Korku kitaplarının en büyük dahisi Stephen King.. Kendisi gerçekten de mükemmel kitapları ile korkuyu okuyarak anlayacaksınız şayet kitabında da öyle diyor kendisi.. Ben kitabını okumuştum Stephen King'in. Kitabın adı "O"..

stephen king kimdir,stephen king kitapları,stephen kingYıllar önce çocukluk kâbuslarına giren ‘O’ tüm kötülükleriyle geri dönmüştü. ‘O’ nu yok etmeleri için korkularını yenmeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekiyordu.
Ama bu hiç de kolay değildi çünkü ‘O‘ şeytanın kendisiydi. 

İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır(1967). Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır. Ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi. King’in en son romanı 2009 Kasımında yayımlanan Under the Dome (Kubbenin Altında) olup, New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. 2010’un Ocak ayında, King yazılmış halde olan ve basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunduğunu açıkladı.

Buyrun bakalım ekşi neler demiş bu konu ile ilgili;

üçüncü sınıf edebiyatçı der ezerler, parayla adam tutmuş başkaları yazıyormuş der harcarlar, nesini okiyim der geçerler, kara kule serisinin gelmiş geçmiş en iyi fantastik-western olduğunu göz ardı ederler. hata yaparlar.

"ne okuyorsun?" sorusuna
"vaktim olmuyo okuyamıyom/ ben olmuşum kitap" diyenlerden daha iyi bir opsiyon sunduğu kesin olan bir yazardır.

storm of the century ve de the girl that loved tom gordon adli eserlerini siddetle tavsiye edecegim, cocuklugumdan beri elimden kitaplari dusmeyen yazar. ruyamda bile gorurum bazen imzalatirim kitaplari. bag of bones da bonustur guzeldir. klasiklerine hic deginmiyorum, her biri ayri bir degerdir.


O belki de kalemle dünyaya gelmişti…İlk hikayesi olan “Katil”i ne zaman yazdığı bilinmez.
Ülkemizde çoğu kişi onu hâlâ “klâsik korku yazarı” olarak bilir,tanır.Halbuki yurtdışında western,hikâye,macera,gerilim yazarı olarak bilinir.
Yurdumuzda Kara Kule Serisi King’in rağbet görmüş kitabıdır.Amerika’da da bu durum böyledir,İngiltere’de de…Ancak King’in her zaman için en çok satan romanı;(kendisinin de en çok sevdiği romanıdır aynı zamanda)”O”-İt- adlı romanıdır.Türkiye’de-ve bütün dünyada- geniş bir hayran kitlesi vardır.
Bunun nedeni nedir?Kitapçılar zorla Stephen King satmıyorlar ya?Aksine King hayranları baskı yapıyorlar satılsın diye ama nafile!Yurtdışında olduğu kadar geniş bir hayran kitlesi yok…Peki ya neden King okuyor gençler?Öncelikle şunu belirteyim;Stephen King,ilk başta bilindiği-tanıtıldığı gibi,bir korku yazarı değildir.Gerilim türünde yazar ve bunu da başarır.
İnsanın onu okurken tasvir ettiği yeri gözünde canlandıramaması için ortada hiçbir sebep yok.
Aynı şekilde,onun kitaplarında hiçbir zaman netlik yoktur!Hani derler ya;”Hamile kadın ya erkek,ya kız doğurur.”diye,işte King’in romanlarında hamile kadın başka,bilinmeyen bir mahluk?,dünyaya getirebilir.Zira öyle oluyor ve Kara Kule Serisinde bunu apaçık görüyoruz.
“Korku” denilince akla kitaptan çok sinema geliyor değil mi?King bu kulvarda da başarıyla ilerliyor.Ülkemizde de gösterime giren;
-Gizli Pencere
-Apt Pupil
-“O”
-Cinnet
-Mahşer
ve daha bir sürü film onun kaleminden çıkmıştır.

stephenSosyofikir olarak internetteki araştırma sonucunda Stephen King ile ilgili anlatılır bakalım neymiş;
Richard Bachman ismi altında yayınlanan kitapları okuyan bir Stephen King hayranı (kitapçı ya da gazeteci olabilir emin değilim) bu kitapların yazarının ya Stephen King'in kendisi ya da onu birebir taklit eden bir başkası olduğu kanısına varmıştır, araştırmalar yapar ama bu 'hayalet' yazar hakkında hiçbir şey bulamaz, sonunda Stephen King'in yayıncısına ulaşır; bir süre konuşurlar ve yayıncı adamın telefonunu alır, seni daha sonra arayacağız diyerek.. o akşam telefon çalar ve adam telefonu açtığında bir ses 'What do you want?' (Ne istiyorsun?) der sinirli bir sesle; telefondaki adam Stephen kKing'in ta kendisidir ve adamın ona bir tür şantaj yapmak istediğini düşünmektedir, sonunda adamın gerçekten iyi bir okuyucu olduğuna ve sadece bütün bunların nedeni dışında hiçbir şeyle ilgilenmediğini görünce ona bir röportaj vermek istediğini söyler; röportaj 12 saat sürer ve sonuçta Richard Bachman'ın Stephen King olduğu ortaya çıkar, bunu yapmasının nedeni ise hem yeni bir tarz denemek (Richard Bachman'ın daha karamsar sonlar yazdığını iddia etmektedir King) ve başarısının sadece şans eseri olup olmadığını görmek istemektedir; sonuçta Richard Bachmanın kim olduğu açıklanır ve ve Richard Bachman 'öldürülür'...Bunun hikâyesi de vardır.Yalnız King hikâyenin içine o geniş hayal gücünden de bir parça katmıştır(Hayatı Emen Karanlık).Kaynak

Paylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

3 yorum var.

  1. Gerçekten de o adam bu konuda resmen bir dahi.Bir çok kitabını okudum.Sadist,Hayvan Mezarlığı,"O",Karanlık Çökünce,Yeşil Yol,Çılgınlığın ötesi ve Christine.Bunlar harika kitaplar.Yazar da soyadı gibi Kral.Üstelik bu adamın kitapları hep Hollywooda besin oluyor,olacakta.

    YanıtlaSil
  2. Neden Türkiyede böyle yetişmiş yazarlar yok veya yetişmiyor.Neden Amerikalılar bu denli bir yazı Kültürü oluştururken,biz çok uzaklardayız.Neden? Neden? ve Neden? Bu sorunun yanıtını arıyorum ve bulamıyorum maalesef....

    YanıtlaSil
  3. Neden Türkiyede böyle yetişmiş yazarlar yok veya yetişmiyor.Neden Amerikalılar bu denli bir yazı Kültürü oluştururken,biz çok uzaklardayız.Neden? Neden? ve Neden? Bu sorunun yanıtını arıyorum ve bulamıyorum maalesef....

    YanıtlaSil

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.