728x90 AdSpace

 • Son Yazılarımız

  7 Mart 2012 Çarşamba

  Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm

      Bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım ve sizlere sadece burada bulacağınız özgün kendi  yazımı sunuyorum. Obsesif kompulsif bozukluk kişinin zihninde istmediği şeyleri düşünmesi ve buna uygun  olarak ta çeşitli hareketler yaparak bu durumun, kafasından atamadığı kötü düşüncesinin sona ermesini ister. İşte bunu iki ana başlıkta ele alabiliriz. Obsesif kompulsif beyindeki serotonin'in çok çalışması veya gereğinden az çalışmasıdır.
  • Obsesyon     : Bu beyine gelen kötü düşünce veya uzaklaşamadığınız sizi rahatsız eden imgeler vb.
  • Kompulsiyon: Kompulsiyon ise bu düşüncelere karşı gösterilen direnç karşısında kişinin bu düşünceyi kafasından atmak için uyguladığı bir takım hareketlerdir.

    Bu filmi izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Obsesif kompulsif bozukluğun çeşitleri eminim bildiğiniz gibi çok fazladır. Bunlardan en çok bilinenleri kontrol takıntıları, düşünce takıntıları, cinsel takıntılar, temizlik takıntısı vb. Bu takıntılar başlarda saplantı şeklinde meydana gelir. Buraya kadar tamam. Ama eğer bu takıntı tedavi edilmezse o zaman obsesif kompulsif bozukluğa doğru giden tehlikeli bir yoldasınız demektir. 
    Herkesin takıntısı vardır. Bunların ilerlemesi gelecekte obsesif kompulsif bozukluğu getirir. 
     Obsesif kompulsif bozukluk beyninizi adeta mahveden, düşünce gücünüzü aşırı derecede kullandığınız bir hastalık bakalım öncelikle neden bu hastalık ortaya çıkıyor..


  Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni nedir?


  Özellikle son on yılda ortaya çıkan bilimsel veriler, hastalığın kökeninin beynin bazı bölgeleri arasındaki bozulmuş iletiden kaynaklandığını göstermiştir. Beynimizin ön bölgesinde yer alan orbitofrontal korteks denilen bir bölge ile beyinciğin üzerinde yer alan bir bölge olan kaudat çekirdek arasında artmış bir iletimden bahsedilebilir. Bu aktivite artışı nedeniyel herkeste var olan takıntılar devamlı zihne gelir ve bastırılabilmesi mümkün olmaz. Hastalığın nedeni biyolojik olmakla birlikte herkeste ne tür takıntıların ortaya çıkacağını belirleyen şey her bireyin kişilik özellikleridir. Hasta olmadan önce de titiz olan bir kişide olasılıkla temizlik ve aşırı el yıkama şeklinde ortaya çıkan hastalık, günlük hayatında güvensiz ve evhamlı olan bir başkasında şüohecilik ve kontrol etme şeklinde görülebilir. Mükemmeliyetçi bir kişide de simetri obsesyonu ortaya çıkabilir.


      Şimdi nedenleri zaten birçok sitede yazıyor. Bildiğimiz gibi bir çok site birbirinden kopyaladığı bilgiler sayesinde obsesif kompulsif bozukluğu tanımlıyorlar. Biz sosyofikir olarak daha farklı bir anlatım yönü geliştirerek bu hastalığı sizlere farklı anlatacağız. 


  Öncelikle günlük tam 1 saat ve ya daha fazla düşüncelerle boğuşuyorsanız obsesifsiniz demektir.
  Şimdi sizlere bazı forum sitelerinden seçtiğim kişilerin sorunlarını anlatan bir dizi forum yazısı alıntılayacağım buyrun kendiniz bakın..
  Sorumvar adlı bir üye bakın neler yazmış


  Merhaba arkadaşlar,

  Geçenlerde "Obsesyon Çeşitleri ve Tedavi Süreci" başlıklı bir yazı okumuştum. Burada Obsesyon'un çeşitlerinden bahsedilmiş. Okumak isterseniz, ilgili yazının linkini sizi de vereyim:http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=6052

  İçinde bulunduğumuz forumu uzun zamandır ara sırada olsa takip etmekteyip. Fakat kayıtlı bir üyesi değildim. Yine ilgili bölümde bir çok arkadaşımızın şikayetlerini çözüm yöntemlerini okudum.. Genel anlamda, şikayetlerimin ortak olduğu görebiliyorum. Fakat benim sorunum biraz daha değişik. Ve be hiç kimseden de benim sorunuma benzer bir şikayet görmedim..

  Benim sorunum tam olarak, yukarıda vermiş olduğum "obsesyon çeşitleri ve tedavi süreci" adlı yazıda belirtilen "Büyüsel takıntı" olarak belirtilen sorun..

  Bilmiyorum ama belkide en acılarından biridir bu, bu takıntıları yaparken, aklınıza sevdiklerinizin gelmesi bu takıntının vazgeçilmez olmasını sağlıyor belkide.. Ben eğer istersem başarı bileceğimi düşünüyorum fakat bir türlü bırakamıyorum.. sürekli etrafımda var olan sevdiklerimle ilgili çeşitli varsayımlar kuruyorum: Linkini verdiğim makalede bu takıntı çeşiti şöyle açıklanmış:

  "Büyüsel takıntı
  Kapıyı açarken aklına babasının öleceği gelen, o nedenle babasının ölebileceğini düşünen, bu yüzden kapıdan bir daha girmek isteyip bu hareketi sürekli tekrarlayan bir kişi, büyüsel takıntılıdır. Ya da kişi elektrik düğmesine basarken aklına çocuğunun kaza geçireceği gelince düğmeyi açıp kapama ile saatlerini geçirebilir. Takıntılı kişilerin hayatı tekrarlarla geçer. "

  Siz artık düşünün, verilen örnekleri çoğaltın, ve benim aklıma bin türlüsü geliyor..

  bu benzer takıntı çeşitine sahip olanlarımız var mı, bunlardan nasıl kurtulabiliriz, şimdiden teşekkür ederim.

  Yine ingilizcesi iyi olanlar için Obsessive Compulsive Disorder Türkçesi ile Obsesif Kompulsif Bozukluk hastası ile bir röportaj dinleyin bakın nedir obsesif kompulsif ..  Bunları daha çok sıralayabiliriz ama en önemlisi bildiğimiz gibi bundan nasıl kurtulabileceğimizi diğer yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım  takip etmeye devam edin arkadaşlar.

  Yapılan çalışmalarda insan beyninde mutluluk kimyasallarından biri olan serotonin maddesinin seviyesinin ve etkinliğinin azalması sonrasında obsesif kompülsif bozukluğun gelişebildiği tespit edilmiştir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir, ancak şu an bu verilerden hareketle serotonin maddesinin etkinliğini artıran ilaçlar tedavide kullanılmaktadır.
  İyi ve doğru bir ilaç tedavisiyle hastaların yaklaşık % 60ı tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken husus tedavi etkinliğinin geç başlaması hususudur. Etkinin başlaması ve olgunlaşması için 2-3 aylık bir süre gerekmektedir. O yüzden bu sürenin göz önünde bulunulması ve sabırla tedaviye devam edilmesi çok önemlidir.
  İlaç tedavisi tek başına yeterli olmazsa ilaveten elektroşok ve Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) tedavisi de devreye sokulmalıdır. Son yıllarda transkraniyal manyetik uyarım denen bir tedavi yöntemi saplantı hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiyede ilk ve tek manyetik uyarım cihazını bünyesinde bulunduran Memory Centerda uygulanan hastalarda ümit edici sonuçlar alınmaktadır.
  Son yıllarda yapılan uygulamalara göre ilaç-elektroşok-manyetik uyarım tedavisine bilişsel ve davranışçı terapi yöntemleri ilave edildiğinde tedavi şansı % 70-80e çıkmaktadır. Davranışçı tedavilerde de üzerine gitme, dikkati başka yöne çekme, stresle mücadeleyi öğrenme ve "bio-feedback" gibi yöntemler uygulanmaktadır.
  Bilinmesi gereken en önemli konu bu durumun üzerine gidildiği taktirde tedavisinin yapılması mümkündür. Kişinin sebat etmesi büyük önem arz etmektedir.
  Kaynak: DonusumSokagi
  Gelelim Obsesif kompulsif sizlere ne gibi zararlar sağlar..
  1. Yaşam kaliteniz düşer.
  2. İnsanlarla iletişiminizde eksiklikler yaşarsınız.
  3. Bir derse veya yaptığınız işe odaklanamazsınız.
  Düşünceleriniz sizi içine kapanık biri yapar.
  Şimdi yukarıdaki videoda sizlere gerçek bir obsesif kompulsif bozukluğu yaşayan bir kişinin bir gününü gösteren bir video görseli sunuyorum. Umarım çok yararlı bir video olur..
  Bunlardan sonra artık obsesif kompulsif bozuklukla ilgili daha çok şey bildiğinizi biliyorum. Bu hastalıktan kurtulmak kafada biter. Çünkü gerçekten isteyen insan obsesif kompulsif bozukluktan kurtulabilir. Bir yerde okumuştum düşünceleri yönetmeye çalıştıkça insan daha fazla düşünüyor o düşünceyi.


     Burada psikolojik bir rahatsızlık olan obsesif kompulsif bozukluğa sahip olup olmadığınızı gösteren bir test var buyrun..  Araştırmalarımın sonuncunda Psikolog Fred  Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesini buldum ve ordan  bir kaç kısmı özetledim buyrun..

  1. OKB kroniktir: Astım ve diyabet gibi kontrol altına alınabilir, iyileştirilebilir ama şu anda tam tedavisi yoktur. Hayatınızı etkilemese bile arka planda kalarak potansiyel varlığını daima sürdürecektir. Bilişsel-davranışçı terapi ve ilaç tedavisi sürdürülmezse belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.
  2. OKB’nin iki temel özelliği şüphe ve suçluluktur: 19.yy’da OKB, şüphe hastalığı olarak bilinirdi. OKB, çeken kişinin en basit gerçeklerden bile şüphe duymasına yol açar. Hastanın yüzlerce defa kontrol etmesini, kendisiyle veya başkalarıyla ilgili bitmeyen sorular sormasını sağlayan temel kavram şüphedir. Tedavide ilerlemenin sağlanması hastanın bu şüpheyi çözmeye çalışmanın boşuna olduğu gerçeğini kabul etmesiyle başlar. Rahatsızlığın diğer kötü tarafı suçluluk duygusudur.
  3. Kompalsiyonlara(zorlantılara)karşı konulabilir ancak obsesyonlar(takıntılı düşünceler) kafadan çıkarılamayabilir. Obsesyonlarla baş etmek için yapılması gereken şudur: Daha az düşünmek istiyorsan, daha fazla düşün. İyileşmek için kaçış olmadığını kabul önemlidir. Korkularla yüzleşilmelidir.
  4. Bilişsel-davranışçı terapi OKB’nin en iyi tedavi şekillerindendir: En etkili tedavi şekli maruz bırakma ve tepkiyi önleme tedavisidir. Bu tedavide hasta korkulan durum ile karşı karşıya bırakılır.
  5. İlaç tedavisi yardımcı tedavidir. Tek başına tamamen tedavi edici değildir. İlaç tedavisi bilişsel-davranışçı terapi ile en iyi sonucu verir.
  6. Endişenizi idare etmek veya iyileşmek için başkalarının yardımına bel bağlamamalısınız.
  7. Herhangi bir iyi tedavinin amacı kendi kendinizin terapisti olduğunuzu öğretmektir. İyi bir Bilişsel-Davranışçı tedavi size hastalığınızı etkili şekilde yönetebilecek gerekli araçları vermeyi hedeflemelidir. Terapi ilerledikçe tedaviyi yönetme sorumluluğu yavaş yavaş terapistinizden size geçmelidir.
  8. OKB ile nasıl baş edeceğinize karar vermede sadece kendi sezginize bel bağlayamazsınız.
  9. İyileşme zaman alır.
  10. Kötüleşme karşı konması gereken potansiyel bir risktir. İyileşmek yapılan işin yarısıdır. Diğer yarısı konumu korumaktır. Son olarak dengeli bir hayat yaşamak, yeteri kadar uyumak, dengeli beslenmek, spor yapmak ve sosyal ilişkiler kurmak terapi sonrası yaşam için hayati öneme sahiptir. 

  NOT: Psikolog Fred Penzel’in Ten Things You Need to Know to Overcome OCD adlı makalesinden kısaltılarak alınmıştır.

  Son olarak sizlere bir dizi Obsesif Kompulsiyon ile ilgili animasyon sunacağım umarım yararlı olur..

  Daha araştırmalarım sürüyor sizlere tam bir bilgi dökümanı sunacağım ve bunları videolarla destekleyerek sizlerin obsesif kompulsif bozukluk psikolojik rahatsızlığını anlamanızı kolaylaştıracağım. Ve bu psikolojik sorundan nasıl kurtulacağınızı da anlatacağım.
  Bakın obsesif kompulsif ile ilgili bir dizi  kuruluş var bunlardan bir tanesi umarım yararlı olur bu hastalık öğrenilerek çözülebilecek bir hastalıktır lütfen unutmayalım..

                              


          Kaynakça

  http://www.yazarkafe.com/icerik/393326/obsesif-kompulsif-nedir-nasil-kurtulunur.htm

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  66 yorum:

  1. Yanıtlar
   1. merhaba lar arkadaşlar bende okb hastasıydım hemde çok şiddetli ama şimdi ALLAH 'a çok şükür hiç birşeyim kalmadı iyi bir psikiyatriste gittim istanbul feneryolunda dr.oğuz tan adında arkadaşlar fiyatlar çok pahalı ama ben size tedavi yollunu anlatayım sabahları günde 2 tane 100 mglık lustral bir tane anafranil bunlar yeşil reçetesi olmayan ilaçlar çeyrekde rivotril alıyorum yalnız rivotril 1 tanenin çeyreğini alıyorum ve yeşil reçeteli akşamlarıda yatmadan yine birtane anafranil ve çeyrek rivotril.İlk başladığımda anfranil 10 mg ile başladım 3 ay sonra 25 mg a çıkardık ve bana çok iyi geldi ilaç tedavisi şu anda okbmin %95 bitti diyebilirim arasıra geliyor ama çok uzun sürmüyor o yüzden arkadaşlar ilaç tedevisi şart bu bana verdiği tedavi bana iyi geldi ama size gelirmi bilmiyorum en azından bir kez o doktora gitmenizi tavsiye ederim.AMA SAKIN GEÇMİYECEK DİYE DÜŞÜNMEYİN BENDE ÖYLE DÜŞÜNDÜM YILLARCA AMA SONUNDA ÇOK ŞÜKÜR KURTULDUK O YÜZDEN ARKADAŞLAR CANINIZI HİÇ SIKMAYIN .

    Sil
   2. bu gunlerde bu bataklıga dustum cıkamıyorum.asırı sucluluk duygusu 10 gun felan once cok buyuk yanlıs karar verdım.haalen o sucluluk duygusunu yogun yasıyorumçkafamdan atamıyrum.yasama zevkım kalmadı.Allahıın ıznıyle yardım edın.gecmıs ve gelecek arasında pıreslenıyorum.anı yasayamıyorum.

    Sil
   3. GIDISATIM HIC IYI DEGIL.NE OLUR ALLAHIN IZNIYLE YARDIM EDIN.ASLINDA COK BASIT BIRAZ MADDI KAYIP YASADIM KENDIMI SUREKLI SUCLUYORUM.NEDEN YAPTIMLAR YEDİ BITIRDI BENI.ASIRI SUCLULUK YASIYORUM.

    Sil
   4. Sayın doktor bey herşey için teşekürler gerçekten bende büyük bir sorun yaşadım kahve fal baktirdim bir kadın falciydi öyle şeyler anladiki dünyam resmen ikiye bölündü gibiydi aşırı din inancına kabinmisdim çok büyük sorunlar yaşadım bide rüyalar görünce gerçekten artik depresyona girmisdim hem rüyalar görüyordum hem de falcı kadın yani nefes alamiyacak kadar ölümden daha kötü gibi allahtan siz karşıma çıktınız gerçekten sizin dediklerinisi yapacağım cok yardımcı oldunuz tekrardan teşekürler

    Sil
  2. çok teşekkürler...

   YanıtlaSil
  3. Teşekkür ederim merak ettiğim bir konu var psikoloji yada pdr öğrencisi misiniz çünkü alanında yetkin bir kişinin obsesif kompalsif bozukluk hakkında bilgilerini paylaşmışsınız?

   YanıtlaSil
  4. Birkaç sene öncesine kadar bu hastalıktan muzdariptim. Elhamdülillah şimdi çok iyiyim. Kapıyı kontrol ediyordum birkaç kez. Paraya dokunduğumda elimi sabunlamam gerektiğini hissediyordum vs. Az önce paraya dokunduğum ellerimi durulayarak -sabunsuz- yemek hazırladım. Şu an hala hayattayım, ölmedim. Demekki bir şey olmuyormuş. Tuvaletten çıkınca -işiniz kısa sürdüyse- ellerinizi sabunlamayın! Bu alışma süreci olacaktır. 1-2 hafta bunu deneyin. Sonra normale dönün. Yani tuvaletten çıkınca ellerinizi sabunlayın, ama abartmayın. Musluk başlarını yıkamayın. "Başkası dokunuyor, mikrop bulaşıyor." mazeretinin arkasına saklanmayın. Milyonlarca kişi sizin düşündüğünüzü düşünmüyor. Musluğu yıkamıyor. Ama bu yüzden hasta da olmuyorlar. Ben bu korkumla ilk defa yüzleştiğimde öyle rahatladım ki anlatamam. Siz de deneyin, hayatı kendinize zindan etmeyin. Dışarıda alabildiğine güzel bir hayat sizi bekliyor.

   YanıtlaSil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  6. Buyrun açıklayın size yardımcı olmak isterim.

   YanıtlaSil
  7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  8. merhabalar benim adım uygar şuan 27yasındayım ve ilkokula giderkenbir elimi üflerdim diğer elimede aynı şekilde üflemezsemsıkıntıçekerdim 7yada 8 yaslarında baslamıştı bu şuan27 yasındayımve her günüm bunun gibi şeylerleuğrasmakla geçti uzunzamandır da kendimce bu ve bunun gibi şeyleri okuyup kendimi rahatlatmaya çalışıyorum genellikle temizlik ön planda tutulmuş benim ki çok farklı korkular şüpheler yasıtlarım yuva kurup mutlu mutlu yasarken kendime bakıpsen nelerle uğrasıyosunyasıtların neler yapıyo demekle dahada sıkıntı içerisine giriyorum şuanda işsizimdefalarca intihar etmek istedimama aklıma oansadece annem geldiove onun gözyasları ne yapacağımı bilemiyorum 27 yıllık hayatımda sadece 15 dk kendimi mutlu hissetmiştim o 15 dk o kadar güzelşeyler sığdırmıştım ki anlatamam bu hastalık öyle birşey kicennetteyken bile cehennemi yasatmakta size saçma gelebilir ama suan buradan yzamıycam saçmasapan düşüncelerden kurtulamıyorum ne yapacağımıda bilemiyorum yardım edin lütfen :((((

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Size yardımcı olmak isteriz. Sıkıntılarınız nelerdir ? Yani ne konuda sıkıntılar yaşıyorsunuz. Paylaşın. Ayrıca daha önce psikologa gittiniz mi ? Bir ilaç kullanıyor musunuz ?

    Sil
   2. Güzel kardeşim seni çok iyi anlıyorum,benim sana tavsiyem ben bunları düşünmeyecem diye bile düşünme düşünmemeyide düşünme bazı düşünceler geldimi şöyle veya böyle yapmalıyım diye düşünme çünkü bu bir bataklık gibidir.Anı yaşa geçmişi geleceği bırak o Allah ın takdiri.Bazı şeyleri oluruna bırak iradene hakim ol biraz zaman ve sabırla inanıyorum yenersin unutma şifa Allah tandır.

    Sil
   3. slm uygar.yazdıklarını okurken hadı canım benden bır tane dahamı var dedım.evet sende bende kaygı ve buyusel takıntılıyız kompulsuf degıl obsesıf yanı takıntısı dusuncesı agır basan ısımız zor derdım sana 8 sene onceye gıtsek.doktorum ona soyledıgım kelımeyı hatırlattı ıyılesmemın basarısında bana ve tuhaf oldum.bu hastalıgın caresızlıgınde hergun bogusurken delırcem yoruldum bu hastalıga bır ılaclamı beynıme hukmedıceksınız ben galıba oluyorum yada 3 harflıler carptrı demısım.o zaman not almış.3 senedır ıyıyım .ama bır %5 lıkte kalsa asılmazbır kac zararsız ız kalıyor.artık ılacların bazılarından kurtulma kararını verdık doktorumla ıkı ay sorunsuzdu 3 uncu ayda zorlandım.az doz arttıkdık ve yıne normale dondum.artık bır elımle dokunup oburuylede tekrarlamıyorum.butun gunum rahat sadece eve gelınce kapıya telefonumu deydırıyorum ve gıyınırken ısık acık olcak gıbı gunde sadece bır ıkı kere yaptıgım kucuk ızlerım var galıba burası guven cemberım.artık sunu yapmazsam o olur bunu yapmazsan sunun ayagı kırılır demıyorum.ılaclarla surecek dıyede dusunme belkı sende daha cabuk gecer.ılaclada olsa normal olmanın degerını gercek normaller anlıyamaz.ben takıntısız gecen her anıma sukredıyorum.Allah yardımsın olsun dostum.tedavını bozmazsan dusuncelerınde bozulmaz.(doktor degılız haşa sadece tecrubelı bır hasta)

    Sil
   4. Kimdir seni iyi eden bu doktor bende de var bu hastalık ve çok ilerledi caresini bulamiyorum

    Sil
  9. Adsiz seni cok iyi anliyorum, fakat bu hastaliktan kurtulmak mumkun. Bendede 17 yasinda bu takintili dusunceler basladi universiteye girdigim ilk sene. Tam olarak neden basladiginida hatirlamiyorum ven daha sonra bunlar takintili davranislara donustu lambayi iki kere acip kapatmak gibi. Takintili davranislarin okb hastaligi oldugunun farkindaydim, ama dusunceleri anlamamisdim. Gecen yil yeniden takintili dusunceler basladi cinsellikle ilgili. O kadar kotu dusunceler aklima geliyorduki kendimden supelenmeye baslamistim ailemden birisiyle cinsel iliskiye girdimmi acaba diye, ama unutmamaliyiz bu bir hastalik ve caresi var. Yarim senedir ilac kullaniyorum, fakat bu hastaligin ilacla degil kendi dusuncelerimizle yendigimizi anladim gec te olsa. Benim tedavim nerdeyse bitmek uzere ve bugun acaba yeniden tekrarlarsa diye korktum, ama boyle korkulardan basliyor zaten o takintili dusunceler. Herseyi cok fazla ciddiye almassak ve sevdigimiz seylerle ograsirsak bu hastaligin cok derecede hafiflediginide gordum. Ve hastaligini yakin birilerine anlat icinde tutarsan dahada buyur. Imkanin varsa bir psikologa gorun, benim gecen sene 24 saat aklima takintili dusunceler geliyordu ama simdi neredeyse yok denilecek sekilde azaldi. Ve bu takintilardanda tamamen kurtulacagima eminim. Sende basarabilirsin bunu. Kendine guvenini yitirme.

   YanıtlaSil
  10. bende arasıra elime üfler sonra diğer elime. O zaman rahatlarm şimdi bir elimin avuç içindeki hatlar kasiniyo mu bilmiyorum ama aklımdan çıkmıyor. Bende inad ettim. Dokunmuyorum. Burda yazılılanlari görünce benim yaşadıklarımi yaşayanların olduğunu görüyorum. Çoğu şeyde sıkıntı çekiyorum. Bugün markete gittim sol elle para verdim. Eve geldiğimde yıkamadan yemek yemedim bazen kendime inad yapıyorum sabunlamiyorm ama bazen yeniliyorum. Bence başarabiliriz bunu atlatabilirız. Gerçekten Yarın sabah doktora gidecem herşeyi anlatacam. Ben artık yoruldum bunlardan ve ne olacaksa olsun artık. Kötü düşünmekten korkuyorsam herşey olacağına varır. Suan bunlari yazarken bile yazmama için bir düşünce beni ali koymak istiyor ama yazacam!

   YanıtlaSil
  11. cok sıkıldımmmm

   YanıtlaSil
  12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  13. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  14. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  15. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  16. bende ders çalışırken konsantrasyonum bozuluyo başka başka şeyler düşünüyorum geçmişte yaşadığım bi olayı hatırlayıp dersten uzaklaşıyorum... bana da bi akıl verin lütfen :(

   YanıtlaSil
  17. bende deprsyon hapı kullanıyorum benimde böyle takıntılarım var düşünce konusunda istemediğim halde düşünceler geliyor gözümün önüne , kendimden şüpheleniyorum . en kötüsü de öyle olmadığımı bildiğim halde düşüncelerin inatla tekrarlaması napmalıyım

   YanıtlaSil
  18. kullandığım depresyon ilacı bu takıntılar içinde faydalı olur mu ? ve bu durumu daha piskoloğuma anlatmadım depresyon için verdi hapı takıntılarımı anlatmamıştım .

   YanıtlaSil
  19. slm ben 29 yaşındayım 15 yaşımda evlendim hayatım hep sıkıntı ve mücadele ile gecti şimdi rahata kavuştum ama bu sefer sahip olduklarimi kaybetcem korkusu yaşıyorum.ya okadar uzunki herşey anlatamicam ama sonuç olarak herşeye kafa takiyorum sabaha kadar düşünüp uykuda bile aklimdaki ile uğraşıyorum.surekli ya temizlik yapcam aslında pek istemeyerek yada ders caliscam veya uyucam. gerçi ev isi hiç bitmio.bide aklıma hep sevdiklerime bise olursa eve hırsız girerse çocuklarıma bişey olursa. en ufak eşimle tartışmada intihar yollarını düşünüyorum.son olarak egzama oldum zaten bu siteyide neden oldum diye araştırırken buldum.sorum şu ne yapmalıyım:(((((????

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Şu an yapacağınız özel bir hastanenin psikiyatri bölümüne giderek tüm sorunlarınızı anlatmak.Dediğiniz her şey okb hastalığına ait belirtiler.Tedavi edilmeyince insanı çok yıpratıyor bu hastalık.Hayattan koparıyor zevk aldırmıyor yaşamaktan ve en kötüsü çevrenizdeki tüm tanıdıklarınızla ilişkinizi kesiyor.İnsanı yalnızlaştırıp değersiz biri gibi hissetmesine neden oluyor.

    Sil
   2. temkimli düşünmek rahmani acelecilik şeytandır

    Sil
  20. Selam herkese arkadaslar ..
   Bende yaklasik 3-4 sene boyunca bu hastalikla mücadele ettim .. benimki birde asiriydi .. sayayim :
   " biryere dokundugumda , illa diger elimlede dokunmam gerekiyordu.. mesela sag elim ile dokunduysam ilk sefer, busefer sol ile baslayip sag ile tamamliyordum..
   - Koltuga oturdugumda 2-3 kere kalkip tekrar oturuyordum, taaki tatmin olana kadar..
   - bir kelimeyi söyledigimde onu daha tiz yani yüksek bir notayla söylüyordum sonra onunda yüksegini deniyordum..
   - Aklima ailem ile ilgili Dramatik görüntüler geliyordu.. Mesela babami hirsizlarin, tinercilerin Vahsice öldürdükleri gibi görüntüler..
   - Sapasaglam oldugum halde 1 sene icersinde 5 kez acil e gittim ( hastaneye ) kalbim duracak hissiyle, kendimi asiri derecede cok dinliyordum.. kalp ritimlerimi cok dinliyordum.. ve sanki Kalp krizi geciriyormusum gibime geliyordu..
   -Internette bir yazi okudugumda kanser, aids gibi hastaliklarla ilgili, en ufak bir belirtide diyordumki BU HASTALIK bende mevcut ve hemen hayata yasama küsüp Gözlerim doluyordu..

   Bu Hastalik yüzünden gerek STRES, gerek Takintilar yüzünden, baya Kilo kaybina ugradim.
   Stress bilindigi üzere bazi insanlarda Istahi kesiyor bazilarinda istahi aciyor.. Bende baya kesti..
   Takintilar yüzündende sürekli hareket halinde oldugum icin yediklerimi hemen yakabiliyordum..
   Insan bir nevi 24 saat spor yapmis gibi oluyor, böyleliklede bol miktarda kalori veriyorda diyebiliriz..   Arkadaslar uzun süre oldu bunlari biraktim ve HIC BIR DOKTORA müracaat etmedim.. Yanlis anlasilmasin sakin. Doktorlarimiz bu konularda uzman hepsine saygimiz sonsuz, fakat HER IS Beyinde bitiyor.. Size bir kac ip ucu vereyim bu hastaliklari nasil yeneceginize dair..

   1. Internette fazla okumayin, eger okursanizda her okudugunuza inanmayin..
   2. kendinize bir hedef belirleyin ( en güzeli SPOR, Sanat ).. Mesela ben Vucut gelistirmeye
   basladim.
   Hem saglikli yasiyorum, hemde kafami dagitmis oluyorum
   3. 1-2 ay Boyunca sizi mutlu edecek seyler yapin. Örnegin; Sevdiklerinizle vakit gecirin, sinemaya
   gidin, Bol Bol komedi filmleri izleyin, Mümkün oldugu kadar dinlenmeye Uykunuzu almaya gayret
   edin..
   4. Akliniza o takintilariniz geldiginde kendinize yapmamaya söz verin.. Inandiginiz en büyük Degere
   yemin edin ve artik istesenizde yapamassiniz. Mesela ben bir Müslümanim ve ben Kurani Kerim
   üzerine yemin ettim birdaha takinti yapmamaya ve ilk baslarda cok zor geldi, fakat sonraki günler
   UNUTTUM. Fakat bir kac hafta sonra aklima tekrar geldi ve yaptim Unutarak.. Ama bu beni
   Demoralize etmedi, sizide ETMESIN SAKIN .. BIR KEZ DAHA YEMIN EDIN ve bir kac tekrarlama
   sonucu Hafizanizdan silinmis olacak.. - KI BU ASAMA TEDAVININ EN BASARILI KISMIDIR -

   Arkadaslar kusura bakmayin.. Mümkün oldugunca kisa tutmaya calistim.. UMARIM size yardimci
   olur bu yazdiklarim, ki Yapmis oldugum önerilerim esliginde, takintili olan 3 arkadasimda cok
   sükür iyilesti.. KENDINIZE INANIN , VE SAKIN HA SAKIN ÜMITSIZLIGE KAPILMAYIN.. Neticede
   bu Hastalik ne öldürür nede HAYATIMIZI FAZLASIYLA ETKILEYECEK Bir hasar birakabilir..
   Fazla büyütmemek lazim.. BASARACAGINIZA INANIYORUM Hepinize basarilar diliyorum..
   ESEN KALIN , MUTLU yasayin..
   Saygilarimla, Firat Yildirim...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba fırat Yıldırım;

    Lütfen ekleyin msn, skype ve google mail hesabım hangisini kullanıyorsanız ekleyiniz. Sizinle bu yazı üzerine görüşmek istiyoruz.

    admin@sosyofikir.com

    Sil
  21. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   YanıtlaSil
  22. Arkadaşlar bu hastalığı ilaçsız yenebilirsiniz ama ilaçla yenmek 8 aysa ilaçsız 2-3 yılınızı alabilir.Ve ilaçla yenerseniz kalıcı bir iyileşme olur.Hem ilaç kullanmalısınız hem de aklınıza gelen düşüncelere takılıp kalmamalısınız.Gelirse gelsin bunlar bnm fikrim değil demelisiniz.Ve gelsin ne olursa olsun demelisiniz.Zaten böyle demeyip de o düşünceleri aklınıza getirmekten dolayı ızdırap çekmeye çalışırsanız daha da artarak gelir o düşünceler aklınıza.Bu hastalık geçmeyecek bir rahatsızlık değil.Ama biraz uğraştırıyor insanı.Yemin etme işine gelince öyle yemin falan etmeyin bence sonra yyemin takıntısı başlıyor.Ben de okb hastasıydım ve yemin ede ede yemin takıntısı başladı bende.Şimdi her şeye yemin eder oldum yemin etmeden duramıyorum.Su içeceksem bile yemin ederim saat 5'te içeceğim diye.Berbat bir şey.Dediğim gibi psikiyatrise giderek derdinizi anlatın ve ilaçla birlikte kendinizi rahat tutmaya çalışın.İlaç etkisini 1-1-5 ay sonra göstermeye başlayacaktır ve olumlu gelişmeler olacaktır.

   YanıtlaSil
  23. meraba ben nur 14 yasındayım sanırım obsesif kompulsif hastasıyım.Temizlik konusunda aşırı takıntılarım var ellerımı ve ayaklarımı sık sık yıkıyorum.bıyere çok az bıle değsem hemn orayı bol sabunla yıkıyorum kapının kolunu anahtarı parayı telefonu silmeden yada yıkamadan kullanamıyorum.Yıkamazsam yada silmezsem ölücek gibi oluyorum ve kaşınıyorum parmaklarım kasılıyo sureklı beynımde bı dusunce benı rahatsız edıyo temizlendim artık ddiğimde başka bir düşünce birkaç kez daha sabunla yıka diyerek bedenimi kontrol altına alıyor lütfen yardım edın artık sosyal hayatım bıle kalmadı dusuncelerımle mücadele edemiyorum... Sizce napmalıyım

   YanıtlaSil
  24. Merhaba ben 1 senedir falan bu hastalığın icindeyim ve artık isin icinden cikilamaz hale geldim benim hastaligim sokakta gordugum butun çöpleri toplamakti eger almazsam hep kotu bisey olucagini dusunuyodum cok uzun sure sürdü bu ve en sonunda nasil oldu bilmiyorun ama bunu atlattim ve başka birseye dogru yöneldim agzimdan cikan cumleyi olumsuz yapiyorum yada degil diyorum eger oyle yapmazsam kotu seyler olucagini düşünüyorum hep uzun suredir oyle ve takildigim biseyi geri almazsam 1 hafta yada daha uzun sure düşünüyorum isin icinden cikamaz hale geldim ve pskiloga gidip ilac kullanmak istemiyorum gun boyu ayni seyi düşünüyorum ve nefes alamiyorum sadece yardim istiyorum cok yoruldum boyle seylerle ugrasmaktan ugrastigim hic biseyden zevk alamiyorum lutfen biri yardim etsin

   YanıtlaSil
  25. Lütfen bana yardım edin. Ben de obsesifim, takıntılıyım. Ne yapacağımı bilmiyorum

   YanıtlaSil
  26. Hangi ikaclar kullanilir tedavide bana lustrsk ve ararax verdi dr hamil oldugum icin.hasrahaneye yatirip daha teferruatli tedavi etmek istedi bende istedin fakat kilinigi gorunce resmen kactim ordan cok korktum.tam bir akil hasthanesi en hafif hasta en son ben kacarcasina giderken cigliklar atiyordu : / inanilmaz korktum kapilar kilitleniyo disari cikamiyorsun cam yok refakatci yok vs vs. Ne yapmaliyiz ? Bu ilaclar simdilik iyi geldi sanirim bana. Hastahane olayini daha dun yasadim 13.12.2013 orayi gorunce iyilesmeye soz verdim kendime fakat suan saat 4.30 ve ben 3den beri dusunuyorum . Esim sabah hangi gomlekle ise gitsin kahvaltida neler yedireyim esime kslkti ilaclarimi ictim arastirmaya kotuldum Allah dusmanimin dahi basina vermesin..en kotusu cevrenizdekilerin sizi anlamamasi yapma bunlari asarsin sende bisey yoj ki vs vs.

   YanıtlaSil
  27. bende de takıntı hastalığı var ve bundan dolayı da çok mutsuzum 4 aydır evliyim bu hastalık yüzünden evliliğim yıpranıyor eşimi çok kıskanıyorum aslında kıskanmam için bir neden yapmıyor ama ben sürekli bir şey buluyorum tv de güzel bir kadın çıksın yada yolda giderken birine baksın 2 gün trip atıyorum konuşmuyorum eski sevgilisini kıskanıyorum hiç bir şekilde görüşmüyorlar ondan bahsetmiyor bile ama ben benim dışında başka birini daha sevmiş olmasını kabullenemiyorum sürekli ağlıyorum yemek bile yiyesim gelmiyor hamileyim bebeğime bir şey olmasından korkuyorum:( bunların dışında sizin anlattığınız takıntılarım da var dini açıdan sağlık yönünden ve titizlik bakımından.bazen kafam yoruluyor bu düşüncelerden mutlu olmak istiyorum bende eşimde farkında bazı şeylerin doktora gitmeyi düşünüyorum umarım atlatırım bu hastalığı :(

   YanıtlaSil
  28. Benimde büyüsel takıntım var küçüklüğümden beri bu tekrarlamalar değişerek gelişti önceden kapılardan tekrar tekrar geçiyosam şimdi ışığı tekrar açıp kapıyorum, değdiğim bir yere tekrar değme gereği hissediyorum, ya da uyurken sola değil sağa doğru uyumam gerektiğini düşünüyorum hatta sırf bu yüzden sabaha kadar uyuyamadığım günler var bunu ne kadar bırakmaya çalıştıysam değişerek bana geri dönüyor.

   YanıtlaSil
  29. merhabalar arkadaşlar bu bela rahatsızlık 4-5 senedir bende de var gerçekten hayatımın ......... durumda daha önce 2 doktor değiştirdim ama tedaviye devam etmedim geçen ay doktora gittim devlet hastanesine oda diğer doktorlar gibi lustral 100mg verdi şimdi hergün tok karına 1 tane kullanıyorum doktor 1 ay sonra kontrole gel dedi ama daha ben bu ilacın pek etkisini görmedim sadece aradı bir kafam güzel oluyor sahte bir mutluluk geliyor boş boş gülüyorum yaşım 22 cinsiyetim erkek ama bu hastalık bende bir 4-5 senedir etkili daha küçük yaşlarda da vardı ama 19-20 yaşından sonra daha rahatsızlık bende nüksetti bende bulunan rahatsızlıkların başlıcalıları;saplantılı düşünceler,tuvalette ve banyoda kurallı haraketler,yolda yürürken bazı yerlere kuralı adımlar atma,dini düşünceler ve sorular,cinsel düşünceler,aşırı titizlik vb. daha çok gerçekten insanın hayatını kötü etkileyen ve hayattan asla zevk almana izin vermeyen rahatsızlık durumum olmadığı içinde özel doktorada gidemedim ama inşallah tedavim olumlu geçer ve sağlığıma en kısa zamanda kavuşurum çünkü bu genç yaşımda hayattan sebebsiz yere zevk almama izin vermiyor ve günlerim çok boş ve saçma geçiyor daha iş bulamadım ve böyle saçma sapan şeylerle günlerimi geçirmem beni çok derinden üzüyor sadece beni değil aile ahalisinide derin üzüyor sanki başımın üstünde 2 cin tarzı yaratık varda onların dediği gibi haraketler yapıyor ve onların dediği gibi yaşıyorum hocayada bakıttık ama birşey çıkmadı demek ki hastalığımdan kaynaklanan birşey neyse benim diyeceklerim kısa yada uzun bu kadar benim gibi psikyatrik ve psikolojik hastalığı olan arkadaşlarıma geçmiş olsun diyor bütün hastalara allahım acil şifalar varsin diyorum!!!

   YanıtlaSil
  30. 6 aylık hamileyim ve cok bunalimdayim. Soyle anlatayim derdimi her gördüğümü canim istiyor komsunun evine gitsem direk mutfaga daliyorum almadigimda da krize giriyorum aldigimda ise bi tane bile o yiyecegi yemiyorum kapiyi 20defa kontrol ediyorm ailemin yanindan ayrilirken 20 defa opuyorm ne yapcagimi bilmiyorm cok daraldim artık dayancak gücüm kalmadi hayattan zevk almiyorm ya

   YanıtlaSil
  31. herkese merhaba öncelikle burada tecrübelerini ve anılarını paylaşan arkadaşlara teşekkürler ben obsesif kompulsif rahatsızlığına kronik olarak muzdarip olanlardanım..çok uzun yıllar.. bende olan etkileri el yıkama simetri kaygı kuşku kışkançlık dini ve saire ve bir çoğu.. eğer titiz ve karasız bir yapınız var ise hayatınızın herhangi bir aşamasında maruz kaldığınız depresyon tarzı psikolojik yıkımlarda hastalık sizi ziyarete geliyor ve icabında sizinle nikahlanıyor ve belkide ölene dek sizi bırakmıyor..şahsen ben internette gezerken acaba bunun bir çaresi ile ilgili herhangi bir gelişme varmı diye bakınırken sitenize rastgeldim ...bu manada paylaşımda bulunmak istedim tüm yorumları okudum..nedir bunun çaresi gerçekten beyindeki kimyasal ve işlevsel bozuklukmu genetik bir anomali yada bizim göremediğimiz soyutsal yaratıkların beynimizi ele geçirme olayımı ..hangisi ?? inanın bende bir çok psikatriye gidip bir çok antidepresan kullandım isimlerini vermeme gerek yok ama bana hiç bir faydası olmadı.. ilaçlar insan hayatını resmen dumura uğratıyor adeta yaşamaktan tat alamıyor ot oluyorsun hiç bırakmadan 6 ay ilaç kullandım ama faydası yok.. kısa zaman sureleri dahilindede bu ilaçlardan kullandım ama yok kardeşim yok..havas ilmiyle ilgilenen hocalara gittim onların dediği görevleri yaptım ama faydası yok ilk başlarda faydası oluyormuş gibi oluyor ama nafile ...ben şahsen hergün ayrı bir şey demek istiyorum tabi düşünce bazında sanki bu takıntılardan kurtulablilirmiyim diye bu nasıl oluyor diyorumki bundan sonra hiç sinirli biri olmayacağım ama bu sefer daha çok geriliyorum bütün kızgınlıklar hucum ediyor.. yada çok konuşuyorum galiba gerekmedikçe konuşmayacağım diyorum ama ertesi gün tersi oluyor ..yada olumsuz hiç bir şey düşünmeyeceğim diyorum sanki beynimde düşünceler stok yapıyor..düşünceler yoğunlaştıkça beynimde gözlerimde müthiş ağrılar oluyor..sizin anlayacağınız çırpındıkça batıyorum..bilemiyorum ne yapmalı Allah hepimize şifalar versin ne diyeyim..

   YanıtlaSil
  32. Ben 21 yaşındayim. 18 yasinda el yikama hastaliqina yakalandim. Neye dokunsam ellerimi 20 dakika yikiyorum bu hastLiktan kurtulmak istiyorum . Kapi koluna musluklara dokunamiyorum lutfen yardimci olun

   YanıtlaSil
  33. offff net koptu yazdıklarım gitti mi acabaaaa ? neyse adsız önce onbeş dakikaya in.sonrası sonraki terapimizdee :)

   YanıtlaSil
  34. ben bir süredir kendi kendime terapi yapıyorum ki zaten aptal ilaçları kullanmayı red ederseniz ve paranızda yoksa terapi alamazsanız benim gibi kendi kendinizin dr u olursunuz.ilk dersimiz herkes takıntısının miktarını bir yemek kaşığı azaltsın.içiniz sıkılsada gebersenizde patlasanızdaa çatlasanızda bunu yapın !!!

   YanıtlaSil
  35. merhaba,

   benim takinti hastaigim ben orta okuldayken herseyi 6 defa yapmakla basladi.Simdi ise dusunce kontrolsuzlugunden kaynaklaniyor.Gecmiste yaptigim bir hatadan dolayi surekli onu dusunuyorum ve sevidgim insani bu yuzden kaybetmekten korkuyorum.Ona bunu soyleyemiyorum. bu durumu ertelesem bu sefer o hatayi nasil niye yaptimlar basliyor.ic sesimi sadece arim ssaat max bir gun susturuyorum sonra ise devam ediyor.hem ibadetlerim hem de is hayatim oldukca etkiliyor.aslinda sorun benim herseyi takmam cok dusunmem ve gecmisi ve gelecegi cok fazla dusunmem.bneimle ayni durumda olan var mi ne yapmaliyim? ilaclari nasil temin edebilirim?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ayni sorun bende var kardesim yapdim hata aklima yapisip kaldi yillar once onla cikmadan once olan bise ama solemek istemiyorum ona ama ihanet etmis gibi his ediyorum bu durum beni mahvediyor onu tekrar kaybetmekden korkuyorum ama eskisi gibi samimide olamiyom bisi olursa fazla uzulmesin diye

    Sil
  36. İsmim benim hayatımın bu büyük ifadesini paylaşmak istiyorum, Lizzy
   her biri. Kocamla James Smith ile evlendi; ben onu çok seviyorum biz
   İki çocuk ile 8 yıldır evli edilmiştir. O tatile gitti
   O Jenny adında bir bayanla tanıştım İngiltere, o artık olduğunu söyledi
   Artık bizim evlilik ilgi. i çok karışık oldu ve başladı
   i eski bir araya geldi kadar yardım arayan, onu getirmek için tüm çaba başarısız bel
   arkadaşı Clara denir ve ben o beni tanıtmak benim sorun hakkında söyledim
   onun eski getirdi onun için bir büyü Dr OGAGU adında bir adam
   Ona geri 3gün içinde. Beni geri getirmek için Dr OGAGU temasa benim
   kocası ve o endişe etmeyin bana soruyor, onun ön-babaların tanrılar olacak ki
   Benim için kavga. O beni ve kocamı yeniden birleştirecek üç gün söyledi
   birlikte. Üç gün sonra kocam aradı ve o geri geliyor bana
   Onu gördüm ve o başladı benimle aranan şeyler, ben sürpriz oldu
   af için yalvarıyor. Şu anda yeryüzünde mutlu kadınım
   Bu büyük bir büyü tekeri benim ve eşim için ne yaptığını, Dr irtibata geçebilirsiniz
   OGAGU herhangi bir ruhsal soruna kadar bugüne kadar, kendi yetkileri dışında ne vardır
   drogagusolutioncenter@gmail.com AŞAĞIDA BELİRTİLEN SORUNLARA ÇÖZÜM İÇİN ŞİMDİ ONU İLETİŞİM: insan anlama, onun yardıma ihtiyacınız varsa aracılığıyla kendisine ulaşabilirsiniz.
   (1) sizin eski geri istiyorum.
   (2) her zaman kötü rüyalar varsa.
   (3) Kendi ofisinde terfi etmek istiyorum.
   (4) Eğer bir çocuk istiyorsanız.
   (5) aile sorunları için.

   YanıtlaSil
  37. İsmim benim hayatımın bu büyük ifadesini paylaşmak istiyorum, Lizzy
   her biri. Kocamla James Smith ile evlendi; ben onu çok seviyorum biz
   İki çocuk ile 8 yıldır evli edilmiştir. O tatile gitti
   O Jenny adında bir bayanla tanıştım İngiltere, o artık olduğunu söyledi
   Artık bizim evlilik ilgi. i çok karışık oldu ve başladı
   i eski bir araya geldi kadar yardım arayan, onu getirmek için tüm çaba başarısız bel
   arkadaşı Clara denir ve ben o beni tanıtmak benim sorun hakkında söyledim
   onun eski getirdi onun için bir büyü Dr OGAGU adında bir adam
   Ona geri 3gün içinde. Beni geri getirmek için Dr OGAGU temasa benim
   kocası ve o endişe etmeyin bana soruyor, onun ön-babaların tanrılar olacak ki
   Benim için kavga. O beni ve kocamı yeniden birleştirecek üç gün söyledi
   birlikte. Üç gün sonra kocam aradı ve o geri geliyor bana
   Onu gördüm ve o başladı benimle aranan şeyler, ben sürpriz oldu
   af için yalvarıyor. Şu anda yeryüzünde mutlu kadınım
   Bu büyük bir büyü tekeri benim ve eşim için ne yaptığını, Dr irtibata geçebilirsiniz
   OGAGU herhangi bir ruhsal soruna kadar bugüne kadar, kendi yetkileri dışında ne vardır
   drogagusolutioncenter@gmail.com AŞAĞIDA BELİRTİLEN SORUNLARA ÇÖZÜM İÇİN ŞİMDİ ONU İLETİŞİM: insan anlama, onun yardıma ihtiyacınız varsa aracılığıyla kendisine ulaşabilirsiniz.
   (1) sizin eski geri istiyorum.
   (2) her zaman kötü rüyalar varsa.
   (3) Kendi ofisinde terfi etmek istiyorum.
   (4) Eğer bir çocuk istiyorsanız.
   (5) aile sorunları için.

   YanıtlaSil
  38. saatlerce banyoda abdest almak için uğraşıyorum sonra wc de acaba üzerime su sıçradımı pismiyim diye tüm giysilerimi çıkartıp kendimi temizliyorum bıktım mücadele edecek gücüm kalmadı hafta başı doktora çıkacağım bu tür hastalıklarla mücadele eden insanlara Allah yardımcısı olsun

   YanıtlaSil
  39. slm arkadaslar bende kendımı bıldım bılelı o.k.b. hastasıyım hala kurtulamadım.zaten ınsana hastalık bır kere sirayet ettımı senle gidiyor.o kadar zor bı rahatsızlıkkı abenım gıbı cekenler daha ıyı bılır.kokunu nasıl kuruturuz bu yaranın hala bılmıyorum.gercı doktorlarda bılse bu kadar sene cektırmezlerdı herhalde.hala mucadele veren bırı olarak sızlerede gecmıs olsun dılıyorum

   YanıtlaSil
  40. Herkse iyi aksamlar.Arkadaslar ben bundan 5 sene once flan akıl oyunları diye bir film izlemiştim.Şizofreni bir matematikçinin hayatını anlatıyordu.Yazdı o zamanlar okul flan yoktu.Filmi izledikten sonra yemek yiycektim.Masaya oturdugumda acaba bende şizofreni olurmuyum acaba bende karsımda birilerni gorurmuyum dedim.Takıntı haline geldi karsımda resmen birini hayal edip şizofreniymişim gibi davranıyodum :) resmen kendim hayal kuruyodum:) üniye basladım flangeçti oyle unuttum zamanla kendiliğinden.Suan kpss hazırlanıyoru.Gecen aklıma geldi bu olay gene basladı.Yanlıs anlaşılmasın karsımda gerçekten birini gördüğüm flan yok yanı şizofreni degilim :) kenim hayal ediyorum kesin vardır diye.Hepte dershaneden bi kız vardı onu hayal ediyorum.salano gidiyorum kotuktan oturdugunu ahyal ediyorum :) insanlarla konusurken flan unutup gidiyo.Hatırladıgım zaman hayal ediyorum gene.Saçma bise :) ama cok canımı sıkıyo.Ne yapmalıyım sizce?

   YanıtlaSil
  41. Herkse iyi aksamlar.Arkadaslar ben bundan 5 sene once flan akıl oyunları diye bir film izlemiştim.Şizofreni bir matematikçinin hayatını anlatıyordu.Yazdı o zamanlar okul flan yoktu.Filmi izledikten sonra yemek yiycektim.Masaya oturdugumda acaba bende şizofreni olurmuyum acaba bende karsımda birilerni gorurmuyum dedim.Takıntı haline geldi karsımda resmen birini hayal edip şizofreniymişim gibi davranıyodum :) resmen kendim hayal kuruyodum:) üniye basladım flangeçti oyle unuttum zamanla kendiliğinden.Suan kpss hazırlanıyoru.Gecen aklıma geldi bu olay gene basladı.Yanlıs anlaşılmasın karsımda gerçekten birini gördüğüm flan yok yanı şizofreni degilim :) kenim hayal ediyorum kesin vardır diye.Hepte dershaneden bi kız vardı onu hayal ediyorum.salano gidiyorum kotuktan oturdugunu ahyal ediyorum :) insanlarla konusurken flan unutup gidiyo.Hatırladıgım zaman hayal ediyorum gene.Saçma bise :) ama cok canımı sıkıyo.Ne yapmalıyım sizce?

   YanıtlaSil
  42. Herkse iyi aksamlar.Arkadaslar ben bundan 5 sene once flan akıl oyunları diye bir film izlemiştim.Şizofreni bir matematikçinin hayatını anlatıyordu.Yazdı o zamanlar okul flan yoktu.Filmi izledikten sonra yemek yiycektim.Masaya oturdugumda acaba bende şizofreni olurmuyum acaba bende karsımda birilerni gorurmuyum dedim.Takıntı haline geldi karsımda resmen birini hayal edip şizofreniymişim gibi davranıyodum :) resmen kendim hayal kuruyodum:) üniye basladım flangeçti oyle unuttum zamanla kendiliğinden.Suan kpss hazırlanıyoru.Gecen aklıma geldi bu olay gene basladı.Yanlıs anlaşılmasın karsımda gerçekten birini gördüğüm flan yok yanı şizofreni degilim :) kenim hayal ediyorum kesin vardır diye.Hepte dershaneden bi kız vardı onu hayal ediyorum.salano gidiyorum kotuktan oturdugunu ahyal ediyorum :) insanlarla konusurken flan unutup gidiyo.Hatırladıgım zaman hayal ediyorum gene.Saçma bise :) ama cok canımı sıkıyo.Ne yapmalıyım sizce?

   YanıtlaSil
  43. Arkadaslar benimki farkli biraz bende bu hastik varmi bilmiyorrum ama soyle bi sorunum var geceri isigi kapatinca hep karabasan falan gelir diye bi dusunce kapliyo icimi ancak isik acilimca rahatliyorum daha once hic gelmedi yasamadim cevrdeki kisilere gdi napmam gerekli bu sekilde bi hayat cok zor

   YanıtlaSil
  44. Merhaba bende soyle bi sorun var kurdugum hayalleri oynuyorum bi tiyatro gibi mesela karsimdaymis gibi veya gerceklesmis gibi sessizce konusuyorum

   YanıtlaSil
  45. Merhabalr ben de cok takintiliyim.Seslere karşi cok hassasim.Örnegin saat sesipoşet sesi horlama sesi bu tur tekrarlanan seslerden çok rahatsiz oluyorum bu sesleri duyunca birden sinirleniyorum oradan uzaklaşmak istiyorum.Bu yil universiteye geçecegim ve psikoloji bölumunu okuyacağim.Bu takintilarimdan kurtulmak istiyorum kendim ve çevremdeki insanları kısitliyorum.Ne yapmam gerekir?

   YanıtlaSil
  46. Merhaba, bende sanırım obsesif kompulsif durumu var. Ben saatlerce el yıkıyorum. Aklıma kötü düşünceler geliyor, ailemden birisinin başına kötü birşey gelirse düşüncesi beni adeta yiyip bitiriyor. 500ml sabunu bitiriyorum bir günde, ellerim kupkuru, çevreminde dikkatini çekiyor, onlara yansıtmamaya çalışıyorum, bu durumda beni dahada strese sıkınıtıya sokuyor. Çok yoruldum bunu nasıl giderebilirim. İlaç kullanmak istemiyorum, ama bir bozukluk olduğu kesin, ilk defa burda bu kadar net bu konuda konuşabiliyorum. Dualar ediyorum bu durum hafiflesin. Bana yardımcı olabilirmisiniz, ne yapmalıyım?
   Gerçekten çok yoruldum, zaman zaman el yıkama durumunda, ek olarak, bir hareketi tekrarlamak gibi, odaya gir çık tekrar gir. Yolda yürüken, dur geri yürü, tekrar aynı adımları at, bu durumlarda devamlı aklıma kötü şeyler geliyor, olmaması için bu hareketleri tekrarlıyorum ki, kötü birşey olmasın. Kendimi bu durumdan hareketlerden kurtarmakta zorluk çekiyorum.
   Fikir verin bana rica ediyorum, ne yapmalıyım, durumum çok mu ciddi, ileri seviyede mi
   Şimdiden teşekkür ediyorum.

   YanıtlaSil
  47. Benim adım Birleşik Devletleri'nde yaşayan, Williams Melott olduğunu. Ben mutlu iki çocuk evliyim ve bir güzel karısı ama korkunç bir şey hattı boyunca ailem oldu, ben işimi kaybettim ve ben o zaman onu bakım ve Çocuklarımı almak mümkün çünkü eşim evden dışarı dolu . Tüm tekrar durumla başa çıkamaz kadar dört yıl için aracılığıyla yönetmek, bu yüzden geri alma hakkında herhangi bir yardım için internette arama benim
   Aile ve iş, ama çok ifadelerine geldi, bu yüzden Dr.lgberase sahipsiniz karar verdim. ve (doctorlgberase@gmail.com] bana katıldı ve ben iman ile yaptım ve 12 saat içinde, benim ofis denilen ve üç gün sonra benim işi bana geri verdi şeyler yapmak bana talimat kim, eşim benim çocuklar ile geri geldi ve doctorlgberase@gmail.com sonsuza dek minnettar onu actions.am için özür diledi
   numara 08107363362

   YanıtlaSil
  48. öncelikle ıyı gunler bu sorunları bnde yasamıstım ama ılgılenmedım herhangı bır yardım almadım kendım basa cıkarım dıye dusunmustum ama basaramadım sımdı durumum dahada kotu daha farklı olmaya basladı suan psıkolojık olarak nefes sıkıntısı cekıyorum nefes alıp verısım aklımdan hc cıkmıyo buda benı cok kotu etkılıyo sureklı sıkıntı ıcındeyım nefesın yetmıyormus gbı gelıyo o takıntıyı bı turlu unutamıyorum askerdeyım suan askerde olmamda cok sıkıntı yaratıyo cok kotuyum bana yardım edın ne gbı bırseyler onerırsınınz

   YanıtlaSil
  49. Arkadaslar anne babami kaybetme korkusuyla ve eger bunu yapmazsam bu olucak onu 4kere okumazsam vs yapmazsam annem babam olucek yada baska seyler yardim ediin

   YanıtlaSil
  50. Bende kucuklugumden beri OCD hastasiyim, kucukken kendi basima kimseye soylemeden idare ederdim, buyuyup dertler farkli boyut alinca ve hayatimda iki uc dramatik sey olunca ipin ucu kacti 2010 dan beri ilac kullaniyorum faverin ve lustral, cok buyuk bir iyilesme olmadi bu yuzden iyiden iyiye umudumu kaybettim. Daha once de 15 sene once kotu bir ocd yasamistik o 6 ayda ilacla tedavi oldu. Son olan yapisti gitmiyor.2010 da bosandim, 2 yasinda kizimla yalniz kaldik ama maddi sorunumuz filan yok Allaha sukur ama yinede OCD hayatimi mahvetti, saniyorum hayatimin daha mutlu bir hayat olmasi gerekiyor duzelmesi icin onun icin de bir isik gozukmuyor, tavsiye vermek isteyenlere acigim tesekkurler.

   YanıtlaSil
  51. Ya bende de okb var bişeyleri çok yapmamak için ywmin ediyidum sonra bozuyodum bu ara da kafama takıldı dinen bi kefareti var midr diye kaç haftadr stres yaşiyorum zayıfladim napcam bilmiyom keşke etmesydim ya

   YanıtlaSil
  52. Hi üşenmeden sonuna kadar okudum.Yazanın parmaklarına sağlık.Hiç bilmediğimi bir konu idi,bilgilenmiş oldum.Bakalım yıllar geçtikte daha ne yeni porblemler oratay çıkacak.

   Kolay gelsin

   YanıtlaSil

  Türkçe dil kurallarına lütfen dikkat edelim.
  Yorumunuz en kısa sürede yayınlanacaktır..
  Yorumlarınız bizim için değerlidir.

  Item Reviewed: Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm Rating: 5 Reviewed By: Sosyofikir
  Scroll to Top