Filografi Ve Resimlerdeki Güzellik


 Filografi mi ? Başlığı ilk okuduğunuzda birçoğumuzun anlamadığı bir kelime evet bu filografi.. Filografi  sanat içerisinde haklı bir yer edinmiş Türk Sanatında da bir çok alanda kullanılmış bir  sanattır.

Şimdi Filografiyi daha iyi inceleyelim

  1) AHŞAP= (Yada ahşap kökenli zemin) Yani çivileri çakacağımız zemin. Masif -yani ağacın doğrudan kendisi- bu;genellikle kumaş vb.şeyler kaplamadan kullanmak için seçilir.diğer bir tür ;sunta,kontraplak,mdf olabilir, yeterki üzerine çivi çakılabilsin.masif ve mdf gibi malzemeler sert olabileceği için çakma esnasında zorlayabilir.Bu işe başlarken en uygun malzemelerden bir tanesi kavaktan yapılmış kontraplaktır. Boyutlarını yapacağınız modele göre seçmenizde yarar vardır.Yani ilk önce tahtayı temin etmekle işe başlamayın.Tahtaların kalınlıkları, ortalama 10-15 mm olmalıdır.Çok fazla kalın olmasına gerek yoktur.çok ince olursa da ;çivinin mukavemeti açısından yak.8-10 mm tahtaya çakılmış olması gerekir ki tahtamızın kalınlığı (çivinin arkadan çıkmaması için) bu çivi derinliğinden herzaman 3-5 mm fazla olsun.

Yani gördüğünüz gibi malzemeler çok zor bulunacak elemanlar değiller..

    2) ÇİVİ=  İkinci temel malzememiz. Ne yazıkki herzaman en yakın nalburdan temin edemediğimiz bu malzemede İstanbul nispeten şanslıdır.İşimize yarayacak çiviler tel çapına göre boyları çok uzun olmamalı, kafaları dairesel olmalı,oval yada imalat bozuklukları görülmemelidir.Genelde kullanılan boyutlar: 1,5-2 mm tel çapı, 20 mm boyu olanlardır. Kafa çapları yak.3 mm civarıdır. Bu ölçülerin biraz altında yada üstünde olan çivileri de kullanabilirsiniz.Boyutları açısından çiviyi de tahta gibi yapacağınız işe göre seçmenizde yarar vardır.Örneklerdeki gibi geometrik bir şekil(bizdeki örnek papatyayı andırıyordu) veya yelkenliyi yaparken çivi boyutları 2/20 mm olabilir,yani küçük  seçmenize gerek yoktur. Önemli olan; yapmayı düşündüğünüz modeli o çivi kalınlığında (ve kafa çapında) istediğiniz gibi yapıp yapamayacağınızdır. Çünkü çivinin esas görünen kısmı kafa kısmıdır.Kafa çapı da çivi boyutlarıyla orantılı olmalıdır.Örneğin; yine ”örnekler” de göreceğiniz eli yüzünde kız figürüne kullanılan çiviler ayakkabı çivisidir.Çünkü oradaki yüz hatlarını yapabilmek için nispeten küçük kafalı bir mlz. seçmek gerekiyordu. Çivi açısından oradaki sorun, telleri dolarken kafadan sıyrılması olmaktaydı. Çiviniz standard düz-silindirik-kafalı olabileceği gibi mercimek şeklindeki kafaya da sahip olabilir. Yerine göre -ör.boşluksuz isim,imza yaparken- daha dekoratif durabilir. Hatta yapacağınız işe göre toplu iğne bile kullanabilirsiniz,tabi çakmakta zorlanmazsanız.Bununla ilgili örnek yakında ”örnekler” kısmına konacaktır. Örnek ise minyatür boyutta bir Türk bayrağıdır.’ Bu kadar küçüğe ne gerek var,büyüğünü yapar duvara asarım” derseniz (tamam ,belki haklısınız ama) biz de onu buzdolabı üzerine yapıştıramayız deriz.

   

3) ÇEKİÇ =  İşte size çekiç,ama böyle tutmayın.

Nalbur yada yada yapı marketlerden  temin edebileceğiniz çekiç 150-200 gr arası olmalıdır.Bir tavsiye; çekicin ağız kısmının düz olması yararınızadır.Yani çiviye temas eden yüzey yumurta gibi olmamalıdır,çünkü çakma esnasında çiviyi yamultabilir  ve bir tavsiye daha; çekici kullanırken,sapın dip kısmından yani mümkün olduğunca uzun tutun ve elinizi öyle alıştırın.     4) TEL=  Örme yapılacak tel (tek malzeme tel değildir) bakır tel ve ideal ölçü 0,30 mm kalınlığında olmalıdır. Ana sayfada da belirttiğimiz gibi yazdıklarımız kanun değildir.Kalınlık konusuna devam edecek olursak,0,30 mm nin altı-0,25 mm gibi- veya üstü de -0,40 mm- olabilir.Her zaman dediğimiz gibi size kalmış birşey.Yapacağınız model büyük ise kalın malzemeyle örmek kötü durmayabilir. Tel malzemesini tuhafiyecilerden ve özellikle takı malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Bakır tellerin üzeri çeşitli renklerde kaplanmıştır,iş istediğiniz renk veya renk tonlarını bulabilmekte.

Şimdi de sizlere filografi ile ilgili bir kaç resim göstermek istiyorum..

Ayrıca bu sanatı çok geliştirip ticarete dökmüş kişilerde var örneğin aşağıdaki fotoğraf

Bu eser 100 TL’ye satılıyor.
Eser’in asıl sitesine git

                           KAYNAK
http://www.webhatti.com/kultur/281776-filografi-nedir.html
http://www.msxlabs.org/forum/enteresan-resimler/95865-filografi-sanati-resimleri.html
http://filografi.net/?p=76
6489filografi ==> adsız arkadaş bunu belirtmemi istedi 🙂

Tepkiniz nedir?

Çok Eğlendim Çok Eğlendim
0
Çok Eğlendim
Deneme Deneme
0
Deneme
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim
hate hate
0
hate
Kafam Karıştı Kafam Karıştı
0
Kafam Karıştı
Fail Fail
0
Fail
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Lol Lol
0
Lol
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Korktum Korktum
0
Korktum
Rahatladım Rahatladım
0
Rahatladım
OHA OHA
0
OHA
sosyofikir
Mimarlık Fakültesi sonsınıf öğrencisi, mimar adayı. :) 2010'dan beri sosyofikir.com blogumla yayın yapıyorum. Sosyal, müzik, felsefe, psikoloji, güncel, yaşam ve daha bir çok konuyla yakından ilgileniyorum. Siz değerli okurlarıma elimden geldiğince güzel içerikler sunmaya çalışıyorum. Hatamız olursa affola :)

7 Comments

  1. daha açık yazayım.malzemelerle ilgili yazının kaynağı ''6489filografi''dir ve kaynaklar kısmında görülmüyor.(o sitenin amacı ticari değildir) Bu siteye yazılansa ilk mesajdı.Muhtemelen saçma yorum yapan bir başka adsız kişidir.

  2. 6489filografi mi yazacağım kaynağa ? 🙂 Bu tip şeylere böyle takılarak sosyofikir.com'u düşürmeye çalışmayın 🙂 dediğiniz ve hiç kimsenin anlamayacağı 6489filografi diye bir kelimeyi yazıyorum kaynaklara. Şimdi mutlu olabilirsiniz :))

  3. Site yetkililerine ilgileri için teşekkür ederim.Tek anlatmak istediğim; alıntı yaptığınız ''malzemeler'' bilgileri, tarafımdan yazılmış ve sitenin kuruluş amacı doğrultusunda int.ortamında paylaşmak ve bu uğraşı yaymak.İlk msj.da da bunu belirtmek istedim. Keşke 6489filografi de nedir diye bir araştırsaydınız. Güler yüzünüz eksik olmasın.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir..

More From: Genel

DON'T MISS

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı