Daha iyi bir sunum > Daha kaliteli bloglar


blogger, wordpress, blog

   İnsanları etkilemek istiyorsanız öncelikle ilk yapmanız gereken diksiyon olarak düzgün konuşabilmenizdir. Konuşurken dinleyicilerinizin gözlerinin içine bakmanız onlarla bir iletişim kurmanızı sağlar. Bu durumda en önemli kısım başarılı olarak geçilmiş olur. Dinleyicinin sunuma dahil olması. 

   Karşınızdakini etkilemek istiyorsanız derken illa bir sunum yapmak zorunda falan değilsiniz. Örneğin görsel olmayan bir platform’da sadece yazı olarak karşı taraf ile iletişim kuruyorsanız, noktalamalar, dil bilgisi kuralları ve cümleyi doğru kullanabilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımın ikinci kısmında sizlere bizimle daha çok ilgili olan yazınsal iletişim ile ilgili yazacağım. ” Yazınsal iletişim” kelime anlamı olarak yazı ile karşı taraf ile iletişim kurmak anlamına gelir ki bunu iyi kullanabilmek bir web master için bulunmaz bir nimettir. Bu yüzden hem okurlarınızla hem de diğer site sahipleri ile nasıl bir yol izleyerek daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

İnsanları alttan almayı öğrenin.


Çok kolay değildir insanları alttan alabilmek. Ama hiç bir zaman unutmayın siz insanları alttan alırsanız daha başarılı olabilirsiniz.


Kalitenizden Ödün Vermeyin !


İnsanları alttan alın derken sizin site hedefleriniz arasında bulunmayan bir istekte bulunan web master ve okurlara kendinizden, sitenizin hedeflerinden ödün vermeyin.

Sitenize “Canlı Destek” Kurun !


Canlı destek derken hotmail servisi gibi bir servis ile blogunuzda’ki bir kısmı msn adresinize bağlayarak okurlarınızla daha yakın bir iletişim kurabileceksiniz.

Yakın Bloglar’a Yorum Yazın !


Arkadaşlarınızın, konuştuğunuz web master’larının bloglarını gün aşırı ziyaret edin ve yorum bırakın. Yorum bırakırken “iyi olmuş”,”güzel olmuş.” gibi kısa anlamsız kelime grupları ve öbekleri yerine konu ile ilgili özet niteliği taşıyan bir yorum yazın. Sakın unutmayın ki o yorum sizi, dolayısı ile sahip olduğunuz blogunuzu temsil edecektir.

Çok Önemli Ayrıntıları Göz Ardı Etmeyin !

Göz ardı etmeyin derken önemli ayrıntıları unutmayın demek istiyorum. Şöyle ki örneğin :  Bir yazı yazarken veya makale yazarken makalenizi tekrar tekrar kontrol etmeniz sizin için önemli olacaktır. Yorum yazarken de aynı şekilde dikkat edin. Kullandığınız kelimeler, yorumlar çok önemli.

Sitenizi renklendirirken “KONTRAST” renkleri kullanın.


 Bizim mimarlıkta en önemli şeylerden birisi kullandığımız renklerin birbiri ile iletişim içerisinde olmasıdır. Örneğin : Turuncu-Mavi, Kırmızı-Yeşil renkleri birbirleri ile kontrast renklerdir. Unutmayın zıt kutuplar birbirlerini çekerler 🙂

contrast renkler
Contrast Renkler Ve Tablosu

Sitenize Hakkında Kısmı Ekleyin.


Sitenize hakkında kısmı ekleyin ama özel bir bölüm olsun. Üzerinde çalışın. Alexa değerleriniz, page rank değerleriniz, kuruluş tarihi, yazar adları, hedefiniz, kalite politikanız gibi konulara önem verin.
Örneğin sitemizin hakkında bölümüne göz atmanı yararınıza olacaktır.
Her şeyi bilemezsiniz, danışın !

Bu konu en önemli konulardan bir tanesidir. Her şeyi bilemezsiniz o yüzden insanlara soru sormak en büyük erdemdir. İnsanlara soru sorarak kendinizi ve karşınızdakini geliştirin.


Yakın Sitelerin Sahipleri İle Daha Yakın İletişim Kurun !

Msn ve ya başka bir anlık ileti programı kullanmak yararınıza olacaktır. İnternet dünyasında en önemli sunumlardan biri de anında sunum’dur. Seo‘ya dikkat edin.


Not: Bu yazıyı okuyan değerli arkadaşlarımız yazı sonuna yorum bırakırsa sitemiz için çok önemi olan okurla bir arada yazı hedefimize yardım etmiş olursunuz. Unutmayın yazılara yaptığınız değerli yorumlarınızla hem yazı gelişir hem de birbirimizden daha çok bilgi öğrenebilirsiniz.


Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

6 Comments

  1. İnsanların istifade edebileceği başucu yazılarından birisi.

    4 yıla yakındır blog yazıyorum. Ben her zaman sadelikten yana oldum. Abartılı renk grupları ilgimi çekmedi. Siyah ve beyaz ideal -bana göre-.

    Şuan hitabet gücümü geliştirme çabasındayım. Hem mesleki hayatımda (öğretmenlik) hemde cemiyet hayatımda hitabet çok önemli. Bunun için haddinden fazla kitap okuyorum. Selametle…

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Genel

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı