Türk Medyası Ve Yabancı Projeleri Kopyalama Sanatı


Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Türk medyasını ve yabancı projeleri kopyalama konusundaki gücünü anlatacağım. Bildiğiniz gibi çok gelişmemiş ülkeler hep böyle kopyalama yöntemlerine gider. Fakat Türkiye’ye baktığımız zaman gelişmekte olan ülke kategorisinde. Ee neden kopyalama yapılıyor ? Bu ülkede bir tane aklı başında kaliteli şov yapabilecek kişi bulamaz mıyız ?

Beyaz Show’un konseptinden sıkılmadınız mı? Ya da bu ülke şans yarışmalarını gördü. Bu yarışmaların  %95’i yabancı ülkelerden , çoğunlukla da Amerika’dan gelmektedir. Ama bir tane Türk projesi neden dünyada her televizyon kanalının ve ülkenin önemli bir reyting kaynağı olamıyor. Bu şekilde gelişemez bu medya. Asla..

Medyanın gelişmesi için öncelikle ;

  • Türk dizilerinin süreleri azaltılmalı maksimum 45 dakika boyunca arada reklam verilmeden dizi yayınlanmalı.
Burada bir soru ortaya çıkıyor ?  Bu kanal nasıl para kazanacak. Ee tamam o zaman o da kolay. 
Gelin bir yabancı diziyi ele alalım.
Fringe dizisi de 45 dakika furyasında olan bir dizi. Dizide kullanılan arabalar Ford marka bu sadece bir ürün yerleştirme reklamı. Türkiye de de başlandı ama hala ara reklamlar sürüyor.
  • Medya bağımsız olmalı
 Medya, bağımsızlık, Türkiye. Pek yakın bir anlam çıkaramadım ya siz ? 
Birisi var Acun. Millet bir tutturmuş Acun da Acun diye. Ee Acun kendisi mi hazırlıyor programları sanıyorsunuz ? O programları alabilmek için milyonlarca dolar sayılmıyor mu yabancı sermayelere ? E e sonra Survivor Acun mu oluyor yani ? Ee bu ülkede insanlar hazır yemeye alışmışlar siyasetten, akademiye, teknolojiden, sanata kadar bir çok kopyalamalar var. 
Öncelikle kaliteli bir medya anlayışı oluşturulmalı. Saçma televizyon kuşakları yayından kalkmalı onların yerine  belki Arka sokaklar gibi bilmiyorum kaçıncı sezonda 9.sezon mu ne ? Bu kadar sezon yapacağına az yap öz yap. Bir tane kaliteli Aksiyon veya gerilim Türk dizisi izlediniz mi ?

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

5 Comments

  1. Merhabalar
    Kısa bir zaman önce tanıştım sitenizle.Bir müddet takip ettim.Sonra düzenli olarak uğramaya başladığımı fark ettim.Son zamanlarda ise okuduğum yazı yada konularla ilgili “acaba onlar bu konuda ne yazmış” merakı ile girip aramalar yapmaya başladım.Bu ilk yorumun oldu.Genelde sadece kendi sitemde kendi isimim altında çeşitli yazılar yazarım.Başka bloglara yada kişisel sitelere çok fazla yazı yada yorum yazmam.Ancak bu alışkanlığımı şu anda sizin ile kırmış bulunmaktayım.Sizden ufak bir ricam olacak.benim sitem kişisel bir blog.Ben öğretmenim.Sitem de eğitim,düşünce,eleştiri ve tanıtım yazıları yazıyorum.Siz benden daha tecrübeli arkadaşlar siteye bakıp da göze çarpan eksiklikleri bana söyleyebilrmisiniz.Sitemin ismi http://www.fikritezbasar.org

    1. Merhaba Fikri Hocam ;

      Öncelikle sitenizin içeriğini çok beğendiğimi söylemeliyim. Kaliteli içeriklerinizi siz site isminizi verdikten sonra daha detaylı incelemeye başladım. Bazı eksiklikler var diyebilirim ki aynısı hepimizin sitelerinde olan bazı hatalar. Bunların başlıcaları footer denilen yani Türkçe olarak tam ifade edemeğimiz alt kısımda bulunan etiketler kısmının yanındaki alanın(muhtemelen iki adet daha eklenti ekleebilecek bir alan) boş olması. Bir de sitenizdeki eski içeriklerin de kullanıcılarla paylaşılabilmesi için popüler yayınlar tarzı bir şey ayarlasanız çok iyi olur. Ve en önemlisi sitenizin en önemli artısı HAKKINDA ve İLETİŞİM bölümlerini bulundurmanız. Şimdiler bu tip sayfaları sitelerde görmek zorlaştı. Açıkcası sitenizi çok beğendim. Daha detaylı konuşmak için lütfen ekleyin google elektronik posta adresim : admin@sosyofikir.com

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Dünya

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı