Kaliteli web kişilikleri ile konuşmaya, tartışmaya devam ediyoruz. Bu sefer konuğumuz İlkay Gürler.

Sosyofikir(Ata): Merhabalar İllkay Gürler; Neler yaparsınız ? Hobileriniz neler ?

İlkay Gürler : Öncelikle merhaba atakan. Benimle roportaj yapmayı istediğin için teşekkür ederim.İlk soru ile başlıyalım o halde. Öncelikle yaptığım şeyler genelde internet ile ilgileniyorum. Bunu biraz daha açarsak internet üzerinden nasıl gelir elde edilebilir bunlar ile meşgülüm. Hobilerime gelirsek.İlk göz ağrım olan kişisel blogumu tutuyorum. Şu aralar güncel içerik giremiyorum. Yeni projelerim olduğu için her ne kadar güncel tutamasamda benim yinede ilk göz ağrım blog yazmak dışında. Sosyal hayatımıda çok ön planda tutuyorum. Hobilerim arasında gelen ilk şey çalışmak olsa gerek. Yaşadığım şehir hayatın bana gösterdiği zorluklar ve ardı arkası kesilmeyen olumsuzluk üçgeni ile çalışmakta hobi haline geldi bende. Bunun yanı sıra ise, yemek yemeyi de bir o kadar seven ben. Yaklaşık 2 saat sofradan kalkmayan bir insanım.:)

Sosyofikir(Ata): Türkiye’de internet size ne ifade ediyor ?

İlkay Gürler : Türkiyede ki internet bana sürekli e-ticaret ortamı ifade ediyor. Son zamanlarda artan e-ticaret ortamları arka arkaya gelen yeni siteler. Yani biz Türkler sürekli birbirimize birşeyler satmaya çalışıyoruz. Türkiye'deki internet bana göre ticaret ortamı haline gelmeye başladı ki öylede oldu artık benim gözümde. Kısacası birbirimizi yiyoruz başka birşey yaptığımız yok.

Sosyofikir(Ata):  Sizce en iyi webmaster sitesi hangisi ? Sorun yaşadıklarınız oldu mu ?
İlkay Gürler : Bana göre en iyi webmaster sitesi şuan R10.net. Çünkü e-ticaret ortamı ve yardımsever insan müşteri bulma olanağı çok yüksek bir ortam. Bunun yanı sıra ise Wmaracı da çok güzel ve bana göre yardımlaşmayı seven bir ortam wmaracını da sevmiyor değilim. Şu zamana kadar bir çok webmaster sitesinde bulundum. Websultan da yaşadığım sorunu hiçbir sitede yaşamadım. Websultan hakkındada burada ileri geri konuşmak istemiyorum. Kimin ne olduğunu herkes biliyor zaten.

Sosyofikir(Ata): Siz bir tasarımcısınız. Yani tasarımlarınızı hazırlıyorsunuz, ya da olan bir tasarımı geliştirerek Türk webmaster dünyasına tanıtıyorsunuz. Temalarınıza olan ilgi gerçekten de çok fazla. İnsanlar temanızı  çok beğeniyorlar. Bunun nedeni nedir ? Bu şekilde tasarım yapmayı nereden öğrendiniz ? Kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz ? Yeni webmasterlara önerileriniz var mı ?

İlkay Gürler : Bunun nedeni şu olmalı.
Bizim insanlarımız taklit etmeyi çok seviyor. Tamam bende herşeyi kendim tasarlamıyorum veya hepsini kendim yapıyorum demiyorum. Dağıttım temalar şuanda çoğu kişiye zemin olmuş durumda. Yani benim dağıttım tema klonlanarak yeni temalar çıkarılmaya başlanmış. Hatta satıldığına bile şahit oldum.:)
Kendimi  css ve html öğrenerek geliştirdim. Tabi bunlar bir anda olmadı. Birkaç entegre ile wordpressten blogger üzerinde aktarım yaparken öğrendim. Yani bende başka bir tasarımı kopyalarken öğrendim bunları. Kimse 4/4 lük değil. Bütün tasarımcılar illaki bir şeyi muhakkak alıntı yapıyor buna bende dahilim. Fakat ben tasarım yapmayı boza boza öğrendim. Bozdukça yapmaya çalıştım.
Önerilerim ise şu şekilde olacaktır; Yeni webmaster arkadaşlara öncelikle oturup düşünerek kendi tasarımlarını kendi yazılarını yazmalarını öneriyorum. Çünkü alıntı olduğu zaman ortadaki emeğin hiçbir anlamı kalmıyor. Şuan o kadar çok genç webmaster var ki dağıttığım tema yı klonlayıp kendisine göre editleyip birde footer a temayı ben yaptım yazmaları beni güldürmüyor değil.:)

Sosyofikir(Ata): Türkiyede webmaster konusunda gelişmiş, işinin ehli kişiler olduğuna inanıyor musunuz ?

İlkay Gürler : Elbette ülkemiz bu konuda gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte. İşini doğru düzgün hile ve hurda karıştırmadan yapan insanlar muhakkak var fakat bir o kadarda alıntı yapan insanlar(ız) var.

Sosyofikir(Ata):Örnek vermek ister misiniz ?

İlkay Gürler : Şuan benim gözümde en iyi örnek olan Boldistanbul adlı bir girişimci sitesi oldu. İşini ehli ile yaptıklarına inanıyorum.

Sosyofikir(Ata): Türkiye program düzenleme değil de, bazı illegal internet korsanları tarafından ünlü . Size bu kadar çok bilgi bilen insanlar yeni programlar üretemezler mi?

İlkay Gürler : Üretir elbette. Fakat bizim insanlarımız kolay yoldan para kazanmayı kafalarına koymuşlar bu yüzden yeni programlar yapabilirler fakat yapmıyorlar. Yapılan programların altyapılarını değiştirmek yerine yeni baştan program yazmak bize, bizim ülkemizin insanlarına zor geliyor.

Sosyofikir(Ata): Türkiye’de blog yazarlığını nasıl görüyorsunuz ?

İlkay Gürler : Bu soruyu sorduğun için teşekkür ederim Atakan.
Türkiye de önüne gelen arkadaşımız blog yazmaya çalışıyor. Takip ettiğim bir çok blog var fakat aralarında bazılar özellikle takip ediyorum işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Bunun dışında kalan kısım ise birbirinden alıntı yaparak sözde blog yazarlığı oyunu oynuyor.

Sosyofikir(Ata): Sözde blog yazarlığı. Bu konuda gerçekten de haklısınız galiba. Taklit bloglar veya blog çöplüğü deneilebilecek bir ülkedeydik. Ama yeni araştırmalara görülüyor ki Türk blogları gerçekten gelişiyorlar. Yani her konuda bloglarımız olmaya başladı. Kaliteli bloglar da mevcut . Sizden takip ettiğiniz ilk 5 blogunuzu alabilir miyiz ki okurlarımızda onlara göz atabilsinler.

İlkay Gürler : Herkes kimin ne olduğunun farkında. Kim kimi yemeye çalışıyor bunu görüyoruz.
Takip ettiğim ilk 5 blogun listesi ise şöyle;
http://webeyn.com/
http://www.usluer.net/
www.anarschi.com
http://bidusun.com/
http://www.webrazzi.com/

Sosyofikir(Ata): Her zaman internetten bahsetmeyelim. En sevdiğiniz müzik türü nedir ? Hangi kitapları okursunuz ?

İlkay Gürler : İlgilendiğim müzik dalı şuan elektro gitar. Çalmaya her ne kadar fırsatım olmasada dinlemeyi çok seviyorum.
Üzülerek söylemek istiyorum ki kitap okuma alışkanlığı edinemedim.

Sosyofikir(Ata): Bu sorumuz aykırı sorular bölümünde olacaktır. İlkay gürler olarak her zaman çok takdir edildiniz. Ama bir o kadar da eleştirildiniz.  Webmaster sitelerinde bazı eleştirileriniz sizi "sivri dilli" olarak tanımladı. Mizacınız gerçekten sertr midir . Yoksa sadece haksızlığa mı gelemiyorsunuz ?

İlkay Gürler : Evet taktir edildiğim doğru. Eleştirildiğimde doğru. Sivri dilli birisi olduğumda doğru gerçekten sert birisiyim. Fakat sadece haksız konumda iken oluyor bu. Karşımdaki kişi haklı ise hiçbir şekilde söz konusu bile olmaz tartışma yaratmam fakat söz konusu ben haklı isem gereken cevapları veririm. Bu yüzden bazı webmaster platformlarında sivri dilli olarak adlandırılıyor olabilirim sebebi ise işini doğru dürüst yapmayı bile bilmeyen arkadaşların yönetime geçip ahkam kesmesi ve ego tatmin etme çabası.
Gerçi insanlar ne düşünüyor beni ilgilendirmiyor beni bilen zaten biliyor.:)

Sosyofikir(Ata): Websultan ile sorun yaşadığınızı düşünüyor musunuz  ? Sorunu çözdüğünüz iletildi. Bunu çözerken nasıl bir yol izledinz ?

İlkay Gürler :Websultan ile çok sorun yaşadım sırf bazı arkadaşlar ego tatmin etmek için forumdan uzaklaştırsa bile. Sorunu gerekli kişi ile konuşup çözdük. Tatlı dille konuşunca her şey oluyormuş bunu bende biliyorum fakat insan olana tatlı dille konuşulur değil mi.? Bende kötü konuştum konuşmadım demiyorum fakat bazı arkadaşlar rütbenin verdiği cesaret ile moderatörcülük oynamaya devam ediyorlar.
Tam sorunu çözdük dedim 1 gün içinde yine forumdan uzaklaştırıldım. Bunun açıklamasını burada yapmak istemiyorum. Gerekli açıklamayı yapabilirim fakat yine kendilerine yediremeyeceklerini biliyorum.

Sosyofikir(Ata):Bu konuda size yardımcı olan biri var mıydı ?

İlkay Gürler :Evet sorunu Sinan adlı arkadaş ile hallettik.

Sosyofikir(Ata): Klişe bir soru olacak belki ama okumak mı gezmek mi ?

İlkay Gürler :Okumak bana göre. Gezmek için her zaman vakit olabilir fakat okumak için vaktin oldukça kısıtlıdır. Arkana bakmak istemiyorsan önüne koyduğun kitabı okumaya devam etmelisin.

Sosyofikir(Ata): Sizin de vaktinizi fazla almayalım. Sosyofikir blog sitesini daha önce takip ettiniz mi ? Eğer siteyi ziyaret ederseniz sizden, kaliteli yorumlarınızı alabilir miyim Olumlu veya olumsuz değerlendirmenizi istiyoruz.
Röportajımıza katıldığınız için teşekkürler

İlkay Gürler :Takibimde olan ve gelişme aşamalarını gördüğüm bir site. Sosyofikir i daha iyi yerlerde görmek isteriz. Ben teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

1 yorum var.

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.