Archive Pages Design$type=blogging

Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm

    Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım ve sizlere sadece burada bulacağınız özgün kendi  yazı...

    Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım ve sizlere sadece burada bulacağınız özgün kendi  yazımı sunuyorum. Obsesif kompulsif bozukluk kişinin zihninde istmediği şeyleri düşünmesi ve buna uygun  olarak ta çeşitli hareketler yaparak bu durumun, kafasından atamadığı kötü düşüncesinin sona ermesini ister. İşte bunu iki ana başlıkta ele alabiliriz. Obsesif kompulsif beyindeki serotonin'in çok çalışması veya gereğinden az çalışmasıdır.
  • Obsesyon     : Bu beyine gelen kötü düşünce veya uzaklaşamadığınız sizi rahatsız eden imgeler vb.
  • Kompulsiyon: Kompulsiyon ise bu düşüncelere karşı gösterilen direnç karşısında kişinin bu düşünceyi kafasından atmak için uyguladığı bir takım hareketlerdir.

  Bu filmi izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Obsesif kompulsif bozukluğun çeşitleri eminim bildiğiniz gibi çok fazladır. Bunlardan en çok bilinenleri kontrol takıntıları, düşünce takıntıları, cinsel takıntılar, temizlik takıntısı vb. Bu takıntılar başlarda saplantı şeklinde meydana gelir. Buraya kadar tamam. Ama eğer bu takıntı tedavi edilmezse o zaman obsesif kompulsif bozukluğa doğru giden tehlikeli bir yoldasınız demektir. 
  Herkesin takıntısı vardır. Bunların ilerlemesi gelecekte obsesif kompulsif bozukluğu getirir. 
   Obsesif kompulsif bozukluk beyninizi adeta mahveden, düşünce gücünüzü aşırı derecede kullandığınız bir hastalık bakalım öncelikle neden bu hastalık ortaya çıkıyor..


Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni nedir?


Özellikle son on yılda ortaya çıkan bilimsel veriler, hastalığın kökeninin beynin bazı bölgeleri arasındaki bozulmuş iletiden kaynaklandığını göstermiştir. Beynimizin ön bölgesinde yer alan orbitofrontal korteks denilen bir bölge ile beyinciğin üzerinde yer alan bir bölge olan kaudat çekirdek arasında artmış bir iletimden bahsedilebilir. Bu aktivite artışı nedeniyel herkeste var olan takıntılar devamlı zihne gelir ve bastırılabilmesi mümkün olmaz. Hastalığın nedeni biyolojik olmakla birlikte herkeste ne tür takıntıların ortaya çıkacağını belirleyen şey her bireyin kişilik özellikleridir. Hasta olmadan önce de titiz olan bir kişide olasılıkla temizlik ve aşırı el yıkama şeklinde ortaya çıkan hastalık, günlük hayatında güvensiz ve evhamlı olan bir başkasında şüohecilik ve kontrol etme şeklinde görülebilir. Mükemmeliyetçi bir kişide de simetri obsesyonu ortaya çıkabilir.


    Şimdi nedenleri zaten birçok sitede yazıyor. Bildiğimiz gibi bir çok site birbirinden kopyaladığı bilgiler sayesinde obsesif kompulsif bozukluğu tanımlıyorlar. Biz sosyofikir olarak daha farklı bir anlatım yönü geliştirerek bu hastalığı sizlere farklı anlatacağız. 


Öncelikle günlük tam 1 saat ve ya daha fazla düşüncelerle boğuşuyorsanız obsesifsiniz demektir.
Şimdi sizlere bazı forum sitelerinden seçtiğim kişilerin sorunlarını anlatan bir dizi forum yazısı alıntılayacağım buyrun kendiniz bakın..
Sorumvar adlı bir üye bakın neler yazmış


Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde "Obsesyon Çeşitleri ve Tedavi Süreci" başlıklı bir yazı okumuştum. Burada Obsesyon'un çeşitlerinden bahsedilmiş. Okumak isterseniz, ilgili yazının linkini sizi de vereyim:http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=6052

İçinde bulunduğumuz forumu uzun zamandır ara sırada olsa takip etmekteyip. Fakat kayıtlı bir üyesi değildim. Yine ilgili bölümde bir çok arkadaşımızın şikayetlerini çözüm yöntemlerini okudum.. Genel anlamda, şikayetlerimin ortak olduğu görebiliyorum. Fakat benim sorunum biraz daha değişik. Ve be hiç kimseden de benim sorunuma benzer bir şikayet görmedim..

Benim sorunum tam olarak, yukarıda vermiş olduğum "obsesyon çeşitleri ve tedavi süreci" adlı yazıda belirtilen "Büyüsel takıntı" olarak belirtilen sorun..

Bilmiyorum ama belkide en acılarından biridir bu, bu takıntıları yaparken, aklınıza sevdiklerinizin gelmesi bu takıntının vazgeçilmez olmasını sağlıyor belkide.. Ben eğer istersem başarı bileceğimi düşünüyorum fakat bir türlü bırakamıyorum.. sürekli etrafımda var olan sevdiklerimle ilgili çeşitli varsayımlar kuruyorum: Linkini verdiğim makalede bu takıntı çeşiti şöyle açıklanmış:

"Büyüsel takıntı
Kapıyı açarken aklına babasının öleceği gelen, o nedenle babasının ölebileceğini düşünen, bu yüzden kapıdan bir daha girmek isteyip bu hareketi sürekli tekrarlayan bir kişi, büyüsel takıntılıdır. Ya da kişi elektrik düğmesine basarken aklına çocuğunun kaza geçireceği gelince düğmeyi açıp kapama ile saatlerini geçirebilir. Takıntılı kişilerin hayatı tekrarlarla geçer. "

Siz artık düşünün, verilen örnekleri çoğaltın, ve benim aklıma bin türlüsü geliyor..

bu benzer takıntı çeşitine sahip olanlarımız var mı, bunlardan nasıl kurtulabiliriz, şimdiden teşekkür ederim.

Yine ingilizcesi iyi olanlar için Obsessive Compulsive Disorder Türkçesi ile Obsesif Kompulsif Bozukluk hastası ile bir röportaj dinleyin bakın nedir obsesif kompulsif ..Bunları daha çok sıralayabiliriz ama en önemlisi bildiğimiz gibi bundan nasıl kurtulabileceğimizi diğer yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım  takip etmeye devam edin arkadaşlar.

Yapılan çalışmalarda insan beyninde mutluluk kimyasallarından biri olan serotonin maddesinin seviyesinin ve etkinliğinin azalması sonrasında obsesif kompülsif bozukluğun gelişebildiği tespit edilmiştir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir, ancak şu an bu verilerden hareketle serotonin maddesinin etkinliğini artıran ilaçlar tedavide kullanılmaktadır.
İyi ve doğru bir ilaç tedavisiyle hastaların yaklaşık % 60ı tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken husus tedavi etkinliğinin geç başlaması hususudur. Etkinin başlaması ve olgunlaşması için 2-3 aylık bir süre gerekmektedir. O yüzden bu sürenin göz önünde bulunulması ve sabırla tedaviye devam edilmesi çok önemlidir.
İlaç tedavisi tek başına yeterli olmazsa ilaveten elektroşok ve Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) tedavisi de devreye sokulmalıdır. Son yıllarda transkraniyal manyetik uyarım denen bir tedavi yöntemi saplantı hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiyede ilk ve tek manyetik uyarım cihazını bünyesinde bulunduran Memory Centerda uygulanan hastalarda ümit edici sonuçlar alınmaktadır.
Son yıllarda yapılan uygulamalara göre ilaç-elektroşok-manyetik uyarım tedavisine bilişsel ve davranışçı terapi yöntemleri ilave edildiğinde tedavi şansı % 70-80e çıkmaktadır. Davranışçı tedavilerde de üzerine gitme, dikkati başka yöne çekme, stresle mücadeleyi öğrenme ve "bio-feedback" gibi yöntemler uygulanmaktadır.
Bilinmesi gereken en önemli konu bu durumun üzerine gidildiği taktirde tedavisinin yapılması mümkündür. Kişinin sebat etmesi büyük önem arz etmektedir.
Kaynak: DonusumSokagi
Gelelim Obsesif kompulsif sizlere ne gibi zararlar sağlar..
  1. Yaşam kaliteniz düşer.
  2. İnsanlarla iletişiminizde eksiklikler yaşarsınız.
  3. Bir derse veya yaptığınız işe odaklanamazsınız.
Düşünceleriniz sizi içine kapanık biri yapar.
Şimdi yukarıdaki videoda sizlere gerçek bir obsesif kompulsif bozukluğu yaşayan bir kişinin bir gününü gösteren bir video görseli sunuyorum. Umarım çok yararlı bir video olur..
Bunlardan sonra artık obsesif kompulsif bozuklukla ilgili daha çok şey bildiğinizi biliyorum. Bu hastalıktan kurtulmak kafada biter. Çünkü gerçekten isteyen insan obsesif kompulsif bozukluktan kurtulabilir. Bir yerde okumuştum düşünceleri yönetmeye çalıştıkça insan daha fazla düşünüyor o düşünceyi.


   Burada psikolojik bir rahatsızlık olan obsesif kompulsif bozukluğa sahip olup olmadığınızı gösteren bir test var buyrun..Araştırmalarımın sonuncunda Psikolog Fred  Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesini buldum ve ordan  bir kaç kısmı özetledim buyrun..

1. OKB kroniktir: Astım ve diyabet gibi kontrol altına alınabilir, iyileştirilebilir ama şu anda tam tedavisi yoktur. Hayatınızı etkilemese bile arka planda kalarak potansiyel varlığını daima sürdürecektir. Bilişsel-davranışçı terapi ve ilaç tedavisi sürdürülmezse belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.
2. OKB’nin iki temel özelliği şüphe ve suçluluktur: 19.yy’da OKB, şüphe hastalığı olarak bilinirdi. OKB, çeken kişinin en basit gerçeklerden bile şüphe duymasına yol açar. Hastanın yüzlerce defa kontrol etmesini, kendisiyle veya başkalarıyla ilgili bitmeyen sorular sormasını sağlayan temel kavram şüphedir. Tedavide ilerlemenin sağlanması hastanın bu şüpheyi çözmeye çalışmanın boşuna olduğu gerçeğini kabul etmesiyle başlar. Rahatsızlığın diğer kötü tarafı suçluluk duygusudur.
3. Kompalsiyonlara(zorlantılara)karşı konulabilir ancak obsesyonlar(takıntılı düşünceler) kafadan çıkarılamayabilir. Obsesyonlarla baş etmek için yapılması gereken şudur: Daha az düşünmek istiyorsan, daha fazla düşün. İyileşmek için kaçış olmadığını kabul önemlidir. Korkularla yüzleşilmelidir.
4. Bilişsel-davranışçı terapi OKB’nin en iyi tedavi şekillerindendir: En etkili tedavi şekli maruz bırakma ve tepkiyi önleme tedavisidir. Bu tedavide hasta korkulan durum ile karşı karşıya bırakılır.
5. İlaç tedavisi yardımcı tedavidir. Tek başına tamamen tedavi edici değildir. İlaç tedavisi bilişsel-davranışçı terapi ile en iyi sonucu verir.
6. Endişenizi idare etmek veya iyileşmek için başkalarının yardımına bel bağlamamalısınız.
7. Herhangi bir iyi tedavinin amacı kendi kendinizin terapisti olduğunuzu öğretmektir. İyi bir Bilişsel-Davranışçı tedavi size hastalığınızı etkili şekilde yönetebilecek gerekli araçları vermeyi hedeflemelidir. Terapi ilerledikçe tedaviyi yönetme sorumluluğu yavaş yavaş terapistinizden size geçmelidir.
8. OKB ile nasıl baş edeceğinize karar vermede sadece kendi sezginize bel bağlayamazsınız.
9. İyileşme zaman alır.
10. Kötüleşme karşı konması gereken potansiyel bir risktir. İyileşmek yapılan işin yarısıdır. Diğer yarısı konumu korumaktır. Son olarak dengeli bir hayat yaşamak, yeteri kadar uyumak, dengeli beslenmek, spor yapmak ve sosyal ilişkiler kurmak terapi sonrası yaşam için hayati öneme sahiptir. 

NOT: Psikolog Fred Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesinden kısaltılarak alınmıştır.

Son olarak sizlere bir dizi Obsesif Kompulsiyon ile ilgili animasyon sunacağım umarım yararlı olur..

Daha araştırmalarım sürüyor sizlere tam bir bilgi dökümanı sunacağım ve bunları videolarla destekleyerek sizlerin obsesif kompulsif bozukluk psikolojik rahatsızlığını anlamanızı kolaylaştıracağım. Ve bu psikolojik sorundan nasıl kurtulacağınızı da anlatacağım.
Bakın obsesif kompulsif ile ilgili bir dizi  kuruluş var bunlardan bir tanesi umarım yararlı olur bu hastalık öğrenilerek çözülebilecek bir hastalıktır lütfen unutmayalım..

                            


        Kaynakça

http://www.yazarkafe.com/icerik/393326/obsesif-kompulsif-nedir-nasil-kurtulunur.htm

YORUMLAR

BLOGGER: 108
Loading...
Ad

:0.facebook 0.facebook kapandı 0.facebook kapatıldı 0.facebook nasıl açılır 0.facebook neden kapatıldı 0.facebook ücretlendi 1 column 1 kolonlu 14 Şubat 18 Mart 18 mart çanakkale şehitleri 18 mart Çanakkale şehitlerini anma 2 Columns 2 Kolonlu 2 Kolonlu Blogger 2011 Wordpress eklentileri 2012 osym ygs 2012 wordpress plugins 2012 YGS taban puanları 2012 Yılı wordpress eklentileri 2013 blogger themes 2015 wordpress temaları 21 Aralık 23 Nisan 2b araziler 2b nedir 2b yasası 2b yasası nedir ? 2d 2D Boyutlu resimler 3 Kolonlu 3d 3D son yazılarınıza küp tasarlayın 4 Kolonlu 404 404 error 5NK1 8 Mart malezya havayolları ABD Abd Başkanlık Seçimleri Acun Acun Akp Acun hangi parti add blogger thumbnail Add google +1 add google +1 button add simple seacrh box to blogger add your blogger jquery plugins Adhood Adobe Photoshop Adsense Adsense destek Adsense ile para kazanmak Adsense kabul edilmek Adsense kodu Adsense reklam eklemek Adsense Soru Merkezi Adsense support Afrika Ağlamak Ağlarsa ölecek Ahmet Orhan Ahşap Airports Akira Yoshizawa akorlar AKP Aktüel Alexa alexa benners alexa değeri alexa rankı alexa rankı düşürmek Almanya Amc tv programme Amerika Android android applications android eklentileri android plugins android telefonları android uygulamaları android uygulaması android widgets Angry Birds Angry Birds indir Angry Birds oyunu Angry Birds Star Wars animasyonlu son yazılar eklentisi Anlamlı Sözler Antakya Antakya medeniyetler kenti Aol Search Apple Arama motorları Arda Turan Astral Astral Seyahat Aşk Aşka Gel Ata Demirer Ata Demirer Eleştiri Ata Demirer Tek Kişilik Gösterisi author information widgets Autocad Autocad fatal error Autocad Komutları Avrupa Ayhan Işık Ayhan Işık.Medya Backlink bal Bal reklamı Bana öyle bakma banner generator banner hazırlama siteleri Banner siteleri Barış Manço Barış Manço 40.yıl Barış Manço yazısı Basketbol Başarılar Bayram bedava logo bedava logo yapmak Berlin Kaplanı Best blog service best blogger themes Best Wordpress Plugins Besteci Beyaz show bal reklamı bilgi Bilgisayar Bilim Bilimsel Bilinmeyen Varlıklar Bim Bim'e ortak oldu bimilyonneden Blog konuları Blog nasıl yazılır Blog nedir Blog Nedir ? Blog Servisleri Blog yazarlığı blog yazılarını sosyal paylaşım sitelerine gönderme Blog yazmak Blog yazmak için ipuçları Bloga konu bulmak Bloga yazı yazmak Blogcu blogcuların yapması gerekenler Blogculuk blogfer yazıları otomatik faceboka gönder Blogger Blogger shopping themes blogger 404 sayfası oluşturmak blogger 503 hatası Blogger abonelik eklentisi Blogger açılır yan menü Blogger Ajax Menüsü Blogger alışveriş temaları blogger animasyonlu link kodu blogger animasyonlu yazılar blogger animated effects to label list Blogger apture toolbar blogger apture toolbar ekle Blogger Arama kutuları blogger arama kutusu ekle Blogger arka planda müzik çalsın Blogger ayarları Blogger beğen eklentisi Blogger beni takip et eklentisi blogger biliglendirme çubuğu Blogger BreadCrump Plugin Blogger BreadCrump Yapımı Blogger code box Blogger Converter Blogger destek blogger devamını oku eklentisi Blogger e-posta kaydol eklentisi Blogger eklentiler Blogger eklentileri Blogger Eklentilerii Blogger Eklentisi Blogger eski blogger etiket eklemek blogger etikete tanımlama ekle blogger face sayfanız ekleyin Blogger Facebook blogger facebook beğen kutusu blogger facebook beğen kutusu ekleyin Blogger Facebook eklentisi Blogger Fremium Themes Blogger gadgets blogger google +1 blogger google +1 eklentisi Blogger html kodları Blogger html kodu sorunu blogger ifade eklentisi Blogger İpuçları Blogger kapatılabilir bilgilendirme çubuğu Blogger kaydol eklentisi Blogger kayıt şablonu Blogger kayıt şablonu ekleyin Blogger kod kutusu yapımı Blogger lightbox kaldırma Blogger Lightbox kapatma Blogger mail gönder eklentisi Blogger mail kaydol eklentisi Blogger Mangos teması blogger mashable eklentisi Blogger Mashable temsı blogger menu eklentisi blogger mesaj kutusu kodu Blogger mobile blogger mobile telefonlar blogger müzik çalsın blogger müzik eklentisi Blogger nedir ? Blogger otomatik slider blogger oy ver eklentisi Blogger plugins blogger post widgetleri blogger post widgets blogger reklam alanı html kodu Blogger reklam eklemek blogger reklam gadgeti Blogger resim boyurlandırmai blogger resim ayarları blogger resim ekle blogger sabit yan menü eklemek blogger search box add blogger seo blogger service error blogger service error sorunu Blogger settings Blogger site hartisası blogger slider eklentisi Blogger slider yapımı Blogger slideshow blogger smiley blogger smiley eklentisi blogger son tweetleriniz Blogger son yazılar eklentisi Blogger sosyal eklentileri Blogger Tasarımı Blogger Tema Sorunu Blogger Temaları Blogger teması Blogger themed download Blogger Themes Blogger thumbnail eklemek blogger toolbar ekle blogger tweet eklentisi blogger twitter eklentisi Blogger Widget Blogger widgetlerine scroll bar eklemek Blogger widgets Blogger xml Blogger xml dosya hatası Blogger Xml Hatası blogger yazar biilgi eklentisi ekle Blogger Yazı Boyutu Blogger Yazı boyutu ayarlama blogger yazı sayısını gösteren eklenti blogger yazılarına benzer konular eklentisi Blogger yazılarına şablon eklemek Blogger yazılarınıza oy ver eklentisi Blogger yılbaşı eklentileri blogger yorum eklentisi Blogger yukarı çık butonu ekle Blogger ziyaetçi kazanın blogger ziyaretçi bloggera description kodu ekleme Bloggera resim ekleme Bloggera slide show eklemek Bloglama Blogspot Blogspot temaları blogumda kaç yazı var gösteren eklenti blogunuza apture toolbar ekleyin blogunuza banner hazırlayın Blogunuza Facebook'ta Beğen Kutusu blogunuza twitter kayan son tweet ekleyin Blogunuza uyarı yazı stili blogunuzn reklamını yapın BM Bobiler Bobiler.org Bogger navbar reklam eklemek Botswana Böbiler Böcek BreadCrump Eklentisi btemplates Bumerang Bumerang yarışma Bumerangtan para kazanmak Buton eklentileri Buz devri Buz Devri 4 Buzul çağı Buzullar Can Bonomo Eurovision'da Can bonomo Türkiye cehalet Cem Yılmaz check alexa rank Chip CHP Chris Paul Chrome GT Blogger teması Chrome gt blogger themes Cinler Clean clean up Clint Massell Coca cola Coca cola reklaı Conventy Blogger teması Conventy blogger themes Csariaslan Cuttefish teması Cuttefish Türkçe tema Çanakkale çanakkale şehitler çeviri Çin çivi sanatı çivilerle yapılan sanat Çizgi Dizi Çizim teknikleri Çok komik Çözülemeyen Sırlar Damien Rice Deathball Defile bulma oyunu Değerlendirmeler Demirören Demirören istifa etti demo Deneme Yazıları Makale Deney Deniz Depresyon Dergi Desen Desmond Dil okulu Din Dizayn Dizi Dizi Tanıtımları Diziler DMCA dmca dizine kayıt dmca dizinine kayıt dmca nedir DMCA nedir ? dmca ve google dmca ve google adsense DMOZ Dns Doğa Dua Dubai dusunselforum Duygu adası Duyular Duyurular Dünya Dünyaa Dünyadan Dünyanın en ilginç yerleri dünyanın en soğuk yeri Dünyanın en tehlikeli ülkeleri Düşen bir yaprak Düşünceler Düşünmek E-dergi E-style blogger temaları E-style blogger theme Earth Songs Easy Form Builder Edebiyat Eğlence Ekoloji Elegant Elif Şafak emlak piyasası En Çok satan cep telefonu En çok spam veren ülkeler En çok Yorum eklentisi En etkili sunum teknikleri En iyi blogger temaları en iyi cep telefonu en iyi pingleme siteleri En iyi siteler En tehlikeli ülkeler Enteresan erken rezervasyon error 404 error 503 Eski blogger Etiket eklentileri Etiketleri yan yana sıralamak etkili sunumar Euro 2013 Eurovision Eurovision Song Contest Eurovision yarışması türkiye Evrensel Müzik Facebook Facebook Beğen kutusu ekleyin facebook browser Facebook eklentileri Facebook eklentisi ekle facebook fan sayfanızı bloggerda gösterin Facebook Hesabı açma Facebook hesabı kilitlendi facebook sayfası bloggerda html facebook timeline kapatmak facebook uygulaması Facebook zaman tüneli Facebook zaman tüneli resimleri Facebook zaman tünelini kapatmak Falkner press blogger teması Falkner press blogger themes Fantastik Farklı tasarımlar Felsefe Felsefik Yazılarım Fenerbahçe Fil Film Film Eleştirilerim Film Tanıtımları Filmler Filografi Filografi nasıl yapılır Filografi öğren Filografi Resimleri filografi yap filografi yapımı Final Sense blogger theme Finans follow email widget footer columns and slideshow Footer Kolonu Forex Form tasarlayın Forum Foto Galeri fotoğraf Fotoğraflar free banner free blogger themes Freemium themes for blogger Friend Feed Friendfeed blogger eklentisi Friendfeed bloggerınza ekleyin Fringe Futbol Fuub Fuub admini Fuub yöneticisi Galatasaray Galatasaray Manchester United Maçı Galatasaray Manchester United Maçı izle galeri Galeri Stili gallery-styled Games Gazeteciler Gazze Geleceğin yatı Gelen Genel Genel psikoloji generate form Geocaching Geocaching nedir George Clooney George Cooney Ayhan Işığın oğlu mu ? Gerçekler gereksiz kodlamalardan kurtulun Gezi Gezi Yazıları Gezilesi siteler Girne Girne Kalesi Gitar Gitar fm Gitmeden önce bir kez daha düşünün Gizem Gizem.Yaşam Global Global warming Gogle aramalarında resim Google google +1 eklentisi google +1 ekleyin Google +1 sitenize Ekleyin Google Adsense Google Adsense kabul edilemeyen site içeriği Google Adsense'ye kabul edilmek için neler yapılmalı Google Arama Google aramaları Google art project google art resimleri Google Botları Google botlarını çapırmak Google çakmaları Google Data Center google dmcayı önemser mi Google Doodle google doodleları Google Fransa google gibi siteler Google hizmetleri Google istatistik google logoları google özel günler Google plus ekle Google Plus Eklentisi Google Plus hesabı Google Politikaları Google Profil eklemek google sanat resimleri google sant Google Search Gölge oyunları Grand Theft Auto IV Grand Theft Auto incelemesi Gravür Gray Greenpeace Greypress blogger teması Gri Grimm masalları GTA 4 GTA IV İncelemesi gta incelemesi GTA Serisi gta sistem gereksinimleri Gurme Güncel Güncel Blog Güncel Forum Gündem Günübirlikçi Güzel Sözler Ha Babam Uzay haber Haberler Hacivat Hacivat Karagöz Haftanın Gezilesi Siteleri Hallelujah Harry Potter Harry Potter müzikleri harry potter theme musiz Harry Potter zümrüdüanka yoldaşlığı Hava alanları insanları Hava alanları makalesi Havaalanları Havaalanlarında insanlar Hayalet Hayvanlar Hayvanlar alemi Hızlı Düzenleme Sorunu Hikaye Hipnoz Hit düşüşü Hitler neden düşer Hizmetkar Hürriyet I love Google Illumunati Interesting Irak İç Mimarlık İçecekler içilen sular İlgiç Oyunlar İlgin İlginç İlginç Facebook resimleri ilginç haberler İlginç Resimler İlginç siteler İlkay Gürler İllumunat İllüminati İllüzyon İmparatorluklar İnanılmaz resimler İng bank reklamı İng bank reklamındaki ürkünç aslan İngiltere ingiltere dil okullları İngiltere seyahati İnsan İnternet İnternetten para kazanın iPhone İsrail İstatistik İşletim sistemleri John Locke Jotform Jquery Jquery eklentileri Jquery ile slide show Juan Gris 125.doğum günü Jüriler Kahve Kaliteli Kaliteli backlink Kaliteli yazı yazmak Kamu Spotu Kapalı Maraş Kapalı Maraş Bölgesi Kara komedi kara komedi türü Karagöz Karanlık Karikatürler kayan son tweet eklentisi blogger Kaybolan Uçak Kıbrıs kıbrıs savaşı kıbrıs sorunu Kıyamet Kişisel Kişisel blogger teması Kitap kitap grafiği Kitap istatistiği kitap okumak Kitaplar KKTC Kod Penceresi Kola Komedi Komedyen Komik Komik resimler komik troll bilimi komik troll fotoğrafları Komplo Teorileri Korku Korku kitapları Korkunç Korkunç Yaratıklar Kozmetik Köy Kuala Lumpur pekin Kurban Bayramı Kutsi Kuzey Güney Kuzey Güney Dizisi Kültür Kültür Sanat Küresel Isınma language school in England Laptop Laptop açılmıyor laptop kapalı Laptop kısa devre oldu laptopa çay döküldü Laptopba su dökülmesi laptopbun ışığı yanmıyor learn your website info Leonard Cohen Life time blogger teması life time blogger themes Lightbox blogger oluşturma Live messenger Locke Logo Lokanta Lord Of The Rings Lost Lost adası Lost dizisi Lost gizemi lost music lost müzikleri Lost nedir ? Lost ve gizemi Lost yazıları Lux aeterna lux aeterna soundtrack Magazin Magazin blogger teması Magazin Temaları Magazine Themes magazinstil mailto mailto eklentisi malaysian airlines Malezya havayolları Malezya mh-370 uçağı Malezya Uçağı Manchester United Mancoloji Mançoloji manset Manzara Mart Masallar Masalların gerçek yüzü Mash 2 teması Mash 2 Theme Mashable style social plugins blogger Mason Mavi Mavi renk meddah medeniyeler korosu Medya Mesut Yar meta kodu eklemek meta kodu sorgulamak meta sorgulama meta tag ekleme meta tag kodları MH 370 Michael Jackson Michael Jackson Earth Song Microsoft Mimar Mimari Mimarlar Mimarlık Mitoloji Moda Monster Msn music music instrumen Mutluluk Müziği anlamak Müzik Müzik aletleri Müzik dinle Müzik nedir ? müzik ve ruh Müzisyen Mynet Adclik Mynet Adlik Nakliyat Namaz vakitleri NASA Nba Nba All Star nba all star kadroları 2012 nba kadroları Neden yandex ? nesir Net Niko Bellic Nobel barış ödülü Nobel ödülü Nokia Nokia lumia Not almak notalar Notepad++ Notepad++ temaları Novinture blogger teması novinture blogger themes NYTimes Obama Obama mı romney mi ? Obsedör Obsesif Obsesif Kompulsif Bozukluk Obsesif kompulsif bozukluk nedenleri Obsesif kompulsif nedenleri Obsesif Komulsif Bozukluk Tedavisi Obsessive Compulsive Disorder Obsesyon Ocak Ocd Okb Okb tedavi okb tedavis Okb tedavisi online form tasarımı origami sanatı Orta oyunu Osmanlı Otomatik blogger slider eklentisi otomatik facebooka yazı gönderme Otomatik Resim otomatik slider Oyun Oyun inceleme Oyun Tanıtımları Oyunlar ödüllü anime ödüllü kısa film Ösym taban puanları Özgün blog Özgün makaleler Özgün Yazılar Özgürlüğün Ülkesi özgürlük Özlü Sözler page navigation pagerank Pagerank sosyofikir Pagrerank 4 Parfüm Paylasimlarimiz Pepsi Peynir gemisi ve piyano tamircisi photography blogger teması Photoshop Photoshop dersleri Piano Picasso ping ping atmak ping nedir pis sular Pisuvar lokantası Piyano piyano çalmak Piyano nedir ? point of view blogger temasıi blogger themes Politika Polonya Pop Pop Müzik Porgrama Dilleri Porgramlar Portfolio Post thumbnail Profesyonel blogger Programlama Programlar Psikoloji Psikoloji forumu psikolojik sorunlar Psikoz Q1 Radyo rammstein recent post widget for blogger Reekarnasyon Reklam Reklam Almak Reklam Vermek Renk kodları Renk kodu programı Requiem For A Dream requiem for a dream soundtrack Resim Resim düzenleme Resim Sanatı resim üzerinde sitenmin ismi yazsın Resimler resimli benzer konular eklentisi blogger resimli yazı eklentisi blogger Restoranlar Revoulation right sidebar Right Sidebars Rockmelt browser Roman Röportaj Röportajlar Röportajlar Webiyi rss grafiti Rss graphics Rss icons Rss ikonları Rss nedir Ruh Rumpelstiltskin Rusya Rusya'nın en soğuk bölgesi s1 s2 s3 s4 s5 s6 saatlerinizi geri alın Saçma sade sag sagkolon sagvesol Sağ Kolonlu Sağlık Samsung Sanat Sanatçılar Savaş sayf ile kayan google +1 eklentisi Sayfa Sayfa ile kayan kuş eklentisi Sayfa Numaralandıtrma sayfanıza numarandırma ekleyin Scroll bar eklemek Sdn Search Engines Seasons Gournet Seo Seo Ayarları seo ayarları nasıl yapılır seo blogger Seo blogger themes Seo Settings seo sorgulama seo sorgulamak seo uyumlu blogger temaları seo yapmak Serive 503 hatası service error 503 Seyahat Seyahatler Shopping Cart Teması Shopping Cart Theme for blogger Show Tv Sıcak su Sınav Simple Simplicity Blogger themes Sinema Sinema/TV Site site değerlendirme Site dizayn Site Haritası oluşturma Site hızını değerlendir Site hızını test et Site hitlerim neden düşüyor site spam saldırısında Site Tanıtım sitem kaçıncı sırada sitemap.xml oluşturma sitemdeki spamdan nasıl kurtulurum sitemi spamlardan korumak Sitene eklediğin resimlere otomatik sitenizin ismi sitene meta tag ekle siteni sorgulama siteni test et siteniz kaçıncı sırada Siyaset Skype Slide Show Slide show in your blogger slider Slider eklentisi social browsers sol son tweetler kayan yazı blogger Son Yazılar Eklentisi Son yazılar eklentisi blog Son yorumlar eklentisi SoraTemplates Sosyal Sosyal Bar Eklentisi sosyal medya sosyal medya pazarlama sosyal medya uzmanı sosyal medya yönetimi sosyal paylaşım eklentileri blogger Sosyal Paylaşım Siteleri Sosyal Proje sosyaleklentiler Sosyofikir sosyofikir forum Sosyofikir Projeleri Sosyofikir Toolbar Sosyoloji Spam Spamdan kurtulmak spamlardan websitenizi koruyun Spiral Spiritüalizm Sponsor Spor Star Tv static follow email widget for blogger Stephen King Stephen King Kimdir stephen king kitapları Su su kaçağı su kaçağı çözüm merkezi su markaları sular Sunum sutun1 sutun2 sutun3 sutun4 sutun5 Süper yat şiir Şirketler şizofreni şizofrenik bozukluk Tablodaki Korku Tak Show Takıntı Takıntılar Tanıtım yazıları tarayıcıya uyumlu yorum kutusu Tarih Tasarım Tatil Tatilbudur Tavuk dolma Teknoloji Televizyon Televizyon Programı Telif hakları Tema Temalar Teoman Teoman müziği bıraktı Teoman Şarkıları The Hobbits The Walking Dead The world famous coffe THY Toolbar Toplist Troll bilimi Troll face troll komik TRT Turkish coffe Turks And Caicos Turks And Caicos Adası Turks And Caicos adasına nasıl gidilir ? Tuvalet lokantası Türk Halk Edebiyatı Türk Hava Yolları Türk kahvesi Türk sineması Türkçe shpping cart teması Türkğiye Türkiye Türkiye Eurovision Türkiye korosu Türkiye Nobel Türkiye'de kitap istatistiği Tv Tv komedyen TV8 Tweet nedir Twitter Twitter sosyal paylaşım sitesi twitter browser Twitter ikonları Ucuz backlink Uçak uçak kazası Ufo Ulusal Bayramlar Umuda yolculuk hava alanları USA Uykusuzluk Uzay Ücretli Makale Ücretli makale sitesi Ücretli makale yazarı Ücretli makale yazarlar Ücretsiz blog servisleri Ücretsiz logo servisleri ücretsiz logo tasarımı ücretsiz logo tasarımı siteleri Vampire Diaries Vampire Diaries tanıtım vaviyen vaviyen filmii Yaşam ver Versatile blogger theme download video Visual Basic Visual Basic Kod Programı Walkingd Dead Warcraft we are living in America Web Web Dünyası Web günlüğü web uygulamaları Webiyi admini Webiyi Linux Webmaster Webmaster Destek Website Websiteler Websultan Websultan Röportajları what is alexa rank Why Do Turkish People Add Me On Facebook Wibiya Windows Windows 8 Wmaracı Wmaracı röportajları Wordpres codecolorer Wordpress wordpress and blogger features Wordpress devamını oku eklentisi wordpress eklentiler Wordpress Eklentileri Wordpress Eklentisi Wordpress imleme eklentisi Wordpress İpuçları wordpress kod gösterme eklentisi wordpress mi blogger mı Wordpress nedir ? Wordpress Plugins Wordpress Plugins in 2012 wordpress read more plugin Wordpress Resim ekleme Eklentisi Wordpress Resim gösterme eklentileri wordpress security wordpress seo Wordpress Settings Wordpress Tasarımı Wordpress Temaları Wordpress tricks wordpress vs blogger Wordpress yazı büyültme küçültme eklentisi Wordpress yazı fontu eklentisi Wordpress.Godaddy World World Of Warcraft WoW Xml Programlama Yabancı Dizi Yabancı Dizi Tanıtımları Yabancı Film Yandex yandex 18 mart Yandex nedir ? Yandex kullanmak yandex türkiye Yaratık Yarışmalar Yaşam Yaşam İllüzyon Yaşam/İnsan Yayın Yayın Kuruluşu yazar bilgileri ekleyin blogger Yazarlar Yazı yazmak Yazılar Yazılarım Yazılım yazının sonuna yazar bilgi eklentisi Yazmak için konu Yazmak İstersin Ya Yellow Simple theme Yeme-İçme Yemek Yeni Arama motoru yeni blogger yorum kutusu Yerli Dizi Tanıtımları Yerli Diziler Yerli Filmler Yetenek Sizsiniz ygs sınavı Ygs taban puanları Yılbaşı Yıldönümü yorum yorum eklentisi yeni blogger yorum kutusu eklentisi yorum resmi Youtube Youtube Broadcast Youtube reklam youtube türkçe dil desteği youtube türkçe olsun Youtube Türkiye Youtube yeni özellikleri yukarı çık butonu blogger Yurtta barış dünyada barış Zanaat Zürafa
false
ltr
item
Sosyofikir - Kaliteli, Güncel Blog: Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm
Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm
http://3.bp.blogspot.com/-WjmiIBQqVnE/T1vMe6Gic7I/AAAAAAAAAR0/WQlll1bLP3k/s1600/komp.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-WjmiIBQqVnE/T1vMe6Gic7I/AAAAAAAAAR0/WQlll1bLP3k/s72-c/komp.jpg
Sosyofikir - Kaliteli, Güncel Blog
http://www.sosyofikir.com/2012/03/obsesif-kompulsif-nedir-nasl-kurtulunur.html
http://www.sosyofikir.com/
http://www.sosyofikir.com/
http://www.sosyofikir.com/2012/03/obsesif-kompulsif-nedir-nasl-kurtulunur.html
true
4718616365526545366
UTF-8
Uygun bir yazı bulunamadı. Sosyofikir Yönetimi Tümünü Gör Devamını oku Yanıtla Yanıtlamayı kapat Sil Yazar: Anasayfa Sayfalar Yazılar Tümünü Gör Sizin için öneriler KATEGORİ ARŞİV ARAMA Aradığınıza uygun bir sonuç bulunamadı. Lütfen tekrar deneyin Anasayfaya git Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmtsi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ dgün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan fazla