Service Error 503 Hatası, Nedenler, Ve Çözümü


 Blogger’daki sorun Error 503 nedir, nasıl çözülür ?
 
Herkesin merak ettiği ve Türkçe döküman konusunda sıkıntı yaşandığı, blogger kullanan kullanıcılarının başının büyük bir dertte olduğu “Error 503” hatasını anlatmak istiyorum. Bu yazıda neler mi bulacaksınız ?

 • Error 503 hatası nedir ?
 • Arka plandaki sebepler
 • Service Unavailable 503 Hatası’nı Ne Etkiliyor ?
 • Problem blogunuzu nasıl etkiler ?
 • Nasıl Çözülür Bu Sorun ?

Blogunuza girişinizde bu hatayı mı alıyorsunuz ? Bunu nasıl çözeceğinizi bilmiyor musunuz ? Bu hatanın nedenini ve anlamını ne kadar biliyoruz ?  Birlikte çözelim ;Error 503 hatası nedir ?
503 “Service Unavailable” şu koda benzer “404” “Sayfa bulunamadı.” Bu 503 kodu biraz komplike bir konu olabilir. Şöyle ki aslında sayfa ile ilgili bir sorun olmadığını belirtmemiz lazım. Sorun server’dan kaynaklanıyor anlamına geliyor. Genellikle bu hatanın çıkması server’ın açılamaması ile doğru orantılı olara artar ve ya azalabilir.

earth map, dünya haritasıArka plandaki sebepler
     Google mühendisleri’nin düşüncesi blogun anasayfa’sında kullanıcı’nın görünen yazı sayısını azaltmak olduğunu söylemeliyim. Bu hata daha çok yazıları’nın bir çoğunu yayınlayan sitelerde meydana gelmektedir. Bunu anlayarak bizlerde sitemize yazımı’zın özetini gösterirken kullanıcıya az bir kısmını göstermeliyiz ki bu hata daha çok sayfamızda kullanıcıya görünmesin.
       Bu hata yüzünden blogger kullanıcıları’nın sayfaları sanki inaktif’miş gibi görünüyor. Bu durumda ziyaretçilerde bu sebepten dolayı biraz sıkılıyorlar tabii haliyle.

Service Unavailable 503 Hatası’nı Ne Etkiliyor ?
Bu problem dünya üzerindeki tüm blogger’ları etkileyen bir durumdur.  Eğer 503 kodunu daha iyi görebilmek için Google Analytics’e kayıt olup blog trafiklerinize bakarsanız sizin 503 hatasını aldığınız zaman periyotlarında blogunuzda nasıl bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Ziyaretçi’nin aklındaki o an için basit düşünce siteye girip alacağı bilgiyi almasıdır ki sizin siteniz 503 hatasını verdiğinde kullanıcı bir kaç kez sayfayı yenilemek istemeyecektir.


Problem blogunuzu nasıl etkiler ?
Bu problem  blogunuz’un trafiklerini ve arama motorlardındaki sıralamalarınızı düşürür. Şunun anlamalısınız ki bu problem yeni bir server almakla çözülecek bir şey değildir (blogger için.) Bu problem yazılarımızı nasıl yazdığımız ve blogumuza nasıl uyguladığımız ile ilgili bir durumdur.


Nasıl Çözülür Bu Sorun ?
Sizlere blogger ile ilgili çözümleri sunuyorum;
Yeni başlayan kullanıcı ne yapabilir (Blog kullanımı gücünüz daha kısıtlıysa.)
– Yazılarınızı özet halinde yayınlayın.
– Sadece en iyi yazılarınızı blog sayfanıza gösteriniz, fazla eklenti’den kaçınınız.
Eğer yazılarınızın büyük çoğunluğunu blog sayfanızın girişinde gösteriyorsanız “Service problem 503” hatası  alma şansınız artar. Ayrıca ana sayfa’da fazla eklenti kullanmak iyi bir şey değildir. Şimdi sizlere blogger kullanıcı seviyelerine göre yapılabilecekleri sıralıyorum.
Orta seviye blogger kullanıcısı(Bazı şeyler hakkında bilgiye sahip, blogunda düzenlemeleri daha kolay yapabiliyor.)
– Ağırlığı az olan temaları kullanın, fazla abartıdan kaçının.
– Düşük boyutlu resimler kullanın.

Not: Resimlerinizi PNG veya GIF olarak kullanmanız yararınıza olacaktır. Bunun yanı sıra .JPG kullanabilirsiniz. Ama öncelikle yapmanız gereken hangi resim daha az yer kaplar. Yüksek resim formatlarını “resim programları” ile düzeltin ve boyutlarını düşürelim.


Yüksek Seviye Blogger Kullanıcısı (Düzenlemeleri rahatça ayarlayabilir, bilgisi yeterli.)
–  Firebug ve Firefox kullanarak blogunuza hit testi yaptırın.
Blogunuzu en iyi analize etmeniz ve tam rapor çıkarabilmeniz, ayrıca performanısını tam anlamıyla ölçmek için yapmanız gereken “Firebug” Firefox için. Firebug sizlere bir sürü problem dizecektir. Bu durumda yüklenme süresini düşürebileceğiniz kurallar  gösterilecektir.
Ayrıca spesifik olarak rapor alabilir CSS performansınızı ölçebilir, CSS boyutunuzu düşürebilirsiniz.

Ayrıcsa sizlere resimleriniz için farklı formatlar sunarak blog boyutunuzu düşürür. Buna bağlı olarakta “service unavaliable 503” hatasını alma durumunuz azalır.”
Firebug sizlere hatalarınızı gösterir, nasıl çözeceğinizi söylemez. İşte orada forumlar meydana çıkıyor. Yapmanız gereken gösterilen yollara uyarak forumlarda anlamadığınız, çözmek istediğiniz sorunlarınızı yazarak öğrenebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

5 Comments

 1. Bu hata sunucu güvenlik modüllerinden kaynaklanmaktadır aşağıdakileri yaparsanız sorun ortadan kalkacaktır.

  Ftp adresinizdeki public_html klasörünün içinde bulunan .htaccess dosyasının içine alttaki kodu ekleyiniz (eğer .htaccess yok ise oluşturunuz)

  SecFilterEngine Off
  SecFilterScanPOST Off

 2. Bu hatayı süreki olmasada ara sıra alıyordum bir müddet sonra kendiliğinden geçiyordu. Sonunda host aldığım firmayı aradım bana bakımda olduğunu sunucularının bu yüzden böyle bir hata ile karşılaşabileceğimi bu olağan bir durum olduğunu söyledi. Bana pek inandırıcı gelmedi yaklaşık 4 ay önce farklı bir yerden host aldım ve oraya taşınmasını sağladım o zamandan bu yana bu hata ile karşılaşmadım.Belki faydası olur.

More From: Blogger

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı