Gitmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün. Ya Macera ?


 Macera aramayın. Seyahat.. Seyahat etmeyi sever herkes. Peki nerelere ? Nerelerde güvenli olursun  ? Nerelerde olamazsın ? Aslında bu belkide biraz kaderle ilgilidir. Ama şimdi oralara girmemek lazım çünkü gerçekten sayfalar yetmez galiba.. Şimdi Ülkeleri sıralayalım ve hangisinin daha tehlikeli olduğunu yazalım. Irak,, Afganistan, Çeçenistan vb ülkelerden bahsediliyor. Ama gelelim bu ülkeler neden bu durumda ? Acaba daha büyük ülkeler yüzünden olabilir mi ? Bu yazıyı okurken herkesin gözlerinin acı acı evet dediğini duyar gibiyim. Neden savaş olur ki ?  Mavi gezegende ne paylaşılamaz ki ? 
1) Irak
Bütün ülke çapında fazlaca terör tehlikesi var. Özellikle yabancıların kaçırılma tehlikesi çok yüksek.
2)Afganistan
Afganistan da, kaçırılma, şiddet suçu, ve intihar eylemleri gibi olaylarla fazlaca terör riski taşıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın websitesi, açıklamasında bütün ülke çapında böyle olayların olabilme ihtimalini belirtmek zorunda kalmış.

3)Çeçenistan
Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kafkasya’nın güvenlik sorunu yüzünden, bu bölgeye olan ziyaretlere karşı durumda. Geçtiğimiz yıllarda, intihar eylemlerini de içeren bir takım sorunlar Moskova’da yaşanmıştı.
4)Güney Afrika
Güney Afrika’da tecavüz, cinayet gibi olaylar sıklıkta görülmekte. Bunun yanında soyguncular ve araba hırsızları git gide çoğalmakta.

5)Jamaika
Kingston, silahlı saldırı ve şiddet suçundan ünlü olmasına rağmen, genellikle olaylar turistlerin nadiren ziyaret ettiği yerleşim yerlerinde oluyor. Yine de, turistler, gündüz bile, ıssız kırsal alanlarda dikkatli olmalı.

6)Sudan
Dafur’da, eşkiyalık özellikle geceleri, kırsal kesimlerde çok yaygın. Dışişleri Bakanlığı, buradaki bir çok bölgeye ziyareti önermiyor.

7)Tayland
Pattani, Yala, Narathiwat ve Songkhla’da iç çatışmalar ve saldırılar halen devam etmekte. Politik gösteriler, Bangok’un iki havaalanının da çalışmalarını etkilemis vaziyette.

8)Kolombiya
Ülkede güvenlik, geçtiğimiz yıllara göre, gelişmis durumda ama yine de kaçırılma ve terör riski ülkenin bir çok kısmında hala var. Ayrıca, mayınlar da bu yıl 400 kişinin ölümüne sebep oldu. Organize suçlar ve ilaç kullanımı da bir çok ciddi problemi beraberinde getiriyor.
9)Haiti
Dışışleri Bakanlığı, özellikle fidye için kaçırılmalar yüzünden, gerekli durumlar haricinde, bu bölgeye seyahatleri pek tavsiye etmiyor. Kasırgala yüzünden bir çok insanın hayatını kaybetmesi ve, hayat pahalılığına karşı yapılan eylemler, şiddetin artmasına sebep oluyor.
10)Eritre
Ülkenin sınırları, tam olarak belli olmadığı için, sınıra yakın tüm seyahatlerden kaçınmak gerekiyor. 
11)Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Terör riskinin düşük olduğu bir ülke olmasına rağmen, güvenlik sorunu ve kuralsızlık, bu ülkeye seyahat etmeyi engelliyor.

12)Liberya
Terör riski düşük olmasına rağmen, başkentte şiddet çok yaygın olarak görülmekte. Ülkede eylemler, çoğunlukla şiddete dönüşebiliyor.
13)Pakistan
Terör tehlikesi bir hayli yüksek. İntihar bombalamaları ve otoriteye saldırılar da görülmekte. Eylül ayında, büyük bir patlama, İslamabad’da Marriott Otel’i yok etti ve 50 kişinin ölümüne sebep oldu.
14)Brunidi
Sokak suçları, soygun ve silahlı saldırı çoğunlukla görülmekte. Ayaklanan son grubun da devletle ateşkes imzalamasıyla güvenlik biraz daha gelişmiş olmasına rağmen, hala pusuya düşme riski mevcut.
15)Nijerya
Kaçırılma ve silahlı soygun genellikle işlenen suçlar. Nijerya tarafında terör yaygınken, Lagos’u içeren güney kısmında, şiddet yaygın olarak görülmekte.
16) Zimbabve
Politikal dengesizlik yüzünden, Zimbabve nin durumu hala belirsizliğini korumakta. Dışişleri Bakanlığı, çok nüfuslu düşük gelir alanlara seyahati önermemekte.

17)Hindistan
Geçen haftanın terörist ataklarından sonra, Dışişleri Bakanlığı, Mumbai’nin bir derecede normale döndüğünü belirtti. Yine de, yabancı uyruklular, kırsal alanlardan ve Pakistan sınırından uzak durmalı.
18)Meksika
Terör oranı düşük olmasına rağmen, Meksika’da sokak suçları gitgide yükseliyor. Özellikle şehir merkezlerindeki ve toplu taşımadaki turistlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanında ise depremler ve kasırga sezonunun başlaması da güvenliği etkiliyor
19)İsrail ve işgal altındaki Filistin Bölgeleri
İsrail’de ciddi bir terör riski var. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, “Terörist gruplar, yabancıları kaçırma konusunda hala ısrarlı.” 200’deki ikinci ayaklanmadan beri, 5.000’den fazla insan öldürüldü.

20)Lübnan
Beyrut’da politik içerikli çatışmalar hala devam etmekte. Terör tehlikesi yüksek olmaya devam ediyor. 

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

0 Comments

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Genel

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı