karınca gibi besinlerin insanlar ve hayvanlar için besin olarak yeterince kullanılmadığına dikkat çekti.
DÜNYADA 2 MİLYAR KİŞİ BÖCEKLERLE BESLENİYOR
Gıda ve Tarım Örgütü’nün yayınladığı raporda, dünya üzerinde 2 milyar insanın protein ve mineral bakımından zengin böceklerle beslendiği hatırlatıldı. Rapora göre böcekler, yedikleri besinin yarısını ete dönüştürürken; sığırlarda bu oran sekizde bir. Çevreye zararlı gazları daha az ifraz eden böcekler, ayrıca insan, hayvan ve besin artıklarını da tüketebiliyor. BM’ye bağlı örgüt, gerekli gıda arzı için böcek çiftliklerinin kurulmasını teklif ediyor. 
Projenin danışmanlarından Afton Holloran, böcekle beslenmenin öneminin yavaş yavaş anlaşıldığını belirterek, “Önümüzdeki 10 yıl içinde Batı’da böcekleri kahvaltı sofrasında görmeyi düşünmek gerçekçi olmasa da bu yönde bir eğilimi gelecekte görebiliriz.” diyor.

Kamerun’un başkenti Yaounde’deki bir pazarda mevsimine göre çekirge, termit ve larvalar satılıyor. Böcek tüketicisi Steve Abada, böcek yemenin vücudu beslediği ve fazla yağ içermediğini belirterek, “Bunu sürekli yerseniz nadiren hastalanırsınız.” diyor.
Dzeng adlı köyde ise çekirge mevsiminde bu böcekleri toplayan kadınlar hem çocuklarını doyuruyor hem de arta kalanı pazarda satıyor. Philomène Enama, çekirgelerin hem bedene hem de cebe faydası olduğunu söylüyor. Bir kadın günde dört pet şişe dolusu çekirge toplayabiliyor ve 15 Euro kazanıyor. 

Kaynak: CİHAN HABER AJANSI.
http://www.aksam.com.tr/dunya/bm-aclikla-mucadele-icin-bocek-yiyin/haber-205472
Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.