Ekoloji Ve Mimari


Mimarlar ekolojiyi önemsemelidir. Bu kaba ve korkunç yapılaşma nasıl düzeltilebilir ? Mimarlar bu konu üzerinde ne kadar sorumlular ? Ekoloji ve dünya arasındaki en büyük ilişki nedir ? Bunlar bu yazı dizimizde işleyeceğimiz konular içerisinde yer alacaktır.

Felsefesi Nedir ?
Mimarların özellikle önemsemesi gerektiği konular arasında ekolojik denge ve doğanın dengesi yer almaktadır.

Ekolojik mimari, çevreyi koruma ve ekolojik dengelerden yararlanma felsefesi üzerine kurulmuştur. ekolojik dengeyi bozmayacak kriterlere uyarak, nerede, nasıl bir yerleşmeyi, seçilen ölçekle ve malzemeyle kentsel bütünlük bağlamında düzenleme yaparak oluşturulması konusunda araştırmalar yaparak gerçekleştirilen mimari projedir. çevre, malzeme, yapı bütününde duyarlılığı gerektirir..

Yavaş Gelişim, Hızlı Gelişim 

Yavaş Gelişim, Hızlı Gelişim 

Bu konuda da birçok mimar kendi arasında tartışma platformları kurmuşlardır. Bunun nedeni ve asıl olay şudur : Yavaş gelişim, yani örneğin bir bina tasarımı yapılırken yavaş yapılan bina veya herhangi bir teknolojik ilerleme yavaş yapılırsa doğaya verdiği zarar önceden öngörülebilir, ve buna karşı önlem alınabilir. Bu şekilde olan ilerleme projenin gidişatı hakkında doğa ve çevre ile uyumluluk esasına dayandırılan temeller üzerine kurulmuş bir sistemdir. Hızlı gelişim de bir çok  ilerlemenin, bunun içerisine teknolojik gelişimleri de katabiliriz doğanın dengesini ve çevreyi işin içine katmadan hızlıca örneğin bina yapımıdır. Bu durumda çevre ile uyumlulukta bazı problemler ortaya çıkabilir.

Mimarizmcom’da yapılan bir röportaja göre ekolojik kelimesinin tam anlamı :

Bu noktada ekolojik tasarım için belirlenen kriterlerin önemli bir girdi olarak bahsettiğiniz hesaplara veya öngörülere kaynaklık etmesi söz konusu mu?

Ben ekolojik tasarım lafının öncelikle “sağduyulu tasarım” ile değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna “good practice” diyebiliriz; tam Türkçesi de yok galiba. Ama burada etiği de içine alan “doğru” bir mimarlıktan söz etmemiz gerekiyor. Performatif mimarlık aslında bizim “ekolojik” olarak algıladığımız bir çok binayı da tarifliyor. Örneğin binanın enerji performansının çok iyi olması, aslında onun performansı. Bunun ekolojik olup olmadığını ise, sürdürülebilirliğin tüm kriterleri ile irdelememiz gerekiyor. Siz şayet yağmur suyunu topluyorsanız, elbette binanın kendi içinde su kullanımı çok iyi olabilir. Ama çevrede onun ayak izinin bedeli çok büyük. Çünkü siz yer altı sularına katkıda bulunmuyorsunuz. Bu anlamda ben sürdürülebilirlik yerine, şu anki birçok farklı pratik için, performatif mimarlık diyorum. Performatif mimarlık da daha “iyi”, daha “hafif”, daha az enerji gibi “daha”ların tümünün optimize edilmesi için yürürlüğe konulan bir “yapma” biçimi. Sayısal teknolojiler de buna büyük imkan veriyor. Bir başka olumlu yanı daha var: Bütünleşik tasarım yapıyorsunuz. Yani bir sürü farklı disiplini bir araya getiriyorsunuz, parametreleri belirliyor ve onları iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Yani ekip oyunu oynuyorsunuz. Benim anladığım sürdürülebilirlik de aslında, bu performansta kaç kriterde çok daha iyi olduğunuz ile ilgili. Hakikaten 1987’lerde sürdürülebilirlik için 27 kriter öngörülmüş. Bunun altı-yedi tanesi çok güncel ama, ne zaman “ekoloji” desek bunlardan bir tanesini, iklim ve enerjiden bahsediyoruz. Nerede kaldı güvenlik, nerede kaldı bölgeyi yeniden yaşatma, nerede kaldı koruma ve toplumla ilişkilendirme… Performatif mimarlık bir optimizasyon süreci; parametrik düşünen, parametreleri tarifleyen ve mimarın orkestra şefliğini yaptığı bir süreç.

Yararlandığım Kaynaklar

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=ekolojik+mimari
http://www.mimarizm.com/haberler/HaberDetay.aspx?id=49440

Ekolojik mimarlık, Ecological Architecture, Ekolojik mimarlık nedir ?, Mimarlık çeşitleri, Eko mimarlık

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

2 Comments

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Dizayn

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı