Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi sitemiz kaliteli birçok blog, site, ve webmaster forumları ile röportajlar yapıyor. Şimdi de yine çok kaliteli bir sosyal bloga gidiyoruz. Yani yorumhane'ye Daha isminden de direkt anlaşılıyor kalitesi. Siteye bir yazı okumak için baktığınızda öncelikle sizi teması karşılıyor. Sonrasında her biri birinden özgün, taraf tutmayan farklı üsluplara sahip yazılar. Neyse fazla uzatmadan tanıyalım bu kaliteli siteyi biraz...

1.Merhaba  Yorumhane.org  öncelikle yazarımızın ismini alabilir miyiz ? Bu siteyi neden kurdunuz ?

Yorumhane- Öncelikle bu blog işinin nasıl başladığını anlatmam daha doğru olur.İlk blogumu 2006 yılında falan açmıştım. Abimin PC dergilerinden birinde görmüş, sonra denemiştim fakat bilinçli olarak kullanmıyordum.Sözde kendi adıma site açmıştım,arada resim falan paylaşıyordum.Sonraki yıllarda yazı merakım sayesinde blog yazmaya devam ettim.Yazarken kendi yazdığım hikayeleri paylaşıyor ve beğenildiğini gördüğümde heyecanlanıyordum.Sonra daha farklı bir şey yapmak istedim,aslında MiniNots diye bir blogum vardı onu devam ettirmek istiyordum fakat baktım aynı isimle blog var bende isim arayışındayken Yorumhane fikri ortaya çıktı.Yorumhane'de Newlana,Thoth,Abdurrahman İsmail,Mr.Cilalibo,Sezai(ilk sene vardı),sonra The Teacher yakında olacak.Yazarların çoğu yoğunluktan dolayı yazamadıkları için ben(Mr.Cilalibo) yazıyorum.

2.Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz ? Nasıl birisiniz ? Hobileriniz nelerdir ? Bu siteyi neden açtınız ?

Yorumhane- Pek ciddiye alınmayan bir üniversitede okudum,öyle üniversitede edebi bir ortamda olacağımı düşlerken gittim yata-yata okulu bitirdim:)Hobilerim; genelde kitap okumak ve spor(basketbol ki uzun süre oynadım,futbol,voleybol) geçmişimde var.Siteyi açma sebebim ise; aslında hep böyle yazmak,yazar olmak gibi hayallerim vardı tee ortaokuldan beri vardı."Yazar olmak", "Sizde yazar olabilirsiniz" gibi aptal kitaplara baktım ve orda kitap analizi yapın kendi bakış açınız olur,gelişirsiniz deniyordu.Araştırdım bu işi ve sonunda kendimce bir taslak oluşturdum kitapları o taslağa göre incelemeye başladım.İşte bu siteyi de ilk olarak kendimi geliştirmek için açmıştım.

3.Türkiye’de bu şekilde bir site gerekli miydi ?

Yorumhane- Bunu şöyle sormak daha mantıklı bence, sizi diğer kitap bloglarından ayıran ne? onlardan farklı olarak;okuduğum kitapların analizini yaparken veya yorumlarken kapaktan yazı alıp "kitap yorumu" demedim veya bugün "şu ojeyi sürdüm bu kitabı aldım"demedim [demem de mümkün değil erkek olduğumdan:)].Duygusallıktan uzak bir şekilde kitap hakkında yazılar yazdım.Kitap hakkında internette yazılanlardan tutun da,kitabın içerisindeki konulara kadar merak ettim,güzel sözlerini not ettim,imla ve basım hatalarını not alıp yayınevine mail attım.Yazmış olduğum 50 kitap incelemesi için;incelemeler yaptım ve  yaklaşık 1000 sayfa not çıkardım.Google'de yazdığım tüm kitaplar şimdilik iyi yerlerde, seodan falan anlamam pr değerim, ayarlarıyla sürekli oynadığım keywordlar:)sayesinde düştü. Yakın zamanda onunda düzeleceğine inanıyorum.

4.Türkiye’de internet özgür mü ?

Yorumhane- Türkiye'de internetin özgür olduğunu düşünmüyorum,facebookt'ta yazdıklarından dolayı haklarında soruşturma açılanlar var.Bir de örnek konuyla alakalı diye diyorum; Barış Ünver(beyn) var blogunda yazdığı yazıdan dolayı yargılandı ki beraat etti.Bu yüzden pek özgür olduğunu düşünmüyorum hatta bazen siyasi içerikli yazı yazarken "ulan dikkatli yaz başını belaya sokma" diyorum kendi kendime.


5.Blogculuk ve Türkiye ile ilgili ne düşünüyorsunuz ?

Yorumhane- Türkiye'de blogculuk,tam rayına oturmamış, moda blogları sayesinde biraz hızlandı o gelişme sonra yeme içme blogları işin içinde girdi onlarda epey tutuldu en son işte  Pucca'nın ardından kişisel bloglarda popüler olmaya başladı.Markalar yeni yeni blogları keşfetmeye başlıyorlar.

6.Kurumsallaşmayı düşünüyor musunuz ?

Yorumhane- Kurumsallaşmak değil de işi biraz daha geliştirmek istiyorum,kitap incelemelerini tek başıma yazdığımdan,hem okuyup,not almak uzun sürüyor.Bu da blog için sorun yaratıyor,buna çözüm olacak bir ekiple devam etmek istiyorum.

9.Daha önce bir yazınızdan dolayı sansürlendiğiniz oldu mu ?

Yorumhane- Kendi blogumda sansürlenmem olanaksız:)ama haber sitelerinde yazdıklarım sansürlendi,yazdığım yazı genel yayın yönetmeninin görüşüyle uyuşmadığı için "yazınız sitemizin yayın ahlakına uyuşmadığı için yayından kaldırılmıştır" gibi bir mail aldım.

10.Türkiyede takip ettiğiniz önemli blog sahipleri var mı ? Yada beğendiğiniz sizin tarzınızda yazan bloglar ?

Yorumhane- Kendi tarzımda olanları pek takip etmiyorum ama ara ara yazısını hazırladığım kitap hakkında ne yazmışlar diye merak edip okuduklarım var.Onun dışında beğendiğim, takip ettiğim bloglar var, Kelimelerbenim,Egonomik,Spaksu,Enes İlhan, Okur Yatar,Egoist Okur,Ruhuna Kitap ve ara ara Sosyofikir:)hatta daha önce banner değişi ile ilgili mail attığımı hatırlıyorum:)

11.Kitap tanıtımları yaparken, kitap yazarının sadece bir kitabına bakarak mı yorum yapıyorsunuz ? Kişinin eski kitaplarını araştırıyor musunuz ?

Yorumhane- Öncelikle kitabı okurken dikkatimi çeken yerleri not alıyorum,sonra bulursam diğer kitaplarını okuyorum ve yazımı yayımlamadan önce haklarında,kitap hakkında yazılmış yazıları okuyorum.

12.Sizin gibi yazarlar, blog yazarları için Türkiye’de farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor. Blog yorum yapan, özgür bir oluşum olarak görülüyor. Siz blog yazılarınızı yazarken başka blog yazarlarından eleştiri aldınız mı ?

Yorumhane- İlk dönemler yazdıklarım sınırlı bir kitleye hitap ediyordu,şimdi de öyle ama en azından bazı görüşlerim dikkate alınıyor.Yazarlara attığım mailler sayesinde tanıştıklarım,konuştuklarım oldu.Başka blog yazarları tarafından eleştirildim hem de fena şekilde:)

13.iteniz sadece yorumlar üzerine mi kurulu ? Sadece kitaplar, filmler gazeteler üzerinden mi yorum yapılıyor ? Kendiniz de yazı yazıyor musunuz ?

Yorumhane- Sitede film yorumları,kitap incelemeleri,gördüğüm okuduğum gazetelerden yazılar,dergiler hakkında veya dergilerden aklımda kalanlar,blog sahipleriyle yaptığım blog sohbetleri epey beğenildi,sonra bazen içime oturan böyle anlatamadığım ilginç şeyler hakkında bazen ise siyasi olaylar hakkında yazılar yazıyorum.

14.Sitenizde tek yazar siz misiniz ? Diğer yazarlaqrı neye göre belirliyorsunuz ?

Yorumhane-Tek yazar ben değilim ama yoğunluktan dolayı yazamıyorlar.Mesela; Newlana;Amerika'da doktora yapmış ve şimdilerde üniversitenin birinde yardımcı docent,Abdurrahman İsmail; iktisat dehası,Thoths; öğrenci,Sezai; öğrenci ve kendi blogunda yazıyor sonra ben de iş bulma arefesindeyim:)Yazarları belli bir standarda göre almıyorum;ama özgün ve kaliteli görüşleri olanlara teklif ediyorum,yazmak isteyen herkesi de beklerim:)

15.Sosyofikir blog sitesini nereden buldunuz ? Site ile ilgili ne düşünüyorsunuz  ? (Bu görüşlerinizi samimi bir şekilde artısı ile eksisi ile istiyorum. Sizin görüşleriniz sosyofikir’in gelişimi için çok önemli.)
Yorumhane- Sosyofikir'le tanışmam sanırım 1-2 ay önce olmuştu ve alanında başarılı olduğunu fakat kendisi gibi yazan bloglardan farklılaşmasının kendisine fayda getireceğini düşünüyorum.

İlk röportajı benimle yaptığın için çok teşekkür ediyorum ve Yorumhane'yi destekleyen,her gün usanmadan okuyan dostlarıma da teşekkür ediyorum... 


Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

8 yorum var.

 1. ilk röportajımız olduğundan önemli:)teşrkrrler

  YanıtlaSil
 2. Yazar hangi bölümü bitirmiş böyle yata yat, biz de okuyalım.

  YanıtlaSil
 3. ordaki yta yata kısmı hiçbir şey yapmadan okul bitirmek,hiçbir etkinliğe sosyalliğe katılmadan bitirmek anlamındaydı ki biizm olduğumz şehrde kahveden başka gidebielecğmz hiçbir mekan yoktu.

  YanıtlaSil
 4. Bu yazı dizisine devam etmeniz faydalı olacaktır.
  Gün gelecek bu makaleler arşivlik olacak.

  YanıtlaSil
 5. Mükemmel bir yazı olmuş hocam. Röpartaj havasından çok sohbet havasında olması yazıyı daha okunabilir kılıyor.

  YanıtlaSil
 6. Web sitenizi beğenerek takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.