Why Do Turkish People Add Me On Facebook, Facebook,
   Bu başlığı okuduğunuzda ne komik ve garip bir durum olduğunu anlayabilirsiniz. Facebook'taki bir çok insanın bu durumdan muzdarip olduğunu biliyoruz bu durumda. Ama üzerinde bir çok çalışma yapıldığını düşünüyorum bu cümle üzerinde. Çünkü daha önce 74.000 sonuçlu konular ve cümleler daha gerideyken "why do turkish people add me on facebook" cümlesi daha önde çıkıyor bir çok cümle üzerinde.

Google, arama yaparken ilk girdiğiniz kelimelere göre size en çok yapılan aramaları baz alarak önerilerde bulunuyor. Genelde oldukça işlevsel olan bu uygulama bazen can sıkıcı gerçekleri yüzümüze vurabiliyor.
İngilizce olarak arama kutucuğuna "Why" (Neden) yazıldığında önerilerin ilk sırasında şu çıkıyor: "Why do Turkish people add me on Facebook?" yani "Türkler neden beni Facebook'ta ekliyor?"
Bu öneri sayesinde, hatırı sayılır sayıda Facebook kullanıcısının aynı dertten şikayetçi olduğu sonucuna varmak çok mümkün. Google'da söz konusu arama sonuçlarına baktığımızda, aynı sitemin Yahoo Answers sitesinde çokça dile getirildiğini de görüyoruz. Ayrıca çoğunluğu genç kadınlardan oluşan şikayetçilerin bu duruma bir anlam veremediğini de ekleyelim.
Bir de şu açıdan bakalım 

 • why do cats purr - 74.000
 • why do dogs eat grass - 40.500
 • why do volcanoes erupt - 33.100
 • why do women cheat - 27.100
 • why do i sweat so much - 27.100

Şimdi bir de şu açıdan bakalım yukarıdaki sonuçlar daha geride kalırken, bunlar çıkmadan 1300 arama sayılı cümlenin daha önde çıkması ne demektir ? Sizce de bu olay üzerinde bir kurt yeniği söz konusu olamaz mı ?

facebook

Google.Co.Uk şimdi bu site ile Google.Com.Tr biliyorsunuz ülkelere göre farklı alan adları alıyorlar. Şimdi öncelikle www.google.co.uk sitesine "Why" yazın bakalım ne çıkacak. “gökyüzü neden mavi ?” ve “kediler neden mırıldar ?” yazıyor. Ama aynı aramayı google.com.tr'den baktığınızda  "Why do Turkish people add me on a Facebook ?"  kelimesi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ya ingilizler artık google.com.tr'yi kullanıyor ya da bu birilerinin hazırladığı saçma bir komplo. Neden com.tr dikkat etmek lazım  :)


Kaynaklar 


İlgili Aramalar : Facebook, Why Do Turkish People Add Me On Facebook, Google Turks, Google'da why yazılınca, why ne demek ?, 


Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

9 yorum var.

 1. güzel ülkem benim :)))

  YanıtlaSil
 2. çok dogru bir tespit.Tebrikler...

  YanıtlaSil
 3. şuan Google.Co.Uk da arattım aynı şekilde çıktı...

  YanıtlaSil
 4. bu yalan haberi yayan haber sitelerinin ben aklına şaşarım. az bi araştırmayla bunun aslının astarının olmadığını anlayabilirsiniz zaten. google trends'e girip bu cümleyi yazın. orada ne zaman hangi ülkeden hatta hangi şehirden bu cümlenin aratıldığını görebilirsiniz. türkiye dışından hiç aranmamış bile. her duyduğunuza inanmayın..

  YanıtlaSil
 5. https://www.google.co.uk/ burdan aratın

  YanıtlaSil
 6. Enteresan bir bilgi ancak pek doğruluk payı yokmuş gibi görünüyor. Ancak türk erkeklerinin gördüğü her bayanı ekleme gibi bir alışkanlığı var maalesef. Özellikle arkadaşların listendeki kız arkadaşlarını eklemeye başlayınca onlarla arkadaş olduğuna utanıyorsun.

  YanıtlaSil
 7. Çok enteresan bir bilgiymiş :D bizim insanlarımız cidden farklı ya :D

  YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.