Google bugün yeni bir doodle ile karşımızda yeni doodle'ı Akira Yoshiva ve sanatı hakkında bir doodle hazırlamış ve origami sanatından ögelerinde yer aldığı bu doodle gerçekten google'ın çok önem verdiğini gösteriyor önemli günlere..


  Bu arada Origami nedir ?
Origami Nedir?Kağıdı yalnızca katlayarak kesme, yapıştırma vb. gibi işlemlerden hiçbirine başvurmadan figürler oluşturma sanatına “origami” denir. Biraz daha inceleyelim.
Origami, en çok Japonya’da gelişmiştir. Bu ülkede hem yüzlerce geleneksel katlama biçimi, hem de bu konuda kapsamlı bir kaynak birikimi oluşmuştur. Armağan verilirken üstüne iliştirilen kağıttan katlanmış süsler noşidenir. Bunlardan başka Origami ile kuş, hayvan, böcek, çiçek ve insan figürü gibi daha pek çok nesne oluşturulabilir. Bazen hayvanların hoş hareketler yapabilecek gibi biçimlendirildiği de olur. Bunlar arasında en çok bilinen kuyruğu çekildiğinde kanatlarını çırpan tavus kuşu ile arkasına hafifçe vurulduğunda zıplayan kurbağadır. Tokyolu Yoşizva Akira, Modern Origami sanatının en başarılı ustalarından biri olarak kabul edilir. Akira’nın Origami üzerine çeşitli kitapları vardır. Peki Yoshizawa kimdir ?

Akira Yoshizawa 1937 yılında kendini tamamen origami sanatına vererek fabrikadaki işini bıraktı. Akira Yoshizawa buradan ayrıldıktan sonra yaklaşık olarak 20 yıl boyunca kapı-kapı  dolaşarak (tsukudani) ( Tsukudani: genellikle yosun yapılmış bir Japon korunmuş çeşni) Akira Yoshizawa bu şekilde hayatını sürdürmeye çalıştı.. Akira Yoshizawa'nın origami çalışmaları Isao Honda tarafından, 1944 yılında "Origami Shuko" adı altında kitaplaştırıldı. Akira Yoshizawa'nın 1954 yılında ilk yayınlanan monografisi, Atarashi Origami Geijutsu (Yeni Origami Sanatı) oldu.  Akira Yoshizawa 43 yaşındayken 1954 yılında Tokyo Uluslararası Origami Merkezi kurucu tarafından yakından takip edildi.Akira Yoshizawa VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN
Akira Yoshizawa İlk yurtdışı sergisini Stedelijk Müzesi, Felix Tikotin, Alman-Yahudi asıllı Hollandalı bir mimar ve sanat koleksiyoncusu tarafından 1955 yılında düzenlendi. Akira Yoshizawa dünyadaki diğer sergiler için kendi origami modellerinden birçoçoğunu ödünç verdi. Onun origami figürleri satmak değil, insanlara hediye olarak onları ele verdi.
1956 yılında tekrar evlendi. Yeni karısı Kiyo [1] menajeri olarak görev yapmıştır ve onunla birlikte origami öğretti. Onun dünya çapında ünlü oldu bu sefer oldu. (Akira Yoshizawa Origami)
Yoshizawa ıslak katlama dahil olmak üzere birçok tekniğe öncülük etmiştir. (Akira Yoshizawa Origami) Bu teknikte kağıt klasörü çok daha yuvarlak ve heykel görünüm oluşturmak için katlama önce nemlendirilmiş. (Akira Yoshizawa Origami) Bu halk sanatı bir şiirin gariplik aksine origami, bir sanat formu haline gelmesine izin türlü paradigma kayması olarak birçok kişi tarafından kabul edildi.
 


KaynakPaylaşın:

Lütfen Yorum Yapınız:

0 yorum var. Sizde Yorumunuzu Ekleyin

Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
Yorumlarınız bizim için değerlidir.